ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 06.12.2023
Просмотров: 173
Скачиваний: 7
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақ №13 | Мектеп: №8 жалпы орта білім беретін мектеп | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Тажбенова А | ||||||||||
Сынып: 8 «Б» | Қатысқан оқушы саны: | Қатыспаған оқушы саны: | |||||||||
Сабақтың тақырыбы | Квадрат түбірі бар өрнектерді түрлендіру көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алу | ||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 8.1.2.3 көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алу; | ||||||||||
Сабақтың мақсаты: | Квадрат түбірдің қасиеттерін қолданып, көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алу. | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың кезеңі | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | | ||||||
Басы 5минут | Ұйымдастыру сәті Амандасу. Психологиялық ахуал тудыру. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың тақырыбын және оқу мақсаттарын ұсыну. Бұрынғы білімдерін белсендіру Оқушылармен бірге квадрат түбірдің қасиеттерін еске түсіру. Керек емес санды тап Формулаларды толықтыр: Оқушылармен не себептен кейбір формулаларда модуль белгісінің бар екенін, кейбіреулерінде жоқ екені талқыланады. 3 және 4 a, b – формулаларында теріс емес сандардың бар екеніне назар аударту керек. | Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы оқушылар өзі бір- біріне қоя отырып өткен сабақ туралы не білгендерін ортаға салады Ауызша жауап береді Оқушылар әр қатардағы керек емес санды табады Оқушылар 6 слайдтағы жауаптардың негізінде, кейіннен өзін өзі тексеру үшін формулаларды дәптерге жазады. | Мадақтау арқылы Дұрыс жауап 1 балл | Презентация Слайд 1-2 Слайд 3-6 | | ||||||
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 10 минут | Жаңа тақырыпты түсіндіру және оның алғашқы бекітілуі. Оқушыларға осы формулаларды пайдалану арқылы, әртүрлі квадрат түбірлерді арылту амалдарын орындауда әртүрлі өрнектерді түрлендіруге болатын айту керек, мысалы, көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алу Бірнеше мысалды қарастырып көрейік. Анимацияны пайдалану осы өзгерістерді орындау және алгоритмді әзірлеу процесін біртіндеп талқылауға мүмкіндік береді. Padlet онлайн тақтасы арқылы видео сабақты қарауға оқушыларға ссылка беріледі | Берілген жаңа тақырыпты жұппен талқылайды, өз ойларын ортаға салады, тексереді, нәтижесін қазаға жазылған тапсырмаға қатысты сәйкестендіріп жауабын көрсетеді. Берілген сұрақтар арқылы топтар бір-біріне сұрақ қою арқылы диалогке түседі. Ссылка арқылы видео көреді | . | Слайд 7-8 https://padlet.com/amangultazbenova1/qd6wf3aeds88iemc | | ||||||
Оқулықпен жұмыс 25минут | Жұпта жұмыс Оқушылар тапсырмаларды жұппен орындайды, олар өзара орындалған іс әрекеттерін түсіндіреді: біреуі түсіндіреді, екіншісі шешімді жазады. Әрбір тапсырмадан кейін слайдта шешім пайда болады, оқушылар өз жазбаларын тексереді. Оқушылар шешімдерді слайдта көрсетілгендей етіп жазу қажет. Өздік жұмыс (саралау әдісі) 1 – 8 тапсырмаларында дұрыс жауаптың астын сыз
