Файл: Мектеп адыр Крімов атындаы жалпы білім беретін мектебі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 07.12.2023

Просмотров: 25

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары


Мектеп: Қадыр Кәрімов атындағы жалпы білім беретін мектебі

Күні: 28.04.2023

Мұғалімнің аты-жөні: Бакытжанова А.Б

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Қазақстандағы селекция жетістіктері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.2.4.4 маңызды мәдени өсімдіктер іріктемелері мен үй жануарлары қолтұқымын сипаттау

Сабақтың мақсаты

Барлығы: Мәдени өсімдіктер іріктемелері мен үй жануарлары қолтұқымдары туралы ақпарат беру.

Көпшілігі:Қазақстандағы селекцияның ерекшеліктерін түсіндіреді, ғалымдардың жеткен жетістіктерін сипаттау

Кейбіреулері:Қазақстандағы өсімдіктер және жануарлар селекциясы саласындағы жетістіктерді салыстыру.(1900-2000 жылдары, 2001-2018)

Бағалау критерийі

  • Мәдени өсімдіктер іріктемелері мен үй жануарлары қолтұқымдарыанықтама береді;

  • Қазақстандағы селекцияның ерекшеліктерін, ғалымдардың жеткен жетістіктерін сипаттайды;

  • Қазақстандағы өсімдіктер және жануарлар селекциясы саласындағы жетістіктерді салыстырады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар: тақырып бойынша негізгі терминдерді пайдалану арқылы ауызша жауап беру дағдысын дамытады.

Пәндіклексика мен терминология:

Мәдениөсімдіктер

Үйжануарлары

Қолтұқым

Іріктеме

Селекция

Будандастыру

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Қазақстанда ауыл шаруашылық мал қолтұқымдары........аудандастырылады,өсіріледі.

А.Н.Илилетдинов Қазақстанда екі ғылыми бағытты.....дамытты.

Биотехнология және жануарларды өсіру............ жасалды.

Криоконсервация- ..............................деп аталады.

Құндылықтарға баулу


«Мәңгілік ел», «Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу»

Қазақстанның өңірлік және жаһандық бәсекеге қабілеттілігі еліміздіңэкономикалық дамуына тікелей байланысты.Еліміздіңауыл шаруашылығы мен мал шаруашылығына үлес қосуға ықпал ету.

Пән аралық байланыс

Биотехнология, Гендік инженерия, Криоконсервация


Алдыңғы білім


8.2.4.3 мәдени өсімдіктер мен үй жануарларының шығу тегінің орталықтары






Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы
3 мин
4-7 мин

Ұйымдастырукезеңі.

  • Оқушылармен амандасу.

  • Оқушыларды түгелдеу.

  • Психологиялық ахуалтудыру.

  • Оқушыларды 3 топқа бөлу.

Үй тапсырмасын тексеру.

«Құндылықтар спектрі» әдісі

Тәсілі: өздік жұмыс

Өтілген материалдар бойынша сұрақ қою арқылы қайталау.

Қ.Б:«Өзін-өзі бағалау»



Үлестірмелі қағаздар,суреттер


Сабақтың ортасы
8-18 мин

19-28 мин

29-34 мин

35-39 мин


Тапсырма 1:

Оқу мақсаты: Мәдени өсімдіктер іріктемелері мен үй жануарлары қолтұқымдары туралы ақпарат беру.

Ойлау дағдыларының деңгейлері:білу,түсіну

Бағалау критерийі: Мәдени өсімдіктер іріктемелері мен үй жануарлары қолтұқымдары туралы ақпарат береді;

«Пікірлер» парағы әдісі

Тәсілі: топтық жұмыс

Тақырып бойынша кластер құрап,қорғау қажет.

1-топ.Сұрыптау

2-топ.Мәдени өсімдіктер іріктемелері

3-топ.Үй жануарлары қолтұқымдары

Дескриптор:

- сұрыптау терминіне анықтама береді;

- мәдени өсімдіктер іріктемелерін айтады;

- үй жануарлары қолтұқымдарын атайды;

Қ.Б: «Өзін-өзі бағалау»

Кері байланыс.

