ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 09.12.2023
Просмотров: 33
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бөлім | 9.2А бөлім - Деректер базасы | |
Педагогтің аты-жөні | Шорманова Жансая Бекболовна | |
Күні: | 24.11.2020 | |
Сынып: 9 А | Қатысушылар саны: 12 | Қатыспағандар саны: 0 |
Сабақтың тақырыбы | Электрондық кестеде деректер базасын құру | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары | 9.2.2.2 - электронды кестеде деректер базасын құру. | |
Сабақтың мақсаты | Барлығы: деректер қоры мен қолдану салаларына мысал келтіреді; Көпшілігі электрондық кестеде деректер базасын құрады; Кейбірі: деректер базасын құру шарттарын түсіндіреді; | |
Бағалау критерийі |
| |
Құндылыққа дарыту | «Мәңгілік ел» идеясының құндылықтарын жүзеге асыру. Топта бірлесіп жұмыс жасау, бір-бірлерінің пікірлерін тыңдау, сыйлау. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин 3 мин | І. Ұйымдастыру Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу.Оқушылардың назарын сабаққа аудару, сабаққа психологиялық ахуал орнату мақсатында «Мен саған тілеймін...!!!.» . «Я тебе желаю...!!!» «I wish you...!!!» Оқушылар қолдарына гүлдер таратылады, сол гүлдерді бір біріне үш тілде (әр оқушы өзі қалаған бір тілде) тілек айту арқылы береді. Топқа бөлу: Айтылған тілдеріне қарай топқа бөлу 1 –топ: «Деректер базасы» 2-топ: «База данных» 3-топ: «Date base» ІІ.Үй тапсырмасы. «Бағдаршам» әдісі (ЖЖ) Топ атауларына сәйкес үш тілде терминдер беріледі. Сол терминдерді бағдаршам түстеріне сәйкес орналастырады. Таныс терминдердің анықтамаларын немесе мысалдар келтіру арқылы үй тапсырмасы сұралады Жасыл – бұрыннан таныс Сары – таныс, нақты білмеймін Қызыл –мүлде таныс емес
Кері байланыс «Үш шапалақ» | Оқушылар ортаға шығып, бүгінгі сабаққа бір-бірлеріне сәттілік тілейді. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады Оқушылар топқа бірігеді. Оқушылар бірлесе жұмыс жасайды. | ҚБ «SMS» арқылы | гүлдер топ аттары жазылған тақта Кеспе қағаздар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 мин 8 мин 5 мин 1 0 мин | ІІІ. «Кадр» әдісі. Жаңа сабақ бойынша бейне материал көрсету. Шығармашылық тапсырма. ІV. «Фрайер моделі» әдісі (ТЖ) «Заманауи қоғамда деректер базасымен жұмыс жасаудың маңызы» 1 –топ: «Деректер базасы –медицинада» 2- топ: «Деректер базасы –білім саласында» 3-топ: «Деректер базасы – үкіметте» Тиімділігі: Базаның мақсаты: Нәтижелігі: ПЖ, сайттар Дескриптор
Кері байланыс «Қол сигналдары» V. «ОЙ ҚОЗҒАУ» әдісі(ЖЖ) 1. РПН, Danumed 2. НОБД –ҰББҚД, Күнделік кз. Сайттарына кіру 3. egov, pki.kz, cabinet.salyk, БЖЗҚ т.б. Осы аталған мәліметтер базасының логотиптерін оқушыларға таратамын. Оқушылар жұптаса жұмыс жасай отырып қай салада кездесетіні туралы өз ойларын айтады. Кері байланыс «Көршіңді бағала» VІ. «Білімді қолданайық» әдісі . Компьютермен жұмыс (ӨЖ) 3- тапсырма.( КЖ) 9 «В» сыныбының мәліметтер базасын құру. аты жөні әкесінің аты ИНН жынысы Т.б. Дескриптор
Кері байланыс (мұғалім) «Жақсы сөз» 4- тапсырма.( КЖ) Мектеп кітпапханашысы ретінде «100 кітап жобасы» аясында 100 кітап тізіміне сұрыпталған қазақ көркем әдебиеті мен әлем классикалық әдебиетін ғаламтордан мәлімет алып, деректер базасын құруға жобасын жасау. Төмендегі кесте бойынша осы тізімге лайық деп тапқан 10 кітаптың тізімін жасау.
Кері байланыс (мұғалім) «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқушылар видеороликті қарап, жаңа сабақпен танысады. Оқушылар топтық жұмысты орындайды Оқушылар берілген тапсырманы жұптаса орындайды. Оқушылар берілген тапсырманы жеке орындайды. Оқушылар компьютерде кестені құрайды | ҚБ дескрип тор ҚБ Дескрип тор ҚБ ФБ | https://youtu.be/CRB0d8hIolw Қосымша таратпа қағаздар. Түрлі түсті маркерлер плакат Үлестірмелі қағаздар Компью тер Үлестір-мелі қағаздар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 4 мин 2 мин | «Таңда да таста» әдісі. Оқушылар қағазға жазылған жазбаларды алып, умаждап, бір-біріне лақтырады. Бір жағынан сегіпте қаламыз.
Оқушылар қолдарына үлестірмелі қағаздар беріледі. Қағазда бүгінгі тақырып бойынша негізгі ұғымдар жазылған. Мұғалім өтініші бойынша ортаға шығып, шеңберге тұрады. Содан соң қағазды умаждап, мұғалімнің айтуымен қағаздарды бір-біріне лақтыра бастайды. Мұғалім ойынды тоқтатқанда ең жақын жатқан қағазды алып оқиды. Онда жазылған сұраққа жауаптары мүмкін болатын жауаптары сынып ішінде ілінеді. Сол жерге оқушылар барып, өз ойларын жеткізеді. Рефлексия «Бүгінгі сабақ...... ұнады» «Бүгінгі сабақта.... таныстым» Бүгінгі сабақта ...таңқалдырды» «На сегодняшнем уроке..... понравилась» In today's lesson...» | Оқушылар қолдарына үлестірмелі қағаздар беріледі. Қағазда бүгінгі тақырып бойынша негізгі ұғымдар жазылған. Үш топ бүгінгі алған әсерлерін өз топтарына сай тілде жеткізеді. | ҚБ «Комментарий» әдісі | Үлестір-мелі қағаздар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 мин | Үйге тапсырма. Деректер базасын құруға арналған арнайы программалар туралы мәліметтер жинақтау | | | |