Файл: Компьютер жне ауіпсіздік.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 05.12.2023

Просмотров: 23

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Компьютер және қауіпсіздік

Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып: 5

Қатысушылар саны ____

Қатыспағандар саны _____

Сабақтың тақырыбы:

Интернетте жұмыс істеудің қандай қауіп қатері бар?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.4.2.1 біреудің жұмысын көшіру заңсыздығы туралы айту

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

«Авторлық құқық» ұғымын біледі.

Көптеген оқушылар:

«Плагиат» ұғымына анықтама береді.

Кейбір оқушылар:

Интернеттен ақпаратты заңсыз көшіріп алуға түсіндерме береді.

Бекітемін

Мектеп директрының

оқу ісі жөніндегі орынбасары ______________


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Сыныппен амандасып, «Бір-бірімізге жымиямыз»

әдісі арқылы оқушылардың көңіл-күйін көтеру

2. Топтастыру

«Фонраик» әдісі арқылы 1,2 топқа бөлі

3. Үй тапсырмасын «Фри әдісі» арқылы сұрақ жауап алу

1) Ақпарат тасымалдау дегенді қалай түсінесіңдер?

2) Ақпарат тасымалдау құралдарына нелер жатады?

3) Қандай тасымалдау құралы ыңғайлы деп ойлайсыздар?

4) Компьютер алдында неліктен ұзақ отыруға болмайды?

5) Компьютермен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері қандай?

6) Жұмыс істеу барысында компьютер алдында қанша уақыт отыру қажет?

7) Цифрлық тасымалдаушылардың қандай түрін пайдаланған тиімді?

1.Мұғаліммен амандасады.


2. топқа бөлінеді
3.Сұрақтарға жауап береді.

«Смарт сағат» әдісі арқылы оқушылар өзін-өзі бағалайды


Стикер

/2 балл/

Қима қағаздар

Сабақтың ортасы

Жаңа тақырыпты түсіндіру.

1. Интернет желісінде жұмыс істеу ережелері:

2. Интернет желісіндегі қауіп көздері: туралы ақпарат беру.

Мектепте сабақта және сабақтан тыс уақытта берілген тапсырмаларды орындау барысында ақпарат іздеп, интернетті сан рет ашуға тура келеді. Интернеттегі авторлық құқық мәселесі-өте күрделі мәселе. Интернет кеңістігінде ақпарат еркін таратылғанымен, онда жарияланған ақпараттың бәрін еркін пайдалануға болмайды. Интернет сайттарындағы әрбір әдемі сурет, қызықты мақала, ән, музыка, кино немесе басқа да жарияланған өнер туындыларының авторы бар. Интернет әлемінде авторлық құқықты қорғау шынайы өмірдегідей жүзеге асырылады. Сайттарда жарияланған мәтіндер мен суреттер авторлық құқық туралы заңға сәйкес қорғалады.

Сілтеме жасамай пайдаланған ақпаратты «плагиат» деп атайды. Плагиат басқа автордың әдеби, ғылыми туындысын немесе жазған еңбегінен үзінділерін өз еңбегінде авторын көрсетпей пайдалану. Басқа біреудің шығармасын иемденіп, еңбегін пайдаланған адам авторлық құқықты бұзғаны үшін заң алдында жауапқа тартылады.

Интернеттегі ақпарат автор құқығын бұзбай қолдану үшін:

  • авторлық құқық белгісін қою;

  • дереккөзді көрсету;

  • ақпарат орналасқан түпнұсқа сайтқа тікелей сілтеме беру керек.

Кейбір материалдарға авторлық құқық жүрмейді. Оларды еркін пайдалануға болады:

  • ресми құжаттар (заңдар, сот шешімдері, заңнамалық, әкімшілік және сот сипатындағы басқа мәтіндер), сондай ақ олардың ресми аудармалары;

  • мемлекеттік рәміздер мен белгілер (ту, эмблема, орден, банкнот және т.б.);

  • халық өнерінің туындылары;

  • ақпараттық сипаттағы оқиғалар мен фактілер туралы хабарламалар;

  • қысқаша атаулар мен ұрандар жатады.


