Файл: Scratchойын программалау ортасы,блоктар таырыбы 5 Б сынып Бекітемін.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 12.12.2023
Просмотров: 49
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Scratchойын программалау ортасы,блоктар
ТАҚЫРЫБЫ
5 «Б» сынып
Бекітемін: ___________
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: | Мектеп-лицей: | ||||||||
Пәні: Информатика | Мұғалімнің есімі: | ||||||||
Күні: 12.02.2023 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||
Сынып: 5 «Б» | |||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Scratch ойын программалау ортасы | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары ( оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.3.2.2-алгоритмді сөз түрінде ұсыну 5.3.3.1 - тармақталужәне цикл командаларын ойын ортасындағы программалау кезеңінде қолдану 5.3.1.1-ойын ортасындағы программалау кезеңінде нысандар мен оқиғалардың анимациясын құру | ||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: Компьютерлік ойынды құру кезінде алгоритмдерді сөз түрінде жаза алады, алгоритмнің түрлерін біледі және ажыратып мысал келтіреді | ||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: : Фондар кітапханасынан алынған спрайтқа сәйкес келетіндей фон бере алады,оған қимыл әрекеттерін енгізеді. | |||||||||
Кейбір оқушылар: Өзі құрастырған бағдарламадағы практикалық тапсырманы орындайды | |||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейлері | Түсіну, білу, қолдану, жинақтау | ||||||||
Бағалау критерийі | -Алгоритмді сөз түрінде сипаттайды. -Ойын ортасында бағдарлама құруын түсінеді және қолдана алады. -Scratch бағдарламасында фонды, қадам санын өзгерте отырып анимация құра алады. | ||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика мен терминология: Бағдарлама, Scratch, Скриптер, Импорт, Фон, Файл, Түзету, Көшіру Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Талқылауға арналған сұрақтар:
| ||||||||
Құндылықтарға баулу | Жауапкершілігі мол, белсенді азаматтық ұстанымы бар, өзінің жұмысына жауапкершілікпен қарайды және жоғары жетістіктерге қол жеткізуге ұмтылады | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика, бейнелеу,ағылшын,орыс тілдері | ||||||||
Алдыңғы білім | Компьютерлік ойындар туралы түсінік бар | ||||||||
Жоспар | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтаға жоспарланған қызмет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 8минут | І.Ұйымдасытыру. Сәлемдесу. Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың оқу құралдарын тексеріп, сабаққа дайындықтарын қадағалау. Психологиялық ахуал туғызу. Оқушыларға лего және скретч сруттерлі таралады,ұнаған суреттерді таңдауды ұсынамын.Лего суретін «Лего»,ал скретч суретін таңдаған оқушылар «Скретч» тобы болып 2 топқа бөлінеді? Үй тапсырмасын пысықтау. «Кім жылдам» әдісі.Triventy сайты арқылы ойын ойнатамын.
Үй тапсырмасын лего,скертч суреттері арқылы бағалау. | Слайд суреттер | |||||||
Сабақтың ортасы 10 минут Практикалық жұмыс 13 минут Бекіту тапсырмасы 5 мин | ІІІ. Жаңа сабақ тақырыбын ашу мақсатында ой қозғау. Ендеше,бүгінгі сабағымыз. Scratch ойын программалау ортасы Бүгінгі біздің мақсатымыз ойын программасында әр блоктың командаларымен танысып,фондар кітапханасынан спрайт алып, фон беріп программада қадам санын енгізіп, өзгертіп үйренеміз. Scratch ортасында блоктармен конструктор жинағандай блоктарды құрастырып программа жасап көреміз. Бейнесабақ көрсетіледі Әр топ берілген тапсырмалар бойынша дайындалады, қорғайды. (Топтық жұмыс) 1- топ. Scratch программалау ортасының терезесі 2-топ. Scratch программалау ортасындағы блоктар Бағалау: Басбармақ арқылы екі топ бір-бірін бағалайды Жұптық тапсырма: Learning Apps бағдарламасын пайдалана отырып, оқушылар сөз бен анықтаманы сәйкестендіреді «Сәйкестендіру» Learning Apps бағдарламасында оқушылар жұптасып отырып компьютерде тапсырма орындайды. Жеке жұмыс: Оқушылар компьютерге отырып Scratch программалау бағдарламасын іске қосып, тапсырманы орындайды. «Эстафета» әдісін пайдалана отырып деңгейлік тапсырмаларды орындайды. А деңгейі Бастапқы бетінің фонын әзірлеу В деңгейі Ұлдардың тапсырмасы: түнгі қалада машинаны қозғалту. Қыздардың тапсырмасы: жағалауда мысықты жүргізу. | Бейнесабақ ноутбук, https://learni ngapps.org/ watch? v=pyn3navta 19 https://learningapps.org/watch?v=p2xb4hyx519 Тапсырмалар Интерактивкі тақта | |||||||
Сабақтың соңы 2 мин | Ауызша кері байланыс беру. Кері байланыс. «Блоб ағашы» IV. Үйге тапсырма: §21 Scratch ойын программалау ортасы | Әр оқушы бүгінгі сабақта қандай әсер алғанын стикерге жазып бағдаршамның ішіне жапсырады. | |||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||||
Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында диалог және қолдау көрсету мақсатында көмек көрсетемін. Тапсырмалар бойынша саралаймын. | Оқушыларды « бағалау парағы» арқылы, деңгейлік тапсырмалар арқылы бағаланады. Тапсырмалар арқылы оқушылардың деңгейін анықтаймын. | Оқушылардың компьютердің алдында дұрыс отыруын қадағалау. Көзге, басқажәне саусаққа арналған жаттығу. Компьютерде жұмыс 15 минут | |||||||
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптаға ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? | Төмендегі ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||
|
БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ
Оқушының аты- жөні____________________________________
1 | «Сұрақ- жауап» Үй тапсырмасы | |
2 | «Сиқырлы конверт» | |
3 | Жеке жұмыс «Су асты әлемі» А-В-С деңгейі | |
4 | «Көңілді батырмалар» | |
5 | Барлығы қанша смайлик | |
БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ
Оқушының аты- жөні____________________________________
1 | «Сұрақ- жауап» Үй тапсырмасы | |
2 | «Сиқырлы конверт» | |
3 | Жеке жұмыс «Су асты әлемі» А-В-С деңгейі | |
4 | «Көңілді батырмалар» | |
5 | Барлығы қанша смайлик | |
БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ
Оқушының аты- жөні____________________________________
1 | «Сұрақ- жауап» Үй тапсырмасы | |
2 | «Сиқырлы конверт» | |
3 | Жеке жұмыс «Су асты әлемі» А-В-С деңгейі | |
4 | «Көңілді батырмалар» | |
5 | Барлығы қанша смайлик | |