Жеке жұмыс Өрнекті ықшамдаңдар: 9) ; 10) ; 11) . Есепте: 12) ; 13) . | Жұппен тапсырмалар орындау Слайдта көрсетілген тапсырманы дәптерге орындайды Дескриптор: 1. Көбейткішті арифметикалық квадрат түбір таңбасының алдына шығарады 2. Көбейткішті түбір таңбасының астына енгізеді Тапсырма үлестірлген оқушылар өзіндік жұмысты орындайды Дескриптор: 1. Көбейткішті арифметикалық квадрат түбір таңбасының алдына шығарады 2. Көбейткішті түбір таңбасының астына енгізеді Мұғалім үлестірме қағазды жинап алады | Бірін-бірі бағалау Өзін-өзі бағалау Мұғалім бағалайды | Слайд 9 Слайд 10-11 Үлестірме қағаз | | ||||||
Соңы 5минут | Сабақты бекіту LearningApps.org бағдарламасы арқылы тест тапсырмасын орындайды | Оқушылар LearningApps.org бағдарламасына кіріп тапсырма орындайды | LearningApps.org бағдарламасы оқушыны өзі бағалайды. | Оқулық | | ||||||
Кері байланыс | «Интервью» әдісі Бүгінгі сабақта не үйрендің? Сен үшін не қиын болды? Саған қандай тапсырма қызықты болды? | Оқушы мұғалім қойған сұраққа жауап береді | Оқушылардың деңгейін анықтау мақсатында диаграмма арқылы бағаланды | Үйге тапсырма: № 4.10. | |
Сабақ № | Мектеп: №8 жалпы орта білім беретін мектеп | |||||||||||||||||||||||||||
Күні: 27.02.23 | Мұғалімнің аты-жөні: Тажбенова А | |||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 «Б» | Қатысқан оқушы саны: | Қатыспаған оқушы саны: | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Тригонометрия формулалары | |||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 9.2.4.4 келтіру формулаларын қорытып шығару және қолдану; | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: | Оқушылар: - келтіру формулаларын sin????,cos????, ???????????? және ???????????????? үшін қорытып шығарады; - келтіру формулаларын қолдану ережесін біледі; келтіру формулаларын есептерді шығаруда қолданады. | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||
Басы 5минут | Ұйымдастыру сәті Амандасу. Психологиялық ахуал тудыру. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың тақырыбын және оқу мақсаттарын ұсыну. Бұрынғы білімдерін белсендіру «Ой қозғау» №1. Таңбаларын анықтаңыздар ; ; ; ; №2. Функцияның анықталу облысын мен мәндерінің жиынын табыңыздар ; ; | Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы оқушылар өзі бір- біріне қоя отырып өткен сабақ туралы не білгендерін ортаға салады Ауызша жауап береді | Тригонометриялық функциялардың қай ширектерде орналасатынын анықтау Тригонометриялық функциялардың таңбаларын анықтау Функциялардың анықталу облысы мен мәндерінің жиынын табу | Презентация Слайд 1-2 Слайд 3-6 | ||||||||||||||||||||||||
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 10 минут | Математикалық диктант (жоқ) мен -ның қосындысы 1-ге тең? (жоқ) Келтіру формулаларында 90гр пен 270гр-та аты өзгереді? (ия) (жоқ) (ия) Тригонометриялық функциялардың қайсысы жұп функция?(косинус) неге тең? ( ) Синустың ІІІ ширектегі таңбасы? (минус) Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышына қарсы жатқан катеттің іргелес жатқан катетке қатынасы. (тангенс) 2- тапсырма. Бос торкөздерді толтыр. Келтіру формулалары арқылы
|
3-тапсырма.
