Файл: Малімні атыжні Маауияызы Саыныш.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 09.01.2024

Просмотров: 27

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:

Мағауияқызы Сағыныш

Пән/Сынып:

7 сынып

Күні:

10.02.2022

Тарау немесе бөлім атауы:

Қысқаша көбейту формулалары

Сабақтың тақырыбы:

Қысқаша көбейту формулаларын қолданып өрнектерді түрлендіру

Оқу мақсаты:

7. 1.2.14

тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану;

7.2.1.15

қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау ;

Бағалау критериі:

  • алгебралық өрнектерді көбейткіштерге жіктеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану жолы;

  • алгебралық өрнектерді көбейткіштерге жіктеу үшін ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару,

  • топтау, қысқаша көбейту формулаларын қолдану сияқты түрлі әдістің комбинацияларын қолдану жолы

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналған тапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

3 минут


Ұйым

дастыру

Сәлеметсіздерме! Шаттық шеңберін құрып,қасында тұрған оқушыға жылы лебізін,тілегін айтады

Бүгін, Қысқаша көбейту формулаларын қолданып өрнектерді түрлендіру тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

  • алгебралық өрнектерді көбейткіштерге жіктеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану жолы;

  • алгебралық өрнектерді көбейткіштерге жіктеу үшін ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару, -топтау, қысқаша көбейту формулаларын қолдану сияқты түрлі әдістің комбинацияларын қолдану жолы «Көршімде қалай?» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру.



Шешуі:

  1. 35+25х2-1=25х2+20х+4

20х=30

х=1,5

  1. 3+4х2+12х+9=4х2-144

12х=-156

х=-13

  1. 6-х+4х2-4х+1=4х2+24х+36

-29х=29

х=-1

  1. 39х+16х2+24х+9=2+16х2+16х+4

47х=-3

Х=

Еске түсірейік Wordall қосымшасымен, сәйкестендіру арқылы

Амандасады, сабаққа

дайындалады.
Сұрақтарға жауап береді

Оқушылар бірін бірі тексереді.

Мадақтау арқылы (жарайсың,жақсы, тамаша)

Дескриптор:

-қысқаша формулаларын

-ұқсас мүшелерін біріктіреді

- белгісіз айнымалыны табады

Whatsapp қолдану

Wordall

https://wordwall.net/ru/resource/52305842

10 мин

Жаңа сабақты бекіту.

Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді ықшамдауда қолдану түрлері туралы бейне сабақ көрсету

  1. саны 3-ке бөліне ме?

  2. саны 3-ке бөліне ме?

  3. саны 3-ке бөліне ме?

Оқушылар а) пунктегі тапсырмадағы әрбір қосылғыш 3-ке бөлінетінін көреді. Бірақ б) пункті оларға қиындық туғызады. Кейбір оқушылар кубтардың қосындысын көбейткіштерге жіктеу керектігін түсінуі мүмкін. с) пункті үшін квадраттардың айырмасын қолданып, дәлелдеуге болатынын түсінеді.

Квадраттардың айырмасы

Кейбір есептеулерді тиімді орындау үшін квадраттардың айырмасы формуласын қолдануға болады:





⠀⠀





Интернет ресурстары

Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков

Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл

15

минут


Бекіту тапсырмасы


Тапсырма.1.

Тапсырма 2. Ауызша есептеңіз



2. Есептеңіз:

  1. 5,2142-2,2142;

  2. ;

  3. 1005 ∙ 995;









Қысқаша көбейту формулаларын сонымен қатар, бөлінгішті дәлелдеу үшін қолдануға болады:

қосындысы екі нөлмен аяқталатынын көрсетейік.



Өрнектің мәні 100-ге бөлінеді, демек ол екі нөлмен аяқталады.