1.Тақырып бойынша қандай қиындық туындады?(Мұғалім оқушыға)

2.Бұл тақырыптың маңыздылығы бар ма?(Мұғалім оқушыға)
Тапсырма 2:

Оқу мақсаты: Қазақстандағы селекцияның ерекшеліктерін түсіндіреді, ғалымдардың жеткен жетістіктерін сипаттау

Ойлау дағдыларының деңгейлері: талдау

Бағалау критерийі: Қазақстандағы селекцияның ерекшеліктерін, ғалымдардың жеткен жетістіктерін сипаттайды ;

«Әдебиет үйірмесі» әдісі

Тәсілі: топтық жұмыс

1-топ.баяндайды (Қазақстандағы сұрыптау ерекшелігі)

2-топ.зертттеуші (Қазақстандағы ғалымдардың өсімдіктер селекция саласындағы жетістіктері)

3-топ.сұрақ құрастырады (Қазақстан ғалымдарының жануарлар селекциясы саласындағы жетістіктері)

Дескриптор:

- Қазақстандағы сұрыптау ерекшеліктерін баяндайды;

- Қазақстандағы ғалымдардың өсімдіктер селекция саласындағы жетістіктерін зерттейді;

- Қазақстан ғалымдарының жануарлар селекциясы саласындағы жетістіктеріне сұрақ құрастырады;

Қ.Б: «Өзін-өзі бағалау»

Кері байланыс.

1.Қандай жұмыс оңайға соқты?(Мұғалім оқушыға)

2.Жұмыстардың қандай түрі ұнады?(Мұғалім оқушыға)
Тапсырма 3:

Оқу мақсаты:Қазақстандағы өсімдіктер және жануарлар селекциясы саласындағы жетістіктерді салыстыру.(1900-2000 жылдары, 2001-2018)

Ойлау дағдыларының деңгейлері:

Бағалау критерийі: Қазақстандағы өсімдіктер және жануарлар селекциясы саласындағы жетістіктерді салыстырады.

«Жазушының қойын дәптері» әдісі.

Тәсілі:жұптық жұмыс


1900-2000жылдары

2001-2018 жылдары

Өсімдіктер

Жануарлар

Өсімдіктер

Жануарлар











Дескриптор:

- 1900-2000 жылдардағы өсімдік селекциясының жетістіктерін атайды;

- 1900-2000 жылдардағы жануарлар селекциясының жетістіктерін сипаттайды;

- 2001-2018 жылдардағы өсімдіктер селекциясының жетістіктерін біледі;

- 2001-2018 жылдардағы жануарлар селекциясының жетістіктерін атайды.

Қ.Б:.« Өзін-өзі бағалау»

Кері байланыс:

1.Сабақ тақырыбы түсінікті болуы үшін қандай ұсыныстар айтар едіңіз??(Мұғалім оқушыға)

2.Селекция тақырыбы бойынша салыстырмалы кесте толтыруда қандай қиындықтар болды??(Мұғалім оқушыға)
Саралауға арналған тапсырмалар оқушылардың ойлау дағдыларының деңгейлеріне сай жасалынған:

«АВС» әдісі

Тәсілі: жекежұмыс

А-деңгейі

Биологиялық диктант.

Қазіргі уақытта қазақстандық сұрыптаушылар пайдалануға .......... ұсынды.

Қазақстан Республикасы жылқылардың....... мәдени қолтұқымы,......... 2 қолтұқымы, ауылшаруашылық құстарының ........ және қолтұқымдары, баларалардың ............. қолтұқымдары бар.


Бағалау критерийі

Дескриптор

ҚР ауылшаруашылық,

малшаруашылық

сұрыптаулары туралы айтады

Сөйлемдерді толықтырады;

Жылқылардың мәдени қолтұқым түрлерін біледі;

Ауылшаруашылық құстарының түрлерін біледі:

Баларлардың қолтұқым санын біледі.

В-деңгейі

Криоконсервация - ....................................

Гендік инженерия-.....................................

Заманауи селекция жетістігі........................


Бағалау критерийі

Дескриптор

Терминдерге анықтама береді

Криоконсервациятерминіне анықтама береді.

Гендік инженерия терминіне анықтама береді.


С-деңгейі

«Егер мен Қазақстандағы заманауи селекционер болсам» деген тақырыпқа эссе жазу.


Бағалау критерийі

Дескриптор

Эссе жазады

«Егер мен Қазақстандағы заманауи селекционер болсам» деген тақырыпқа өз ойынан эссе жазады



Қ.Б:Оқушылар өзін-өзі бағалайды.

Кері байланыс.

1.Эссе жазуда қандай қиындықтар кездесті?

2.Қазақстандағы селекция туралы қаншалықты білесіз?

Үлестірмелі парақтар

Қосымша дереккөз:

https://www.youtube.com/

watch?v=J5UNdjFkDY8



Үлестірмелі парақ, тақырыптық конверттер





Кесте, үлестірмелі қағаз

Үлестірме парақтар

Терминдер салынған үлестірме парақтары


Сабақтың соңы

40-45 мин

Үйге тапсырма.Мәдени өсімдіктер іріктемелері мен жануарлар қолтұқымдары тақырыбы бойынша мәліметтер іздену.

Рефлексия «Пирамида» әдісі.

Негізгі сөз.

2 сөзбен сабақты сипатта.

3 сөзбен көңіл күйді сипатта.

Саған ұнаған сабақтын маңызды жерін сипатта 4 сөзден немесе 4 сөйлемнен тұратын.