ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 06.12.2023
Просмотров: 8
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 5.4А Пайыз | №59 ЖОББМ кмм. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалімнің Т.А.Ә. | Елеусизова Ардак Тажихожаевна | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: | Математика | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныбы:5а | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Мәтінді есептерді шығару | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.5.1.6 пайызға байланысты мәтінді есептерді шығару; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты (бағалау критерийлері) | пайызға байланысты мәтінді есептерді шығарады; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейлері | Қолдану | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресустар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 7 минут |
Оқушыларды ұйымдастыру. «Шаттық шеңбер» әдісі.
Қалай отыратындықтарын түсіндіремін.
2. Білгірлер 3. Тапқырлар Сыныптағы оқушылардың келген-келмегендерін түгелдеймін. | 1.Оқушылар мұғаліммен амандасады. Сабаққа дайындалады. Шеңбер жасап бір-біріне жылы сөздер айтты. Түрлі түсті қағаздарды алып , ондағы ұқсас жауап арқылы топ құрып орындарына отырады. Сыныптың топ басшысы жоқтарды айтады. | Мұғалім ұйымдастыру барысында белсенді боламын | Таратпа қағаздар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 минут | Көршіңді тексер әдісі арқылы Үй тапсырмасын тақтадағы жауап арқылы +\- тексереді «Кім жылдам » әдісі пысықтау сұрақтары қойылады 1.Пайыз дегеніміз не? 2.Берілген санның 1%-ы қалай табылады? 3.Пайыз бөлшекпен қалай жазылады? Мысал келтіріңдер. 4.Бөлшекті пайызбен қалай жазамыз? Мысал келтіріңдер 5. 100 санының 5% -ын тап | Тақтадағы жауап арқылы ,жанында отырған оқушымен дәптерлерін алмасып бірін-бірі тексереді. Оқушылар «Кім жылдам»әдісінде берілген сұрақтарға жауап береді, өзара ұжымдық талқылау жасайды Кім білсе сол оқушы жауап береді | Бірін-бірі бағалайды Дамино тастармен мұғалім бағалайды. | Жұмыс дәптері слайд А.Е.Әбілқасымова Алматы «Мектеп» 2017 Слайд | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Оқулықпен жұмыс 10 минут 7 минут Оқушылардың функционалды сауаттылыққа дамыту тапсырмасы. 10 минут Ерекше білімді қажет ететін оқушыға тапсырма Жеке жұмыс 5минут Сабақтың соңы 3-минут | Оқушыларды сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырамын. Жеке жұмыс: «Өзіңді тексер» әдісі арқылы оқулықтан есептер шығару № 1178. Меншiктi жылдамдығы 16‚3 км/сағ катер ағыс жылдамдығы 2‚4 км/сағ өзенде ағыспен 2 сағ жүздi. Сонда ол А және В айлақтарының арақашықтығының 20%-ін жүзiп өттi. А және В айлақтарының арақашықтығы неше километр? А. 120 км; В. 207 км; С. 125 км; D. 110 км Жұптық жұмыс: «Жұптас бөліс» әдісі Кестені толтырыңыз:
Ж: а)6; - Фактори Топтық жұмыс. 1.« Ойлан, бірік, бөліс» әдісі Топтарға тапсырмалар беремін . 1-тапсырма «Ұшқын» тобы. Артық бірінші күні кітаптың 26 % -ын, екінші күні барлық кітаптың 44 % -ын, ал үшінші күні қалған 120 бетін оқыды. Артық екінші күні қанша бет оқыған? «Білгірлер» тобы. Оқушылар қайың, қарағай және жөке дәндерiн жинады. Барлық жиналған дәннiң 64%-ын емен жаңғағы, 21%-ын қарағай дәнi және 1,5 кг жөке дәнін құрайды. Қанша килограмм қайың дәні жиналған? «Тапқырлар» тобы. Қанат бірінші күні жердің 35% -ын, екінші күні барлық жердің 15 % -ын, ал үшінші күні қалған 30м2 жер аударды. Қанат бірінші күні қанша м2 жер аударды? Дүкендерде жаппай сатылым кезінде Сулпак техника дүкенінде 250 000 тг мұздатқыш бағасы 40%-ға ,Эврика техника дүкенінде 270 000 тг мұздатқыш 45%-ға, ал, Максмарт техника дүкенінде 245 000тг мұздатқыш бағасы 30%-ға арзандады. Қай техника дүкенінен мұздатқыш сатып алар едің? «Өзіңе сен» әдісі арқылы берілген тапсырманы орындайды: Тапсырма: 1. 