Файл: Блім Жай механизмдер Пн физика.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.12.2023

Просмотров: 14

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Бөлім

Жай механизмдер




Пән: физика

Күні:10.05.2023ж

Мұғалімнің аты - жөні: Шыңғысхан Бақытжан

СЫНЫП: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:

Пайдалы әсер коэффициенті (2-сағат)БЖБ

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7. 2.3.7 энергияның бір түрден екінші түрге өзгеруіне мысалдар келтіру және түсіндіру, механикалық энергияның сақталу заңын қолдану;

7.2.3.8 көлбеу жазықтықтың пайдалы әсер коэффициентін тәжірибеде және есептер шығару барысынды анықтау.

Сабақтың мақсаттары

энергияның бір түрден екінші түрге өтуіне мысал келтіре алады;

механикалық энергияның сақталу заңын есеп шығарғанда қолданады;

ПӘК формуласын есептеулерде пайдаланады;

энергияның шығынын тәжірибеде анықтайды.


Құндылықтарды дарыту


Ынтымақтастық

Өзіне және өзінің айналасындағы адамдарға деген құрмет

Академиялық шындық

Пәнаралық байланыстар

Математика

АКТ қолдану дағдылары

Ақпаратты табу, құру және онымен жұмыс істеу, мәліметтер мен ой түйіндерімен бөлісе және алмаса отырып құрал – жабдықтар мен қосымшалардың кең ауқымын пайдалану арқылы өз жұмысын бағалау және жетілдіру.

Бастапқы білім

Энергияның бір түрден екінші түрге өзгеруіне мысалдар келтіре отырып, түсіндіре алады.

Сабақтың барысы

Уақытты жоспарлау

Жоспарланатын іс-әрекеттер

Ресурстар

Басы

5 мин

10 мин



(W) Ұйымдастыру. Сынып оқушыларын сабаққа психологиялық дайындау.

(f) Миға шабуыл

Мүмкін болатын сұрақтар:

1. Энергияның қандай түрлерін білесіңдер?

2. Потенциалдық энергияға анықтама беріңдер.

3. Кинетикалық энергияға анықтама беріңдер.
 Қауіпсіздік ережелерін еске салу
4. толық механикалық энергияның сақталу заңын тексеру.

Жоғарыдан төмен лақтырылған жіпке ілінген кішкене доптың жылдамдығын анықтайық.

Ол үшін алдымен оқушылармен бірге

бағалау критерийін құру:

Б иіктікті өлшеу.

Максимал потенциалдық энергияны анықтау.

Энергияның сақталу заңын пайдалана отырып, жылдамдықты анықтайтын формуланы қорытып шығару.

Жылдамдықты есептеу.

Сабақтың тақырыбын және оқыту мақсаттарын түсіндіру



10 мин

(W) Алдыңғы есепке кері есепті шығару.

Тік жоғары лақтырылған доптың бастапқы жылдамдығы 15 м/с. Доп көтерілген максимал биіктігін табу.






20-мин

БЖБ

ПӘК-ті есептегенде-пәк берілген пайдалы энергияның толық энергияға қатынасын пайызға көбейтеміз.

%

Қорытынды, ПӘК әрқашан механизмдерде 100%. –ден кем болады.

Массасы 70 кг адамның күнделікті өмірде шығын энергиясы

1 калория = 4.18400 Джоуль=4,18 Дж


түрлері

Шығындалған энергия

тамақ, 30 мин.

40 ккал

Желіп жүру , 10 мин.

30 ккал

Жазу үстелінде отыру, 1 сағат

110 ккал

Баспалдақтан түсу, 5 мин.

70 ккал

Баспалдақпен жоғары көтерілу, 10 мин.

180 ккал

Автомашина жүргізу, 2 сағат

350 ккал

Еденді сыпыру, 2 сағат

560 ккал

Киім үтіктеу , 1 сағат

270 ккал

Терезе жуу , 1 сағат

250 ккал

ұйықтау, 8 сағат

580 ккал





5 мин

Рефлексия

Activity«Серіктестіктеріңізбен сөйлесіңіз»

  • Білген 3 нәрсемен

  • О ңай деп ойлайтын нәрсемен

  • Қиын деп ойлайтын нәрсемен

  • Болашақта оқитын нәрсемен



Үй тапсырмасын беру


7 сынып Физика оқулығы

Пайдалы әсер коэффициенті тақырыбын оқу

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Сабақ бойынша рефлексия

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: ПӘК-ті есептеуде жақсы түсініп орындады. Мұғалім тек бағыттаушы ғана болды.

2: Екі есепті оқушылар өздері белсенді түрде орындады.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Тәжірибелік есептер, әсіресе Санки диаграммасы оларды қызықтырды.

2: Энергияның сақталу заңы пайдаланып, жылдамдықтың формуласын шығарғанда.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


  1. Бір оқушыға формула қорытуда қиындық туғызды, келесі сабақта осы формулаға есептер шығару

  2. Санки диаграммасына байланысты масштабты ескере отырып, өмірмен байланыстырылған есептер қарастыру



Тексерілді