Файл: Білу жне тсіну Оушы желі компоненттеріні масатын сипаттайды.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.12.2023

Просмотров: 19

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Критерии

Дескриптор




+

_


Білу және түсіну

Оқушы желі компоненттерінің мақсатын сипаттайды.







Білу, түсіну

Оқушы желі компоненттерінің функциясын сипаттайды.







10.1А Компьютерлік желілер мен ақпараттық қауіпсіздік

Бекітемін________________________

Мектеп:

Уақыты:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатысушылар саны:

Сабақ тақырыбы

Компьютерлік желілердің принциптері

Осы сабақта қол жеткізілген оқыту мақсаттары (оқу жоспарына сілтеме)

10.6.1.1 желілік компоненттердің мақсаттарын сипаттайды (түйіндер, маршрутизаторлар, коммутатор);

Оқу мақсаттары

Компьютерлік желілердің құрылысы мен жұмыс істеу принциптерін білуін қалыптастыру;

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Мұғалімдің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ басы

0–3 мин

Ұйымдастыру сәті: журналдағы қатысушыларды тексеру.

Жаңа білім алу үшін оқушыларды дайындау

Сабақ тақырыбын «Кім ақылды және тезірек?» ойыны арқылы кеңейту.


Топтар бұл сөйлемді аяқтауы керек.

Компьютерлік желілер көмегімен сіз көптеген мәселелерді шеше аласыз. Мысалы ...............................

 Оқушыларды сабақ тақырыбы мен оның мақсаттарымен таныстыру







3-10 мин

Деректер кез-келген ортада берілсе, сигнал әлсіреуі орын алады, ол желінің қашықтығының ұзындығын шектейді.

Осы шектеулерді еңсеру және желіні кеңейту үшін желінің мамандандырылған абоненттері (түйіндері) арнайы кеңейту құрылғыларын орнатыңыз, олардың ішінде қайталама құрылғылар, көпірлер, маршрутизаторлар (шлюздар) және шлюздер.

Б


Презентацияұл құрылғылар әртүрлі айырбастау хаттамалары бар, атап айтқанда, біржолақты пакеттік пішімдермен, әр түрлі кодтау әдістерімен және әртүрлі тасымалдау жылдамдықтарымен біртұтас желіге бірнеше текті желілерді біріктіру үшін пайдаланылады.

Оларды пайдалану нәтижесінде пайдаланушы көзқарасынан ең көп таралған 2 сегменттері бар кешенді және гетерогенді желі тұрақты желіге ұқсайды. Кеңейтетін құрылғыны қамтымайтын желінің бөлігі желілік сегмент деп аталады




2-4 беттері

    1. мин


“Өкіл” әдісі

Бірінші топ - «Түйіндер»

Екінші топ - «Маршрутизаторлар»

Үшінші топ - «Коммутаторлар»

Топтарға плакаттар мен ноутбуктар беріледі. Студенттер өз құрылғылары туралы ақпаратты (сипаттамасы, функциялары) жинауы керек.

Әр топтағы бір оқушы келесі топқа өз постерлерін қорғайды.

Бағалау критерийі:

Презентация 5- 9 беттері



15-25 мин


Мұғалім маршрутизатор мен коммутатор арасындағы айырмашылықты түсіндіреді

Презентация

10- 18 беттері







Сабақтың ортасы

25-30 мин

Тапсырма

Жетіспейтін сөзді кірістіріңіз

Желілер мынандай байланыс құралдарын пайдаланады:

 ???????-(сигналды модуляциялау және демодуляциялауға арналған құрылғы) компьютерлерді желіге қосу үшін пайдаланылады;

 ???????- байланыс арналарының біреуі арқылы алынған деректерді тіркелген арналардың әрқайсысына жібереді;


??????? - Деректерді жібергіңіз келген бағытты анықтайтын деректерді бір арнада ғана жібереді;

 ??????? - сіздің компьютеріңіз оған қосылған кезде қашықтағы компьютер, абонент Интернетке кіруге делдал болып шығады;

 ???????- бірнеше желіні біріне қосады, деректерді бір желіден екіншісіне жібереді;

Оқушылар академиялық адалдық қағидасына сәйкес өзін-өзі бағалау қағидасына сәйкес өздерін бағалайды.





Сабақ соңы

30-35 мин

Оқылатын материалды бақылау сұрақтары:

• Компьютерлік желілер дегеніміз не және олардың негізгі міндеттері қандай?

• Түйін дегеніміз не?

Маршрутизаторлар мен коммутаторлардың функциялары қандай?

• Коммутатордың маршрутизатордан қалай ерекшеленеді?

Үй жұмысы:

Маршрутизатор мен коммутатордың жұмысы туралы бейнені көріңіз.

https://www.youtube.com/watch?v=hcOs9-HtAOs

https://www.youtube.com/watch?v=6S2xmNQpdoE










35-40 мин

Рефлексия.

Оқушылар Linoit онлайн тақтасы арқылы стикерлерді (stickies) пайдаланып, келесі сұрақтарға жауап береді.

- Қандай қиыншылықтар болды?

- Бүгінгі күні сабақтан не үйрендік?