Файл: Мектеп Блімше 1 ылымитехникалы прогресс ылымитехникалы прогресс жне азіргі заманны жаанды проблемалары (2 саат) Кні Малімні атыжні Сынып 11.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 07.12.2023
Просмотров: 28
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Мектеп | Бөлімше 4.1: Ғылыми-техникалық прогресс Ғылыми-техникалық прогресс және қазіргі заманның жаһандық проблемалары (2 сағат) | |||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.4.2.4 әлеуметтік-экономикалық процестердің ерекшеліктерін түсіндіру үшін «ғылыми-техникалық прогресс» ұғымын қолдану; 11.4.2.5 қазіргі заманның жаһандық мәселелерінің туындауына ғылыми-техникалық прогресстің әсерін зерттеу; 11.4.2.6 қазіргі заманның жаһандық мәселелерін шешудегі ғылыми-техникалық прогрестің дамуының ықтимал жолдарын болжау | |||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Ғылыми-техникалық прогрестің толық сипаттамасын беріңіз Қоршаған ортаға және қоғамға әсер етудегі ғылыми-техникалық прогрестің рөлін анықтау. Адамзаттың ғаламдық мәселелерін шешудің мүмкін жолдарын анықтаңыз | |||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Айтылым және оқу дағдыларын дамыту Оқушылар: Мәтіндерден ақпараттар алыңыз және ғылыми-техникалық прогрестің рөлін және оның әртүрлі аспектілерге әсерін, қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді салдарын сипаттайтын жазбалар жасаңыз. Ғылыми-техникалық прогрестің қоғамға, қоршаған ортаға әсері: Қысқа мерзімді салдары: Орта мерзімді салдары: Ұзақ мерзімді салдарлары | |||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
| |||||||||||||||
Құндылықтарды дамыту | Бұл сабақ оқушыларға табиғатты, қоршаған ортаны құрметтеу, жалпы адамзаттық құндылықтарды құрметтеу сияқты құндылықтарды сіңіреді | |||||||||||||||
Пәнаралық байбайланыстар | Бұл сабақ карталармен жұмыс жасау кезінде экономикалық географияға және мәтіндік материалдармен жұмыс жасау кезінде орыс тілімен қатысты. | |||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта зерттеулер барысында материалды визуализация үшін пайдалану. | |||||||||||||||
Тарихи концепт | Себеп пен салдар | |||||||||||||||
Бастапқы білім | | |||||||||||||||
Сабақтың түрі | рөлді ойын сабақ « БҰҰ моделі » | |||||||||||||||
| ||||||||||||||||
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||
Сабақтың басы 1 мин 4 мин 5 мин 10 мин 15 мин 5 мин | Сабақ алдында оқушылар ғылыми-техникалық прогреске қатысты сұрақтармен танысып, сонымен қатар қарау керек. https://www.youtube.com/watch?v=ioyewMUdQEs https://www.youtube.com/watch?v=6i_UsgzkWBs «Бүгінгі күннің жаһандық мәселелері»Сабаққа қажетті құрал-жабдықтарсудьяның балғасы, БҰҰ туыБҰҰ үлгісіндегі сабақ, ол үшін әр оқушы мемлекет таңдауы керек (және Бас Ассамблеяда, БҰҰ-да мемлекеттің мүдделерін білдіруі керек) (Қатысушылар тізімінде келесі елдер болуы керек: Қазақстан, АҚШ, Қытай, Үндістан) «Делегат» оқушылар өзекті мәселелерді күні тәртібінде талқылайды. Олар барлығы әлемге әсер ететін проблемаларды шешу үшін сюжеттік стратегияны дайындайды, жақтаушылармен және қарсыластармен келіссөздер жүргізеді, қақтығыстарды шешеді және БҰҰ процедуралық ережелерін қолдайды. БҰҰ үлгісіндегі елші рөлін атқармас бұрын окушылар шешілуі керек нақты ғаламдық проблеманы зерттейді. БҰҰ-ның үлгілік сабақ ережелері қосымшада жазылған. Сондай-ақ, БҰҰ Бас хатшысын және БҰҰ Қауіпсіздік Кеңесінде вето қою құқығына ие тұрақты өкілдерді сайлау қажет. Brain storm сабақ басында студенттер жұптасып (одақтас елдер, көршілер) бір минут ішінде қауіптің дәрежесі бойынша адамзаттың 10 жаһандық проблемаларының тізімін жазуы керек. Балл қою барысында студенттер бұл құбылыстың негізгі себептерін анықтауы керек. Талқылаудан кейін 1 кезең БҰҰ Ассамблеясының күн тәртібі таңдалады (ең қауіпті тізімнен, мысалы, парниктік эффект, теңіз деңгейінің көтерілуі, пандемия және т.б.) БҰҰ Бас хатшысы (оқушы) күн тәртібін жариялайды, студенттер өздері сөйлейтін елге қатысты мәселелерге байланысты 5 минут ішінде баяндама жасайды. Мысалы: Кирибати немесе Нидерланды әлемдік мұхит, Қытай, Үндістан деңгейлерін көтеру туралы әңгімелесіп, онкологиялық, өкпе ауруларының атмосферасына зиянды заттардың шығарылуы туралы айтады. Колумбия Амазонияда Бразилияда орманды кесу мәселесін көтерді, Мысалы, Бангладеш шамадан тыс халықтың мәселесін көтереді. және т.б. 2 кезең Лоббинг Қаулы жобаларын бейресми талқылау басталады. Оның мақсаты келіссөздер арқылы ымыралы шешімге қол жеткізуден тұрады. Мемлекет жаһандық проблеманы шешу үшін бірыңғай жалпы шешімді ұсына алатын, кем дегенде, екі достастықты табуы керек. 3 кезең Резолюция хабарландыру Спикер елдер тобының ортақ мүдделерін білдіреді. 4 кезең Дауыс беру Бұл кезеңде қарар ашық дауыс беру арқылы резолюция шешімдер қабылданады. жаһандық проблемалардың шешімдерін ұсынады
Қорытындылау БҰҰ Бас ассамблеясының жабылуы Сабақ соңында оқушыларына: 1) келесі сабақтың мақсаттарын анықтау ұсыныстар ұсынады. 2) бүгінгі тарихтан не білетіндерін сұраңыз? 3) Сіздіңжұмысыңыздыжәнебасқалардыңжұмысынбағалаңыз. | «Модель Организации Объединенных Наций»Санкт-Петербургская модель ООН (SPIMUN)// www.spimun.com https://www.iqconsultancy.ru/articles/model-oon-v-zarubezhnykh-chastnykh-shkolakh/ Сороко-Цюпа 11 класс История Мир в XX веке Волобуев и Пономарев 11 класс История XX - начало XXI века.Загладин 11 класс История XX векПленков и Андреевская 11 класс История 2011Новейшая история стран Европы и Америки. XX век. В 3 ч. Под ред. Родригеса А.М., Пономарева М.В. | ||||||||||||||
қосымша ақпарат | ||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз | ||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз | |||||||||||||||
| ||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: |