Файл: за мерзімді жоспар блімі 4в брыштар. Кпбрыштар Мектеп Аксуат орта мектебі кмм.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 06.12.2023

Просмотров: 23

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5.4В Бұрыштар. Көпбұрыштар

Мектеп «Аксуат орта мектебі» КММ

Сабақ :5-ші

Мұғалімнің аты-жөні: Кудасова А.М.

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Бұрыштың градустық өлшемін табу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.3.3.3 Бұрыштың градустық өлшемін табуға, бұрыштарды салыстыруға берілген есептер шығару

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:Бұрыштың анықтамасын біледі.бұрыштарды транспортир көмегімен өлшей алады, сала алады

Басым көпшілігі: Бұрыштардың түрлерінің градустық өлшемдерін біледі, ажырата алады

Кейбір оқушылар: Бұрыштарды белгілеуді салыстыруды біледі.

Бағалау критерийлері

Оқушы:

  • Бұрыштарды түрлеріне қарай ажырата алады

  • Градустық өлшемдерін есептеп таба алады

  • Бұрыштардың сызбасын сала алады

Тілдік мақсаттар

Бұрыш, транспортир, градус

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Транспортир – Бұрышты өлшейтін құрал.

Градус – бұрыштың өлшем бірлігі

Құндылықтарға баулу

Оқушылар ынтымақтастық ортада жұмыс жасайды. Бір бірімен қатынасқа түсе отырып, басқалардың пікірлерін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады.


Пәнаралық

байланыстар

Жаратылыстану, дүниетану, қазақ тілі

Бастапқы білім

Бұрыш. Бұрыштың түрлері. Бұрышты транспортирмен өлшеу

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин

2мин


Ұйымдастыру кезеңі.

  1. Сәлемдесу

  2. Оқушыларды түгендеу

  3. «Шаттық шеңбері»

Ал, балалар, бүгінгі сабағымызды көңілді тілектермен бастайық. Қанеки, бір-бірімізге тілек тілейік.

Қуанамын мен де,

Қуанасың сен де,

Қуанайық, достарым,

Арайлап атқан күнге!

  1. Топқа бөлу Фигуралардың бұрыштарына қарай «Тік бұрыш», «Сүйір бұрыш», «Доғал бұрыш» топтарына бөлінеді.




  1. «Сұрақ-жауап» әдісі - оқушылардың осы уақытқа дейін

«Бұрыштар» тақырыбына байланысты алған білімдерін жүйелеуде ауызша сұрақтарға жауап береді.

  1. Бұрыш дегеніміз не?

  2. Бұрыштың қандай түрлері бар?

  3. Қандай құралмен өлшейміз?

  4. Өлшем бірлігі қандай?

  5. Жазыңқы бұрыш қанша градусқа тең?

Әр дұрыс жауапқа 1 балл.

«Миға шабуыл» стратегиясы

«Адасқан әріптер» әдісі

Шұбыр – бұрыш

Тирспортанс – транспортир

Даргус - градус



Сабақтың ортасы

5 мин

10 мин

8 мин

5 мин.



1 – тапсырма

«Сәйкестендір»

І топқа доғал бұрыш

Сүйір





Доғал





Тік бұрыш





ІІ топқа сүйір бқрыш

90 0-қа

Толық

360 0-қа

Тік бұрыш

180 0-қа

Жазыңқы

ІІІ топқа тік бұрыш




550


1300




1350


1250




200 300


450




Слайд 9


Бағалау критерийі

Бұрыштардың түрлерін ажыратады

Дескрипторлар:

  1. Бұрыштардың градустық өлшеміне қарай түрлерін ажыратады.

  2. Бұрыш түрлерінің сызбасын ажырата алады.

2 – тапсырма «Жұптық» жұмыс

Фигуралардың түсіне сәйкес жұп болып жұмыс істейді

«САРЫ»

  1. Жазыңқы бұрыштың 50% -і нешеге тең?

  2. Тік бұрыштың -сі неге тең?