Ықшамдаңдар:
Сабақ № | Мектеп: №8 жалпы орта білім беретін мектеп | ||||||
Күні: 09.02.23 | Мұғалімнің аты-жөні: Тажбенова А | ||||||
Сынып: 8 «А» | Қатысқан оқушы саны: | Қатыспаған оқушы саны: | |||||
Сабақтың тақырыбы | Квадраттық функция және оның графигі | ||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 8.4.1.4 аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін табу және функцияның мәні бойынша аргументтің мәнін табу; | ||||||
Сабақтың мақсаты: | Функция графигінің қалай аталатынын білу, төбесінің координаталарын анықтай алу, функция графигінің координата осьтерімен қиылысу нүктелерінің координаталарын анықтай білу, графигін салып білу, графикті пайдаланып, өсу-кему аралықтарын табу, ең үлкен және ең кіші мәндерін табу | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың кезеңі | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | | ||
Басы 5минут | Ұйымдастыру сәті «Сұхбаттасатын жұп» бойынша үй тапсырмалары тексеріледі. 1. Функция дегеніміз не? 2. Аргумент дегеніміз не? у = ???????? 2 + ????функциясының графигіну=ах2 функциясының графигінен қалай аламыз? . ???? = ????(???? − ????) 2функциясының графигіну=ах2 функциясының графигінен қалай аламыз? | Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы оқушылар өзі бір- біріне қоя отырып өткен сабақ туралы не білгендерін ортаға салады | Мадақтау арқылы | Презентаци | | ||
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 10 минут | Есептер шығару Математикалықдиктант у=х2функциясының графигін координаталық оське параллель жылжытып, әрбір жағдай үшін берілген функцияны жазыңдар. а) 3 бірлік оңға және 2 бірлік жоғары; у=(х-3)2+2 ә) 1 бірлік солға және 3 бірлік жоғары; у=(х+1)2+3 б) 5 бірлік оңға және 4 бірлік төмен у=(х-5)2-4 Берілген графиктер бойынша формулаларды жазып,түсінік беру: Жауаптары: а) у=(х+3)2+2 ә) у=(х-2)2+1 б) у=(х+1)2 1 - есеп: а - ның қандай мәндерінде у=ах2 - 16х+1 параболасының симметрия осі х=4 түзуі болады? Жауабы: а=2 2 - есеп: в - ның және с - ның қандай мәндерінде у=х2 - 6х+с параболасының төбесі (6; - 12) нүктесі болады? Жауабы: в=- 12, с=24 №3 y x2 10, Оу осі бойымен 10 бірлікке жоғары жылжиды. y x2 5, Оу осі бойымен 5 бірлікке төмен жылжиды. y (x 7)2 , Ох осі бойымен 7 бірлікке солға жылжиды. y (x 8)2 , Ох осі бойымен 8 бірлікке оңға жылжиды. | Оқушылар жаңа тақырыпты тыңдайды керекті анықтамаларды дәптерге жазады | . Дескриптор: Білім алушы - параболаның тармақтарының бағытын анықтайды; - функцияның анықталу облысы және мәндер жиынын табады. | Слайд 7-8 https://qalan.kz/tasks | | ||
Оқулықпен жұмыс 25минут | БЖБ | БЖБ тапсырмаларын орындайды | | Слайд 9 Слайд 10-11 | | ||
Соңы 5минут | Сабақты бекіту 1.Берілген функцияларының қайсысы квадраттық функция болады?. А) у=2х+3 В) у=х3-х-7 С) у=х4-19х Д) у=3х2-9х-5 2. y=x2+1,5 функцияның графигін y=x2 функцияның графигінен қалай алуға болады? А) Оу осі бойымен 1,5 бірлік жоғары. В) Ох осі бойымен 1,5 бірлік солға. С) Оу осі бойымен 1,5 бірлік төмен. Д) Ох осі бойымен 1,5 бірлік оңға жылжыту арқылы алуға болады. 3. y=(x+5)2 функцияның графигін y=x2 функцияның графигінен қалай алуға болады? А) Ох осі бойымен 5 бірлік оңға жылжыту арқылы алуға болады. В) Ох осі бойымен 5 бірлік солға жылжыту арқылы алуға болады. С) Оу осі бойымен 5 бірлік төмен жылжыту арқылы алуға болады. Д) Оу осі бойымен 5 бірлік жоғары жылжыту арқылы алуға болады. 4. y=(x - 1)2 -7 параболаның төбесінің координаталарын анықтаңдар А)1;-7 В) -1;7 С) -7;-1 Д)7;1 5. y=3x2+4х-7 параболаның х осімен қиылысу нүктелерінін абсциссаларын анықта: А) 1;-7/3 В) 1;7/3 С) 2;4 Д) 8;1 | Оқушылар бүгінгі сабақтан алған білімдерін қорыту | . 1-д 2-а 3-в 4-а 5-а Дескриптор: Білім алушы - параболаның тармақтарының бағытын анықтайды; - функцияның анықталу облысы және мәндер жиынын табады. | Оқулық Үйге тапсырма: № 4.10. | | ||
