Файл: М. Мметова атындаы орта мектебі кмм сабаты таырыбы Робот техникасыны тарихы мен келешегі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.12.2023

Просмотров: 28

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

«М.Мәметова атындағы орта мектебі» КММ

Сабақтың тақырыбы: 3.2. Робот техникасының тарихы мен келешегі


Бөлім:

3-бөлім. «Роботтехника»

Педагогтің аты-жөні:

Жумакунова А.Ж

Күні:

24.01.2023

Сыныбы:

5 “В”

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

3.3. Мәліметтер типтері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.3.4.3 робототехника саласындағы адамзаттың техникалық жетістіктеріне мысалдар келтіру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Робот техникасының тарихы және оның келешектегі дамуы туралы түсінік қалыптастыру

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1.Ұйымдастыру


(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.

«Амандасу түрлері» тренингі Мұғалім түрлі түсті қағаздарды көрсетеді, оқушылар соған сәйкес сөздермен және қимылдармен амандасады

· Көк түс – «Сәлем» деп, екі қолын жоғары көтереді

· Сары түс – «Ні» деп, оң қолын жоғары көтереді

· Қызыл түс – екі қолын кеудесіне қойып, бір-біріне сәл еңкейеді.

2. Өткен тақырыпты еске түсіру\ қайталау\




(Ұ) «Сөзжұмбақ» әдісі арқылы өткен тақырыптан «learningapps.org» сайты арқылы сөзжұмбақ жұмысын орындау


(Ұ) «qizizz.com» сайты арқылы тест жұмысын орындау

  • Тірі ағзаға ұқсатып жасалған автоматты құрылғы (Робот)

  • Бүгінгі таңда роботты қазақ тілінде (ҚҰЛТЕМІР)

  • Адамға ұқсас роботты (Андроидтар)

  • Өнеркәсіпте адамдарға ұқсамайтын робот (Өндірістік)

  • Қауіпті жағдайларда

  • адамды алмастыра алады (Әскери)

  • Medical robot латын тілінен қазақша аудармасы (медициналық)

Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.

Саралау: Бұл жерде саралаудың

ҚБ:: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

3. Жаңа сабақты меңгерту


«Робот» дегенде біздің көз алдымызға көбінесе ғылыми-фантастикалық фильмдер мен кітаптарда бейнеленген роботтар келеді.


Тапсырма.
https://learningapps.org/watch?v=pt7o6iavk23

a=int(input('a-ны енгиз'))
b=int(input('b-ны енгиз'))
print('косынды',a+b)

https://learningapps.org/watch?v=pt7o6iavk23


Дескриптор: Жалпы – 3 балл.

  • Оқулықтағы ақпаратпен танысады.

  • Топтық талқылау жүргізеді.

  • Постер қорғайды.

5-сынып оқулығы

Жұмыс дәптерлері

4. Бекіту

Практикалық жұмыстар.
(Д) №1тапсырма: Берілген айнымалыларға type() функциясын қолдансаң, қандай деректер типін аласың?




Дескриптор: Жалпы – 10 балл.

  • 1-айнымалының типін анықтайды

  • 2- айнымалының типін анықтайды

  • 3- айнымалының типін анықтайды



6-сынып оқулығы

Жұмыс дәптерлері




(Ж) №2 тапсырма: Төменде берілген программа кодтарын жазудағы қателерді тап. 1 кодтан әрбір оқушы қатесін табады.

1-код

2-код

3-код

1-код

2-код

3-код


a=int input()

b=int intut()

t = А + B

print(c)


a = 8:

b =118

с := а + b

print(c)


a = int(input())

k=3*(a+b)-4ab

t=a*b

print(k); print(t)


a=int ( input())

b=int (input())

c = a+b

print(c)


a = 8

b =118

с = а + b

print(c)


a = int(input())

b = int(input())

k=3*(a+b)-4*a*b t=a*b

print(k)

print(t)


Дескриптор: Жалпы - 1 балл.

  • 1-кодтың қатесін табады.

  • 2-кодтың қатесін табады.

  • 3-кодтың қатесін табады

Қатемен жұмыс жасай алады.






(Ж) №3 тапсырма: № 2 тапсырма:
a , b, с бүтін сандары берілген. Осы сандардың көбейтіндісін экранға шығар .

Мысалы

Нәтиже

Түсініктеме

4

9

2

72

a = int(input())
b = int(input())
c = int(input())
k =a*b*c
print(k)


Дескриптор: Жалпы -2 балл.

  • Программаны құруды біледі.

  • а,b,c бүтін сандарын енгізуді біледі.

  • Көбейтіндінің нәтижесін экранға шығара алады.



Сабақтың соңы



(Ұ) «Тарсима» әдісі арқылы оқушылар парақ қиындыларынан сәйкесін табады.

Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.

Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.

  1. Деректердің типі туралы қандай мәліметтер білдің?

  2. Программалау барысында сандық деректерді емес, айнымалыларды қолддану алгоритмнің қайсы қасиетімен байланысты де ойлайсың?

  3. 12 және 25 бүтін сандарынан 1258 санын құрастырудың ауызша алгоритмін қалай сипаттаған болар едің?

  4. float(input()) қолдауда мақсат не?



Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың!

Жақсы!

Талпын!
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.






Кері байланыс:


Оқушылар бүгінгі сабақ жайлы ой пікірлерін «екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы











Тексерілді:________________________________