ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 10.12.2023
Просмотров: 92
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары
Пәні: Физика Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 9.2 Сақталу заңдары | Мектеп: №106 жом | ||
Күні: | Мұғалімнің аты жөні: Барпиев Е.Қ | ||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | |
Сабақ тақырыбы | 9.2.3 Дене импульсі және күш импульсі | ||
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) | 9.2.3.1 – дене импульсі мен күш импульсін ажырату | ||
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: дене импульсі мен күш импульстерін, терминдерін біледі, анықтамасын айтады, формуласын жазады. Формуланы қолданып есеп шығара алады. Көптеген оқушылар істей алады: дене импульсі мен күш импульстерінің айырмашылықтарын талдайды, сызба түрінде көрсетеді. Кейбір оқушылар істей алады: дене импульсі мен күш импульсін ажыратады, тұрмыстық мысалдармен дәлелдейді | ||
Бағалау критериі |
| ||
Тілдік мақсаттар | Оқушы дене импульсі мен күш импульсін ажыратады, ауызша анықтама береді, формуласын сипаттайды, сызба түрінде жүйелейді. дене - тело-body күш –сила –forst импульс – импульс - impulse | ||
Құндылықтарға баулу | Қарым-қатынас жасау қабілеті – жұмыс түрлерін (жұптық, шағын топтық, бүкіл сынып) өзгерте отырып. Шығармашылық пен сын тұрғысынан ойлау – талдау, сызба көрсету және дәлелдеу тапсырмалары арқылы. Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу арқылы ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық өмір бойы білім алу құндылықтарына баулу топтық жұмыс, сапалық және эксперименттік тапсырмалар арқылы іске асырылады. | ||
Пән аралық байланыс | Математика –есеп шығару дағдылары (амалдар қолдану); Информатика - АКТ, Технология | ||
Алдыңғы білім | Оқушылар дене импульсі және күш импульсі туралы түсінікті қалыптастыру үшін динамика негіздерін, формулаларын білу керек. |
Сабақтың барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 20 мин | 1.Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. 2.Психологиялық ахуал орнату: Оқушыларға шаттық шеңберін құрдыртып, бір – біріне жағымды тілектер айту. 3.Үй тапсырмасын сұрау. «Сәйкесін тап» Оқушыларға сәйкестендіру тапсырмасы беріледі. Дұрыс жауабын презентация арқылы шығарып, жұптар бір-бірінің жұмыстарын бағалайды.
4.Топқа біріктіру: Кеспе қағаздары арқылы топқа бөлінеді және бағалау кестесі беріледі. 1 - топ 2 – топ 3 – топ 4 – топ Мағананы таны. (Сиқырлы сөз) тақырыпты табады
1. Жаңа сабақтың мақсатын түсіндіру. Бейне баян және слайдпен. Күш пен оның әрекет ету уақытының көбейтіндісі күш импульсі деп аталады. Күш импульсі: ; өлшем бірлігі Н·с Дененің массасы мен оның қозғалыс жылдамдығының көбейтіндісіне тең болатын физикалық шаманы дене импульсі деп аталады. Дене импульсі: ; өлшем бірлігі кг·м/с Дене импульсінің өзгерісі күш импульсіне тең. Тұйық жүйе деп сыртқы күштер әрекет етпеген жағдайда жүйеге енетін денелер бір-бірімен ішкі күштер арқылы ғана әрекеттесетін жүйені айтады. | Үлестірме қағаздар АКТ Қалыптас-тырушы бағалау Интер.тақтада дұрыс жауабы беріледі АКТ (Компьютер, проектор). | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 20 минут | 4. Жинақтау: «Аяқталмаған сөздер мен есептер». Жаңа тақырыпқа байланысты тапсырмалар береді. Өзіндік жұмыс бірін-бірі бағалайды 1.Күш пен оның әрекет ету уақытының көбейтіндісі ........... .... деп аталады. 2.Тұйық жүйе .............. .................. .................. ................ жүйені айтады. 3. ............. ..................... ............ шама дене импульсі деп аталады. 4. Р=F·ť формуласы? .................. . 5. формуласы? .................. . 6. Массасы 70г мылтық оғы 700 м/с жылдамдықпен соқтығысса импульсі неге тең болар еді? 7. Массасы 350 г доп, 15м биіктіктен құлаған мезеттегі импульсін анықтаңыз?
1.Дене массасының жылдамдық векторына көбейтіндісіне тең болатын физикалық шама A) Күш импульсі. B) Кинетикалық энергия. C) Дене импульсі. D) Жұмыс. E) Потенциалдық энергия . 2. F күштің оның әсер еткен t-уақытының көбейтіндісіне тең физикалық шама: A) Күш жұмысы. B) Күш импульсі. C) Күш проекциясы. D) Күш моменті. E) Күш иіні 3.Дене импульсінің (қозғалыс мөлшері) өлшем бірлігі A) Н·м B) Н C) с D) Кг E) кг·м/с 4. 2 минут ішінде денеге 100 Н күш әсер етеді. Күш импульсін анықтаңыз. A) 12000 Н∙с. B) 20 Н∙с. C) 200 Н∙с. D) 2000 Н∙с. E) 240 Н∙с. 5.Массасы 1 кг дене бірқалыпты қозғалыста өзінің жылдамдығын 10 м/с-тан 20 м/с-қа өзгертті. Дене импульсінің өзгерісі A) 20 кг·м/с B) –10 кг·м/с C) 30 кг·м/с D) –20 кг·м/с E) 10 кг·м/с 6. Н∙с» - өлшем бірлігімен өлшенетін физикалық шама A) Күш импульсі B) Күш моменті C) Энергия D) Қысым E) Импульс 7.Дене импульсының өзгерісі A) Потенциалдық энергия өзгерісіне тең B) Қуатқа тең C) Жұмысқа тең D) Күш импульсына тең E) Кинетикалық энергия өзгерісіне тең | АКТ (Компьютер, проектор). Формативті бағалау Интер.тақта Интер.тақтада дұрыс жауабы беріледі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың аяғы Рефлекция 5 минут | Жаңа сабақ бойынша қайталау, анықтамаларды жатқа білу. 4. Кері байланыс: . БББ кестесі (Білемін, Білгім келеді, Білдім)
3. Үйге тапсырма (9.2.3.1 – дене импульсі мен күш импульсін ажырату) | Кеспе қағаздары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз | Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дарынды оқушылар «С» деңгейлік тапсырмаларды орындайды. Қабілеті жоғары оқушыларға есептер жинағынан күрделілігі жоғары есептер шығарады және талдау, талқылау, дәлелдеу, қорғау жұмыстарын ұйымдастырамын. | 1.«Сәйкесін тап»» «Бармақ» арқылы қалыптастырушы бағалау
| - математика және технология пәндерімен байланыс бар; - Интерактивті тақта, ноутбук пайдаланамын; - Тұрмыстағы қажеттілігі жоғары. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия - Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | ............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды? 1.................................................................................................................................................................. 2.................................................................................................................................................................. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? 1................................................................................................................................................................. 2................................................................................................................................................................. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? ........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................ |
Бағалау парағы
Аты - жөні | «Сәйкесін тап» 1-4 балл | «Мағананы таны.» 1-5 балл | «Аяқталмаған сөздер мен есептер» саяхат. 1-7 балл | «Тест» Жұмысы 1-7 балл | Қорытынды |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
Топты бағалау: 5-7 жасыл түс
3-5 сары түс
1-3 қызыл түс