Файл: за мерзімді жоспар блімі Айнымалы ток Мектеп . Стбаев атындаы орта мектебі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 09.12.2023

Просмотров: 21

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Айнымалы ток

Мектеп: «Қ.Сәтбаев атындағы орта мектебі» КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Ержан Динара

Сынып: 11

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Активті және реактивті кедергілерден тұратын айнымалы токтың тізбектелген электр тізбегі үшін Ом заңы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.3.6 - R, L, C -дан тұратын айнымалы токтың тізбектелген электр тізбегін есептеу


Сабақтың мақсаты


  • Айнымалы ток тізбегіндегі сыйымдылық кедергісін, айнымалы ток тізбегіндегі индуктивті кедергі туралы білімін қалыптастыру

  • Айнымалы ток тізбегіндегі сыйымдылық кедергі, индуктивті кедергісін анықтауға есептер шығаруды жетілдіру

  • Оқушыларға индуктивтік кедергі,индуктивтік кедергідегі кернеу мен ток күшінің тербеліс теңдеулері,айнымалы токтың толық кедергісі, Ом заңы туралы түсінік беру

Бағалау критерийі

  • Айнымалы ток тізбегіндегі сыйымдылық кедергісін, индуктивті кедергісі туралы ойларын айтып, жазады

  • Физикалық есептерді шығаруда қолданады

  • Айнымалы ток тізбегінің бөлігі үшін Ом заңын тұжырымдайды

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

Активті кедергі, реактивті кедергі, Ом заңы



Қазақша

Орысша

Ағылшынша

1

Активті кедергі

Активное сопротивление

Active resistance

2

Реактивті кедергі

Реактивное сопротивление

Reactive

Resistance

3

Ом заңы

Закон Ома







Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» идеясы бойынша Зайырлы қоғам және жоғары руханият

Пәнаралық байланыс

АКТ, Математика

Алдыңғы білім

Айнымалы ток тізбегіндегі активті және реактивті кедергілер

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

8 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі

• Оқушылармен амандасу, түгендеу

Психологиялық ахуал қалыптастыру. Оқушылар орындарынан тұрып бір-бірінің қолдарын тигізіп, шапалақтап, жылулықтарын сезініп, жылы лебіздерін білдіреді.

«Түстер терапиясы» әдісі арқылы 3 топқа бөлемін.
Үй тапсырмасын сұрау: «Доп лақтыру» әдісі: Оқушылар бір-біріне доп лақтыру арқылы өткен тақырып бойынша 2 сұрақтан қояды.

ҚБ: «Бас бармақ» бұл бағалау оқушының сабаққа ынтасын оятады


Қолдарымен амандасу






Сабақтың ортасы

25 минут

Сабақтың тақырыбымен мақсатымен таныстыру.

«Кинометафора» әдісі–бұл әдіс арқылы тақырыпқа байланысты бейнефильм көрсетіледі. Оқушы бойында тыңдалым, айтылым, сыни ойлау дағдысын қалыптастырады.
Мағынаны ашу: «Джигсо» әдісі арқылы жаңа тақырыпты оқушыларға бөліп беремін. Берілген мәтінді оқиды, топпен бірлесіп талқылайды және постер қорғайды.
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалайды

Сергіту сәті: «Көңілді би»

Топтық жұмыс: «Аялдама» әдісі арқылы деңгейлік есептерді шығару.
Тапсырма:

1-деңгей

Айнымалы токтізбегінің тармақталмаған

Бөлігі активті, индуктивтілік және сыйымдылық кедергілерден тұрады, олардың мәндері сәйкесінше R = 3 Ом, XL= 6 Ом, XC = 2 Ом. Тізбектіңжалпыкедергісін анықтаңдар.

2-деңгей

45-суреттегі сұлбада активті кедергі R = 2 Ом, шарғының индуктивтілігі L = 50 мГн, конденсатордың сыйымдылығы С = 25 мкФ. Тізбектің толық кедергісін және 50 Гц айнымалы ток жиілігінде ток пен кернеу арасындағы фазалық ығысуды анықтаңдар.



3-деңгей

51-суретте көрсетілген тізбек бөліктері үшін Векторлық диаграмма тұрғызыңдар. Ом заңын жазыңдар, толық кедергіні анықтаңдар.


ҚБ: 3-топ бір-бірін бағалау әдісі арқылы










Оқулық 11-сынып физика,авторы: Н.А. Закирова

Р.Р. Аширов


Сабақтың соңы

7 мин

Үй тапсырмасы: Параграф 7 оқу, 7-жаттығу №4

Кері байланыс «Табыс сатысы» Әр оқушы бүгінгі сабақ жайлы кері байланыс береді.

Мен білемін

Мен түсінемін

Мен жасай аламын
Рефлексия: күн шуағы
Тамаша

Жақсы

Нашар








Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Сабағымды мақсатынан бастап сараладым. Тапсырмалар мен үй тапсырмасы сараланып берілді.

1. Үй тапсырмасы КБ «Бас бармақ»

2. Жаңа тақырып КБ бірін-бірі бағалайды «Екі жұлдыз, бір тілек»

3. Есеп шығаруда «Бір-бірін бағалау» әдісі

«Табыс сатысы» әдісі арқылы кері байланыс жасалады.

Рефлексия :күн шуағы

Тапсырмаларды орындау кезінде құралдардың дұрыс орналасуына көңіл бөлу.

Сабақ барысында техника қауіпсіздік ережелерін сақтау



Қосымша 1

Физика 11 сынып

Бөлім

Тақырып


Айнымалы ток

Активті және реактивті кедергілерден тұратын айнымалы токтың тізбектелген электр тізбегі үшін Ом заңы

Оқу мақсаты

11.4.3.6 - R, L, C -дан тұратын айнымалы токтың тізбектелген электр тізбегін есептеу

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу,түсіну, қолдану

Бағалау критерийлері

  • Айнымалы ток тізбегіндегі сыйымдылық кедергісін, индуктивті кедергісі туралы ойларын айтып, жазады

  • Физикалық есептерді шығаруда қолданады

  • Айнымалы ток тізбегінің бөлігі үшін Ом заңын тұжырымдайды

Тапсырма

1-деңгей

Айнымалы ток тізбегінің тармақталмаған бөлігі активті, индуктивтілік және сыйымдылық кедергілерден тұрады, олардың мәндері сәйкесінше R = 3 Ом, XL= 6 Ом, XC = 2 Ом. Тізбектіңжалпыкедергісін анықтаңдар.

2-деңгей

45-суреттегі сұлбада активті кедергі R = 2 Ом, шарғының индуктивтілігі L = 50 мГн, конденсатордың сыйымдылығы С = 25 мкФ. Тізбектің толық кедергісін және 50 Гц айнымалы ток жиілігінде ток пен кернеу арасындағы фазалық ығысуды анықтаңдар.



3-деңгей

51-суретте көрсетілген тізбек бөліктері үшін векторлық диаграмма тұрғызыңдар. Ом заңын жазыңдар, толық кедергіні анықтаңдар.



Бағалау критерийі

Дескриптор

Физикалық есептерді шығаруда қолданады

  • Есеп шартын оқып, жазды

  • Формулаларды қолданып, есеп шығарды

Айнымалы ток тізбегінің бөлігі үшін Ом заңын тұжырымдайды

  • Есеп берілгенін оқып, векторлық диаграмма тұрғызды

  • Ом заңын жазып,толық кедергісін анықтады