ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 05.12.2023

Просмотров: 30

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

83-сабақ




Бөлім:

Сөз және оның мағынасы

Педагогтің аты-жөні:

Танатарова Ш.К.

Күні:

5.05

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Обсерватория. Заттың сынын білдіретін сөздер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау;

1.4.1.1 айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді есту, есте сақтау арқылы жазу;

1.4.2.1 заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану

Сабақтың мақсаты

Мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтайды.

Айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді есту, есте сақтау арқылы жазады.

Заттың сынын білдіретін сөздерді заттың атын білдіретін сөздермен байланыстырып жазуға машықтанады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Психологиялық дайындық. Психологиялық ахуал орнату

Біз кішкентай баламыз, Еркін өсіп толамыз.

Күнге қарай талпынып, Көкке қанат қағамыз. Суреттерді сан түрлі Әдемілеп саламыз.

Сабақтың тақырыбымен,

мақсаттарымен,күтілетін нәтижесімен

таныстыру.

Дене қимылдарын жасайды.







Ортасы

«Бұл кім?» ойыны

Біз қазір мына сөздерді тыңдап, қандай мамандық иесі сөйлеп тұрғанын анықтайықшы:

  1. Балмұздақ сатамын! Балмұздақ!

  2. Жүріңіз, қай жаққа апарып тастайын?

  3. Қай жеріңіз ауырып тұр? Қазір ыстығыңызды өлшейін.

Сұраққа жауап береді.

ҚБ. «Отшашу» арқылы бір-бірін бағалау.




4) Шашыңызды қандай үлгіде қиып берейін?

(Балалардыңжауабынтыңдайды.)

  • Жарайсыңдар, балалар! Енді мына жұмбақты шешейік.

Үй үстінде ұсақ тас. Бұл не?

  • Жұлдыз.

  • Бүгінгі сабағымызда жұлдыздарды зерттейтін орын туралы білеміз.

1-жаттығу. Мәтінмен жүргізілетін жұмыстар:

  1. Мұғалім оқушылардың назарын өзіне аударады.

  2. Мәтінді өзі оқиды.

Түртіп алу. Балалар өздеріне түсініксіз сөздердің үстіне нүкте қойып отырады.

  1. Жеке оқушыларға оқытады.

  2. Сөздік жұмысын жүргізеді. Қиын сөздердің мағынасын түсіндіреді.

  3. Тізбектей оқытады.

  4. Мазмұнына байланысты сұрақ қояды.

  5. Тірек сөздерді табады. Тақтаға жазады.

  6. Оқушылар мазмұнына байланысты қойылған сұрақтарға тақтадағы тірек сөздерді қатыстырып, толық жауап береді.

  7. Жеке оқушылар оқиды.

Сұрақ-жауап.

  • Мәтін не туралы?

  • Обсерватория деген не?


Жұлдыз.
Мәтінді мұқият тыңдайды.

Түсініп оқиды.

«Түртіп алу» арқылы түсініксіз сөздермен жұмыс жасайды.
Тірек сөздерді қатысты- рып, сөйлем құрайды.
Сұраққа толық жауап береді.

Жазу жолының жоғары және төменгі сызық- тары мен тік көлбеу сызықтарынан шықпау. Әріптерді байланыстырып жазу.

ҚБ. «Отшашу» арқылы бір-бірін бағалау.







Дәптермен жұмыс.

Жазылымерекшелігі:дұрыс отырғызу, дәптердің көлбеу орналасуы және жазу кезінде қаламды ұстай білуді қалыптастыру.

  1. жаттығуды оқытады. Сөйлемдерді оқытады. Сөйлемдегі сөздерге сұрақ қойғызады. Қандай?сұрағы қай сөзге қойылатынын сұрайды. Заттың сынын білдіретін сөздерді тапқызады. Астын ирек сызықпен сызуға болатынын айтады. Қай сөзбен байланысып тұрғанын тапқызады. Жаттығуды жазбаша орындатады.

Артикуляциялық жаттығу. «Бақа» Аузымызды ашып, күлеміз. Тістерімізді көрсетеміз.

  1. жаттығу. Мұғалім оқушыларға кітапты көрсетеді.

Кітап қандай?

Заттың сынын білдіретін сөздерді айтады.

Мысалы:қалыңкітап,ескікітап,жаңакітап.

Шығармашылық жұмыс. Заттың сынын білдіретін сөздерді заттың атын білдіретін сөздермен байланыстырып жазғызады. Берілген сөздерге қарсы мәндес сөздер тауып жаздырады.

Көркемжазу

Телескоп,астроном

сөздерін көркем жазады.

  1. жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жазады.

Артикуляциялық жаттығулар жасайды.

  1. жаттығу. Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмаларын орындайды. Заттың сынын білдіретін сөздерді табады. Оларға сұрақ қояды. Астын ирек сызықпен сызады. Қай сөзбен байланысып тұрғанын табады.

Заттың сынын білдіретін сөздерді заттың атын білдіретін сөздермен байланыстырып жазады.








Соңы


Обсерватория болмаған кезде аспанды қалай зерттейді деп ойлайсыңдар?

Халықтық болжамдар айтады.

Өздерінің білетін мағлұматтарын айтады.







Кері байланыс

Кері байланыс. «Бас бармақ» арқылы бағалау. Бас бармақ жоғарыға қарап тұрса мен түсіндім. Бас бармақ көлденең тұрса – мен түсінгендеймін. Бас бармақ төмен қарап тұрса мен түсінбедім.

Стикерді жапсырады.

«Бас бармақ»

арқылы бағалау.

Кері байланыс тақтайшасы