Оқушылар жұпта келесі өрнектердің бөлінгіштігін көрсетеді:

Оқушылар жұпта келесі өрнектердің мәнін квадраттардың айырмасы формуласын қолданып, табады:


Төменгі әр теңдеу географиялық атаулармен аталған. Теңдеулердің жауабына әр географиялық атау туралы қосымша ақпарат сәйкес келеді. Берілген теңдеулерді шешіп, мәтіндегі түбірлердің орнына сәйкес географиялық атауды енгізе отырып, әрқайсысы туралы туралы ақпарат алыңыз.

Әлемдегі ең үлкен жанартау ;

Әлемдегі ең биік тау – ;

Әлемдегі ең биік сарқырама – ;

Әлемдегі ең ұзын тау – ;

Әлемдегі жауын-шашын ең көп түсетін жер – ;

Әлемдегі ең үлкен тау асты мұздығы - ;

Теңдеу

Атауы



Гималай



Анд



Черапунджи



Хабборт



Анхель



Мауна-Лао

Әр оқушы өзін дайын жауап бойынша тексереді.

Әлемдегі ең биік тау – Гималай (Джомолунга, 8848 м)

Әлемдегі ең ұзын тау – Анд (9000 км)

Әлемдегі жауын-шашын ең көп түсетін жер – Черапунджи (жылына 12000 мм)

Әлемдегі ең үлкен тау асты мұздығы - Хабборт (145 км)

Әлемдегі ең биік сарқырама – Анхель (1054 м)

Әлемдегі ең үлкен жанартау Гавайядағы Мауна-Лао (ені 10 км, тереңдігі 180 км)



Оқушылар дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды.

Жазылуы бойынша формулаларды жалғастырады (1)

ҚКФ ажырата алады (1)

Формуланы ауызша тұжырымдай алады




Дескриптор:

ысқаша көбейту формуларынды біледі;

-қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді біледі.


Презентация Слайд

Интернет ресурстары

Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков

Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл

10 мин

Жеке жұмыс
ЕББҚ

А деңгейі

  1. Есептеңдер:









  1. =



В деңгейі

  1. Есептеңдер:



    1. .





  2. Өрнектің мәнін табыңдар





Тепе-теңдікті дәлелдеу С деңгейінің есептері

Аружан,Балауса,Ақерке,Жаннұр



Тапсырманы орындайды


Дескриптор:

ысқаша көбейту формуларынды біледі;

-қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді біледі.






2 минут






Бүгінгі сабақта:

  • алгебралық өрнектерді көбейткіштерге жіктеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану;

  • алгебралық өрнектерді көбейткіштерге жіктеу үшін түрлі әдістердің комбинацияларын қолдану.

Қорытынды сұрақтар.

Асықтарға жапсырылған сандар бойынша сұрақтарға жауап беру

  1. Екі өрнектің квадраттарының айырымы...

  2. Екі өрнектің қосындысының квадраты...

  3. Екі өрнектің қосындысының кубы...

  4. Екі өрнектің айырымының квадраты...

  5. Екі өрнектің кубтарының қосындысы...

  6. Екі көрнектің айырымының кубы...

  7. Екі өрнектің кубтарының айырымы...

  8. a2-9=

  9. c2-4c+4

  10. Екі өрнектің айырымы көбейтілген екі өрнектің қосындысының формуласын ата

  11. 2-25b=(3a+25b)(3a+25b) өрнектен қатені тап

  12. Екі өрнектің кубтарының қосындысы осы екі өрнектің қосындысы мен олардың айырымының толымсыз квадратының көбейтіндісіне тең, формуласын ата

  13. Бірінші өрнектің квадраты қосылған екі еселенген бірінші өрнекпен екінші өрнектің көбейтіндісі қосылған екінші өрнектің квадраты,формуласын ата

Mentimetr»_әдісі:_35.7'>Кері байланыс.

«Mentimetr» әдісі: 35.7

Тақырыпты меңгергенін анықтау

Кері байланыс



Mentimetr

https://www.menti.com/aldnbrnub58m