Файл: Атом рылысы. Атомды былыстар.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.12.2023

Просмотров: 13

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Қысқа мерзімді жоспар


Бөлімі:

Атом құрылысы. Атомдық құбылыстар

Педагогтің Т.А.Ә.

Kadyrbek Gulshat

Күні:

04.04.2023

Сынып 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Фотоэффект құбылысы

Практикалық жұмыс №6

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


9. 6. 1. 3 фотоэффект құбылысын сипаттау және фотоэффект құбылысының техникада пайдаланылуына мысалдар келтіру;

9. 6. 1. 4 фотоэффект үшін Эйнштейн формуласын есептер шығаруда қолдану;

Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар істей алады: Планк формуласын есептер шығаруда қолданады.

Көптеген оқушылар істей алады: фотоэффект құбылысын сипаттау және фотоэффект құбылысының техникада пайдаланылуына мысалдар келтіреді.

Кейбір оқушылар істей алады: фотоэффект үшін Эйнштейн формуласын есептер шығаруда қолданды

Бағалау критерийлері

Дұрыс терминдерді қолдана отырып (яғни, шектік жиілік, фотон энергиясы және шығу жұмысы) фотоэлектрлік эффектіні және әрбір сипаттаманы түсіндіреді.

Фотоэффект құбылысына дұрыс анықтама береді

Эйнштейн формуласын есептер шығаруда қолданады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсіну және қолдану керек.

Арнайы пәндік лексика мен терминология:

Сөздік

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Фотоэффект

Фотоэффект

Photo Effect

Абсолют қара дене

Абсолютно черное тело

Ideal black body

Жылулық сәулелену

Тепловое излучение

Thermal radiation

Электромагниттік сәуле

Электромагнитная волна

Electromagnetic wave

Электронның шығу жұмысы

Работа выхода электрона

The work function of the electron

Фотоэффектінің қызыл шекарасы

Красная граница фотоэффекта

Photoelectric threshold

Фотон

Фотон

Photon

Фотон энергиясы

Энергия фотона

The photon energy




Құндылықтарды дарыту

  • Оқушыларды академиялық адалдыққа тәрбиелеу (тапсырмаларды орындау барысында өз бетімен жұмыстануға үйрету)

  • Оқушыларың бойында жауапты азаматтық ұстанымды қалыптастыру.

  • Өмір бойы білім алу құндылығын сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген құштарлығын қалыптастыру

  • Оқушылар арасында ынтымақтастық ортаны қалыптастыру.

Пәнаралық

байланыстар

Математика, химия

АКТ қолдану дағдылары

Есептер мысалын АКТ көмегімен ұсыну

Бастапқы білім

Жарықтың толқындық қасиеті


Сабақтың барысы

Lesson’s plan

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің іс-әрекеті


Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі


Саламатсыңдарма

Бүгін сабақта кім жоқ

Үйге берілген тапсырма қандай?
Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру

«Қайталау-оқу анасы» (үй тапсырмасын сұрау)
To ask home work tasks.


d

n

s

e

c

w

A

r

p

u

e

b

p

a

t

h

D

e

o

n

s

v

e

c

t

o

R

y

i

i

p

r

e

c

w

a

I

v

n

t

l

u

d

e

r

q

J

e

t

h

a

i

r

l

l

u

K

l

i

g

c

s

c

a

l

a

R

o

a

f

e

o

k

r

o

n

L

c

l

d

m

p

r

a

p

t

R

i

w

f

e

l

l

t

l

i

G

t

r

i

n

n

r

i

n

t

F

y

l

n

t

e

g

o

e

y

D

i

l

a

g

r

f

n

r

m

S

p

o

l



Оқушылар өткен тақырыпты қайталау үшін сұрақтарға жауап береді


Бағалау критерилері Дескриптор
Сұрақтарға жауап береді

Сұрақтың жауабын слайдттан қарап тексереді

2-балл


Оқулық

Слайд

Үлестірме материалдар

Стиккерлер

Кестелер


Сабақтың ортасы



Жаңа сабақ
1. Денелердің өзара әрекетін тәжірибемен түсіндіру.

Күш. Бір дененің екінші денеге әсері күш деп аталады. Жалпы денеге әсер ететін кез келген күш дененің жылдамдығын немесе пішінін ӛзгертуі мүмкін.

Күштің ӛлшем бірлігі Ньютон (Н). Күш векторлық шама.

Денеге түсірілген барлық күштердің әсерін беретін бір ғана күш қорытқы күш

(теңәрекетті күш) деп аталады

2. Күш түрлерімен танысу.

Ауырлық күші. Денелердің Жерге

тартылу күші (гравитация күші) ауырлық күші деп аталады.

3. Инерция құбылысын тәжірибемен түсіндіру

Кез келген дене оны қозғалысқа келтіру үшін немесе жылдамдығын ӛзгерту үшін жасалған әрекетке кедергі кӛрсетеді. Денелердің бұл қасиеті инерттілік деп аталады.

Масса - дененің инерттілігінің ӛлшемі. Дененің массасы артса, оның инерттілігі

артады.

4.Затытың массасын өлшеуді үйрену.

Терминология (Оқушылар тірек сөздерді табады мұғалім тірек сөздердің бүгінгі сабаққа сәйкес келетін келмейтінін айтады. Сәйкес келетін сөздерді оқушылар аударады.)

Қазақша

Ағылшын



























Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды


Кестені топпен бірігіп жасайды

Термин сөздерді тауып үш тілде аударады





Дескриптор

Есептің шартын түзеді

Формуласын анықтап,қорытын қолдана алады

Есептің шешімін жазады

5 балл

Сұрақтарға жауап беру арқылы 1 балл алады



Презентация:
ФИЗИКА 9 сынып оқулық

Алматы Мектеп -2019

Д.М.Қазақбаева Ш.Б.Насохова Н. Бекбасар
«Дидактикалық материалдар

Смайликтер


---«Жалғасын тап» –формулаларды жазу

----«Лото әдісі»


Жеке жұмыс

Оқушылар топтарға бөлініп, келесі тапсырмаларды орындайды

№45


A group

B group

C group

А тобы (сұрақ-жауап)


В тобы(шартты белгілерді анықта)


С тобы (есептер шығару)

























Оқулықпен жұмыс жасайды

Тапсырмаларды орындайды


Декскриптор
Есептің шартын түзеді

Формуланы қорытады

Есептің шешімн табады

5 балл

Стикер

Сабақтың соңы


Кері байланыс:



Рефлексия «Аралдар»

Үйге тапсырма

§38-39 оқу.31-жаттығу (2)

2.Шығармашылық тапсырма:

а)Макс Планк туралы мәнжазба

Сабақты қорытындылау барысында оқушылар өз ойларын үлестірме қағаздарға жазып, пирамиданы кім қай мәселені ұққандығына қарай толтырады.


Жалпы сабақты бағалау критерийлер бойынша ең жоғарғы 10 балл


Үлестірме стикерлер

Дескриптор


Оқулық