«ҚЫЗЫЛ»

  1. Жазыңқы бұрыштың 25% -і нешеге тең?

  2. Тік бұрыштың -сі неге тең?


«ЖАСЫЛ»

  1. Жазыңқы бұрыштың 30% -і нешеге тең?

  2. Тік бұрыштың 0,3 бөлігіне тең бұрыш салып, белгіле.

Бағалау критерийі

  1. Градустық өлшемін таба алады



  1. Транспортирді қолданып, сызбасын сыза алады

Дескриптор:

    1. Бұрыш түрлерінің градустық өлшемдерін біледі

    2. Пайызы бойынша бұрыштың мәнін есептей алады

    3. Бөлігі бойынша бұрышты есептей алады

    1. Транспортирді қолдана отырып сызбасын сыза алады

    2. Бұрыштың градусын өлшей алады

3-тапсырма «Жеке жұмыс»

Әр топтағы оқушы өзінің реттік номеріне байланысты есепті шығарады

1.Градустық өлшемдерін өздеріңше таңдап алып тік ,сүйір, доғал бұрышты салыңдар.

2.Бұрыштарды салыстыр.



3.

4.

5.

Бағалау критерийі
Бұрыштың градустық өлшемін біледі


Дескриптор


  1. Бұрыштарды өлшей алады

  2. Түрлерін ажыратады

  3. Салыстыра алады

«СӨЗЖҰМБАҚ»

  1. Тік бұрыштың жартысы неше градус?

  2. Транспортир – бұрышты өлшеуге арналған ...

  3. Бұрыштың өлшем бірлігі?

  4. 1800-қа тең бұрыш қалай аталады?

  5. Сүйір бұрыш – 900- тан ...



Сабақтың соңы

5 мин

«Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс алу

Оқушылар стикерге ойларын жазып, бағдаршамның сәйкес түсіне жабыстырады.

ҚЫЗЫЛ – түсінбедім

САРЫ – түсінгендеймін, күмәнім бар, көмек керек

ЖАСЫЛ – барлығы түсінікті



Үйге тапсырма №236 есеп

Слайд 10

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

1 .Бұрыштың түрлерін сал.

2.Толық бұрыштан неше тік бұрыш алуға болады ?

3. ˂АОВ = 300, ˂ЕОВ =700

болса,

˂АОВ қандай бұрыш?

Бағалау (3 мин) слайд 12

Критерийлер бойынша:

  1. Жарайсың! Жүйелі жұмыс істедің!

12-15 балл

  1. Жақсы! Анық ой!

7-11балл

  1. Мақсатыңа жетесің! Мен саған сенемін!

3-6 балл

  1. Әттеген-ай! Мақсатыңа жетпей қалдың!

1-2 балл

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Сабақ мақсаттары ,оқу мақсаттары дұрыс қойылған.

Оқушылардың барлығы оқу мақсатына қол жеткізді.

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді.

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды.

Сабақ жоспарынан ешқандай ауытқулар болмады.

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1. «Сәйкестендір»және «Жәрмеңке» әдісі жақсы өтті.

2.Сөзжұмбақ шешу кезінде оқушылар белсенді қатысты.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1.Топтық жұмыс жүргізу деңгейі төмен оқушыларға көп ықпалын тигізді.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері /

қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет ?

Бұрышты салуда транспортирмен дәл салатын 2 оқушы , дәл сала алмайтын 2 оқушы анықталды.



Бағалау парағы

Оқушының аты-жөні

№1

тапсырма

№2 тапсырма

№3 тапсырма

№4

тапсырма

№5

тапсырма

Қосымша тапсырма

Қорытынды

































































































Бағалау парағы

Оқушының аты-жөні

№1

тапсырма

№2 тапсырма

№3 тапсырма

№4

тапсырма

№5

тапсырма

Қосымша тапсырма

Қорытынды

































































































Бағалау парағы

Оқушының аты-жөні

№1

тапсырма

№2 тапсырма

№3 тапсырма

№4

тапсырма

№5

тапсырма

Қосымша тапсырма

Қорытынды