Кері байланыс | «Не қиын болды? Неге қиын болды? Қалай үйренемін?» Үйге тапсырма: | Оқушы мұғалім қойған сұраққа жауап береді | | | |
Сабақ № | Мектеп: №8 жалпы орта білім беретін мектеп | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 27.02.23 | Мұғалімнің аты-жөні: Тажбенова А | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 «А» | Қатысқан оқушы саны: | Қатыспаған оқушы саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Жиілік алқабы, жиілік гистограммасы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 8.3.3.1таңдама нәтижелерін жиіліктердің интервалдық кестесі арқылы беру; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: | таңдама нәтижелерін жиіліктердің интервалдық кестесіне толтырады; жиіліктердің интервалдық кестесінің деректерін жиіліктер гистограммасына салады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басы 5минут | Ұйымдастыру сәті Өткен тақырыпты сұрақ-жауап арқылы қайталау Таңдама деп нені атайды? Таңдаманың абсолюттік жиілігін қалай есептеуге болады? Салыстырмалы жиілігін қалай есептейміз? Таңдаманы жиілік кестесі түрінде қалай беруге болады? Бақылау нәтижелерін қалай беруге болады? Жиілік алқабында мәліметтер қалай белгіленеді? Қалай ойлайсыз, кестені қалай көрнекі етіп жасауға болады? | Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы оқушылар өзі бір- біріне қоя отырып өткен сабақ туралы не білгендерін ортаға салады | Мадақтау арқылы | Презентаци | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 10 минут | Есептер шығару 1-жұп №4.6, №4.8 есептерде берілген интервалдар жиілігі кестесі бойынша таңдаманың гистограммасын тұрғызыңдар.
2-жұп №4.7, №4.9 есептерде берілген интервалдар жиілігі кестесі бойынша таңдаманың гистограммасын тұрғызыңдар.
| Есеп шарты бойынша гистограмма тұрғызады | . -жиіліктердің интервалдық кестесінің деректерін жиіліктер гистограммасы арқылы көрсетеді. | Слайд 7-8 https://qalan.kz/tasks | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы |
| Жұппен тапсырмалар орындау Есеп шығару | Дескриптор: Білім алушы алынған аралықты интервалдарға бөліп, өсу ретімен орналастырады; әрбір аралықтың жиілігін есептейді координаталық осьтерді таңдайды; гистограмма тұрғызады | Слайд 9 Слайд 10-11 | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Соңы 5минут | Сабақты бекіту Үй жұмысы оқулықтағы практикалық жұмыс беріледі. Өздеріңе ұнайтын қайсыбір әдеби шығарманың кездейсок бір бетін таңдап алып, осы беттегі сөздер ұзындығын (құрамына енетін әріптер саны) есептеп, оны тізіп жазыңдар. Алынған кездейсоқ таңдаманың : көлемі мен құлашын табыңыз; һ=3 деп алып, таңдаманың интервалдар жиілігі кестесін тұрғызыңдар; интервалдар ортасын нұсқалық ретінде алып, оның жиіліктер және жиынтық жиіліктер кестесін тұрғызыңдар; модасы мен медианасын, орта мәнін табыңдар; жиіліктер гистограммасы мен жиіліктер алқабын тұрғызыңдар. | Оқушылар бүгінгі сабақтан алған білімдерін қорыту | . Жауаптары: 1) С 2) Е 3) С | Оқулық Үйге тапсырма: № 4.10. | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс | «Не қиын болды? Неге қиын болды? Қалай үйренемін?» Үйге тапсырма: | Оқушы мұғалім қойған сұраққа жауап береді | | | |