ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 07.12.2023
Просмотров: 22
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Ф.Оңғарсынова атындағы орта мектеп
Бөлім | 3-бөлім: Балалар мен үлкендер | |||||
Педагогтің аты-жөні | М.Кайржанова | |||||
Күні | 28.02.2023 | |||||
Сынып 7 в,г | Қатысушылар саны : | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | С.Сарғасқаев «Тәмпіш қара» шығармасындағы кейіпкерлер бейнесі. БЖБ 2 | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 7.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс,риторикалық сұрақ) қолданысын талдау | |||||
Сабақтың мақсаты | Оқушылар шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс,риторикалық сұрақ) қолданысын талдай алады | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Басы 7 минут | Ұйымдастыру кезеңі Қызығушылықты ояту • Шығармада қай кезең суреттеледі? • Повестің басты кейіпкерлері кімдер? («Ауыл өмірі» тобына) • Шығарма кім жайында?
• Портрет дегеніміз не? Кімдердің портретін есіңде жақсы сақтадың? («Портрет»тобына) (саралау)
ойлайсың? Автор кейіпкерлерінің мінездемесін қалай бере білген? («Мінездеме» тобына) Оқу, сабақ мақсаттары мен БК таныстырылады. | Оқушылар «Ауыл өмірі», «Шынайы достық», «Портрет», «Мінездеме» деген сөздер жазылған қағаз қималарын алу арқылы топқа бөлінеді. Сабақтың тақырыбын, мақсатын болжайды. Оқушылар оқу, сабақ мақсаттары мен бағалау критерийімен танысады | Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді 1 б ҚБ ауызша бағалау | Оқулық Қазақ әдебиеті 7-сынып «Атамұра баспасы | ||
Ортасы 15 минут | 1-тапсырма Топтық жұмыс. 15 мин С.Сарғасқаевтың «Тәмпіш қара» повесінен алынған үзіндідегі автор қолданған көркемдік тәсіл мен кейіпкерлерді, оларға тән сипатты анықтаңыз. І топ- «Ауыл өмірі». Шығармадағы ауыл өмірін берудегі пейзаж және адамдар арасындағы диалогтардың маңызын ашып, автордың бұларды қолдану себебіне тоқталыңыз. ІІ топ- «Шынайы достық» тобына.Әңгіменің тағы бір ерекшелігі - онда тілдік қолданыстардың болуы. Шығармадағы Ертай мен Шаншатай арасындағы достықты негізге ала отырып, баяндау, сипаттау, суреттеуге мысалдар келтіріңіз және себебін түсіндіріңіз. ІІІ топ- «Портрет» тобына.Оқы, ойлан, бөліс. (саралау) Әдеби портрет кімге берілген? Портреттегі антонимдік сөз қолданыстары арқылы автор кейіпкердің қандай образын сомдаған? Денесі түтінге ысталғандай қара қоңыр әрі май жаққандай жылтырап тұр. Бұлшық еттері білеуленіп шығып бүлк-бүлк етеді... Қабағы да, төңкере салған кесе секілді бетінің еті де қалың. Бірақ ерні жұқа. Ақырын ғана жымиып күлгенде, қаз-қатар аппақ тістері тізілген ақ моншақтай көрінді. Мысалы, «Түтінге ысталғандай» - шымырлықты, «аппақ тіс» - ізгілікті, «Қара» – шыныққандықты т.б Шығармадағы Иманбек, Оңалбек, Күлдәрі портреттеріндегі сөз қолданыстары арқылы автор кейіпкердің қандай образын сомдағанына баға бер. 4- топ- «Мінездеме» тобына. Повестегі басты және жанама кейіпкерлерді анықтап, әр кейіпкерге тән ерекше мінездерін кесте түрінде постерге түсір.Мінездеме қай кейіпкер туралы және автор қандай тәсілдер қолданған? (теңеу, метафора, әсірелеу, эпитет т.б.) | Оқушылар С.Сарғасқаевтың «Тәмпіш қара» повесінен алынған үзіндідегі автор қолданған көркемдік тәсіл мен кейіпкерлерді, оларға тән сипатты анықтап жазады | Бағалау критерийі: Шығармадан пейзажды таба алады, тақырыппен байланыстыра отырып түсіндіреді;1 б Әңгімеде адамдар арасындағы диалогтардың маңызын ашып, автордың қолдану себебін айтады. 1б Әңгімеде суреттеу, баяндау, сипаттау сияқты көркемдік тәсілдер қатысатынын біледі;1 б Үзіндіден қызықты мысалдар келтіре отырып,жазушының қолдану себебін түсіндіреді. 1б Кейіпкер әрекетінің оқиғаны өрбітудегі алатын орнына талдау жасап, мінездеме береді;1б Әдеби кейіпкер әрекетіне сипаттама беріп, автор қолданған тәсілдерді тауып дәлелдейді.1 б Көркем сөз қолданыстарының образ сомдаудағы ерекшеліктерін сараптайды; 1 б Дәлелдерді қолдана отырып, автордың әдеби портретті берудегі шеберлігін өз көзқарастарымен негіздеп жеткізеді. 1 б ҚБ Топтар бір- бірін БК бойынша бағалайды, кері байланыс береді. Мұғалімнің кері байланысы. | Оқулық Қазақ әдебиеті 7-сынып «Атамұра баспасы» оқулық, қағаз А4 түрлі-түсті маркерлер, үлестірмелі материалдар, | ||
Соңы 5 минут | Рефлексия. «Жазушы Шаншатай бойындағы қасиеттерден үлгі алуға болатынын қалай көрсетті?» 2- 3 сөйлеммен баға беріңіз. Кері байланыс. «3 қ» Қызық ... Қажет ... Қиын ... | Үйге тапсырма: Үзіндіні оқып, өзіңнің туған жерің мен оқитын мектебің туралы жаз | | |