1 тапсырма Топтық жұмыс

«Ойлан-топтас-бөліс» әдісі бойынша

оқушылар топ ішінде жауабын ақылдасып

жазып, ортаға салып әңгімелейді

1 топ

Ғаламтордың пайдасы туралы айтады

2 топ

Ғаламтордың зияны туралы айтады

Тапсырма №1 бойынша дескрипторлер

- Ғаламтордың пайдасы туралы біледі

-Ғаламтордың зиян жақтарын айта алады

-Ғаламтор желісіндегі қауіпсіздіктерді анықтай

алады.

2 – тапсырма Жеке жұмыс. 1-тапсырма.

Практикалық жұмыс. Ұлыстың Ұлы күні-Наурыз мерекесі жайлы ақпарат іздеу.

Дескриптор:

-браузермен жұмыс істей алады;

-ақпаратты табу үшін Найти батырмасын пайдаланады;

-сайттардан ақпаратты көшіреді, сақтайды.

3-тапсырма. Деңгейлік тапсырмалар

А деңгейі

Аймақтық белгісі бойынша домендер атауын аймақтармен сәйкестендір.

kz- Украина

.ua- Қазақстан

.us- Ресей

.ru- АҚШ

.fr- Германия

.de- Франция

В деңгейі

Электрондық поштаның кәдімгі поштамен қандай ұқсастығы мен айырмашылығы барын талдандар.

С деңгей

Ғаламтордағы мәліметтердің бәріне сенуге болмайды. Барлық сайттағы ақпарат дұрыс деп есептеуге болмайды. Неліктен?

Zipgrade платформасында жаңа сабақты бекіту тест тапсырма

1.Интернет деген не?

  1. Қолданушының желіден дер кезінде, өз еркімен шығып кете алмауы қалай аталады?

а) интернетке тәуелділік+
б) авторлық құқық
c) плагиат
2.Сілтеме жасамай пайдаланған ақпаратты .... деп атайды
а)заңсыз.
б)коммерциялық ақша табу.
с)плагиат.+
3.Интернеттегі авторлық құқықпен қорғалмайтын материалдар?
а)ресми құжаттар.+
б)отан, туған жер.
с) мақалалар

4.сopyright сөзінің аудармасы

а) авторлық құқық

б) плагиат

с) көшіру+

«Жарайсың!», «Жақсы» сөздерімен мадақтау

Мұғалімді тыңдайды

«Плагиат» анықтамасын дәптерге жазады

Постер қорғау
1-тапсырманы орындайды

2-тапсырманы орындайды


3тапсырманы орындайды

Тест тапсырма орындайды


Стикер

/2 балл/

Стикер

/2 балл/


Стикер

/2 балл/

Стикер

/2 балл/

Интербелсенді тақта/ компьютер

https://youtu.be/DCMrFyYL4yg

Жұмыс дәптері

А3 қағаз



Сабақтың соңы

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

2.Кері байланыс: «Тик-ток» әдісі арқылы қорытындылау



Өзін-өзі бағалау.

«Смарт сағат» арқылы







Үй тапсырмасы

§ 27 тақырыпты оқу. 117 беттегі сұрақтарға жауап берейік












Ақпарат тасымалдау дегенді қалай түсінесіңдер?

Ақпарат тасымалдау құралдарына нелер жатады?

Қандай тасымалдау құралы ыңғайлы деп ойлайсыздар?

Компьютер алдында неліктен ұзақ отыруға болмайды?



Компьютермен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері қандай?

Жұмыс істеу барысында компьютер алдында қанша уақыт отыру қажет?

Цифрлық тасымалдаушылардың қандай түрін пайдаланған тиімді?