150 санының 50%-ы неге тең? 2. Картада жер бетiнiң 30%-ын құрлық, қалған пайызын су алып жатыр. Жер бетiнiң қанша пайызын су алып жатыр? Жеке жұмыс «quizizz» әдісі арқылы тест жұмысы Әр оқушы жеке https://quizizz.com/join?gc=029592 Сілтеме арқылы тестке қосылады. Cабақты қорытындылау Кері байланыс Үйге тапсырма.(оқулықтан) №1179. | «Өзіңді тексер» әдісін қолдана отырып оқушылар оқулықтағы берілген есептерді шығарады және дәптерлеріне жазады. Шешуі: S=V*t S=(17,3+3,4)*2=20,7*2=41,4 Жауабы : 207км Дескриптор: -өрнек құрастырады; -2 сағ жүзгендегі арақашықтықты табады; -А және В айлақтарының арақашықтығын табады; -Жауабын жазады. Жұптық жұмыста оқушы өз тапсырмасын орындап болғаннан соң, ЕББҚ оқушыға жұптарына қолдау көрсетіп, көмектеседі.
Дескриптор: -Ондық бөлшекті пайызға айналдырады; -Жай бөлшекті пайызға айналдырады; -Жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырады; -Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдырады. Топтағы оқушылар есептерді бір-біріне түсіндіре отырып топта талқылайды, бірлесе жұмыс жасайды. «Ұшқын» тобы. Шешуi. 100%-(26%+44%)=30% Жауабы: Екінші күн 184 бет оқиды. Дескриптор: -Үшінші күнгі оқыған кітаптың пайызын табады;
«Білгірлер» тобы. Шешуi. 100%-(64%+21%)=15% Жауабы: 6 кг емен жаңғағы жиналған. Дескриптор:
«Тапқырлар» тобы. Шешуi. 100%-(35%+15%)=50% Жауабы: І күні 5,25м2 жер аударды. Дескриптор:
Бірінші күнгі аударған жердің ауданын табады Шешуі:
Жауабы: Mechta техника дүкенінен сатып алған тиімді. Дескриптор: -өрнек құрастырады;
Жауабын жазады. Оқушы жеке өзіне берілген есепті оқып, шығарады. Жеке жұмысты өз бетінше шешеді. Жауаптарын айқындап жазады. Қажет жағдайда мұғалім тапсырма орындауға көмектеседі. Шешуі: 1. 2.100%-30%=70% Дескриптор: -1. Берілген санның пайызын табады; -жауабын жазады. -2.Картадағы жер бетінің қанша пайыз су алып жатқанын табады; -жауабын жазады. Оқушылар тест жұмысын орындайды Тапсырма дескриторы:
Рефлексия Оқушылар таратпа қағазға егер сабақты толық түсінсе 80-100% аралығында санды мысал түрінде жазады. Егер оқушы сабақты жартылай түсініп, әле үйренетінім бар десе 50-79% аралығында санды мысал түрінде жазады. Сабақты мүлдем түсінбедім десе 20-49% аралығында санды мысал келтіріп жазады. Ж: а)6; - Факториал ұғымын қолданы | Домино тастармен бағалаймын Тапсырманы орындағаннан кейін, дайын шешімдер арқылы жұптар өзара бірін-бірі тексереді. Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауға қаншалықты қатысатындығын бақылап домино тастармен бағалайды Топтар бір-бірінің жұмыстарын бағалайды. «5балл», «4балл», «3балл» Мадақтау сөздері арқылы бағалаймын: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» Нәтиже сайтта көрсетіледі. Топ басшылары сабақтағы іс-әрекеттерді сипаттап,қандай нәтижелерге қол жеткізгені туралы қысқаша баяндайды. Оқушылардың жинаған домино тастарын. Жариялайды. | А.Е.Әбілқасымова Алматы «Мектеп» 2017 Слайд слайд Жұмыс дәптері А.Е.Әбілқасымова Алматы «Мектеп» 2017 А.Е.Әбілқасымова Алматы «Мектеп» 2017 Слайд https://quizizz.com/join?gc=029592 Таратпа қағаздар |