Файл: Тізімге деректерді енгізу трлері мен операторларын анытау.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 09.01.2024
Просмотров: 90
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспары | ||||
Бөлім | Компьютерлік графика | |||
Педагогтың аты-жөні | | |||
Күні | | |||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны | | Қатыспағандар саны | |
Сабақтың тақырыбы: | Сұрыптау | |||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 9.3.3.1 визуалды ортада (мысалы, Lazarus), бағдарламаларды әзірлеу кезінде массивтерді қолдану | |||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: | |||
Сұрыптау ұғымымен танысады | ||||
Көптеген оқушылар: | ||||
Lazarus бағдарламасында массивтерді пайдаланып есептер құрады | ||||
Кейбір оқушылар: | ||||
Визуалды ортада массивтерді сұрыптайды |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 5 мин. | Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.Сынып оқушыларына жағымды ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Көңілді саусақ» тәсілі арқылы оқушылар саусақтырымен көңіл-күйлерін білдіреді. Ән шумақтары бойынша топқа бөліну Оқушыларға ел арасында көп тараған немесе оқушылардың сүйіп орындап жүретін әндері-нің шумақтары мен қайырмасы(немесе бір тобы құралатындай ән қатарлары) жазылған карточкалар таратып беріледі.Оқушылар сол әнді құрастырып,топқа бөлінеді және бірлесіп осы әнді айтуларына болады. Үй тапсырмасын пысықтау "Дұрыс*Бұрыс" әдісі Ойын шарты бойынша өткен сабақ туралы бірнеше дұрыс және қате мәліметтер жазамын, сыныпты үш топқа бөліп тұрғызып, екі орындық қоямын, дұрыс мәлімет оқылса дұрыс орындығына немесе керісінше жылдам отыру керек, кім біріншісоған смайликтер беремін,соңында қай топтың смайликтері көп санаймыз
| 1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. 4.Сұрақтарды өзара талқылап, ойларымен бөлісіп,ортақ ойларын жазады, пікірлерін қорғайды. | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай, ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау бойынша бағаланады | Жұмыс дәптерлері, дербес компьютер, т.б. | |||
Сабақтың ортасы 35 мин. | Жаңа сабаққа кіріспе: 1-тапсырма «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы тақырыпты оқуға тапсырмалар беріледі. 1-топ: Сұрыптау дегеніміз не? 2-топ: Массив элементтерін сұрыптау. 3.топ: Күнделікті өмірден сұрыптауға мысал келтіру. 3 топқа берілген тақырыпты постер қорғауды ұсынамын. Оқушылар жеке оқиды, жұппен талдайды, топпен талықылайды. Топқа түсініксіз болған ақпараттарды талдау үшін мұғалім көмек береді. Дескриптор
Қалыптастырушы бағалау: «Смайликтер» әдісімен жүргізіледі. 2- Тапсырма. Практикалық жұмыс 1 топ. А деңгей Қанат бүгін информатика сабағында К жаңа терминнің ағылшынша қалай айтылатынын үйренді. К(1≤К≤30). Қанатқа жаңа терминдерді әліпби ретімен сұрыпта. 2 топ. В деңгей 9-сыныпта оқитын К оқушының К(1≤К≤30) бойларының ұзндықтары берілген. Ең бойы ұзын және бойы қысқа оқушылардың қосындысын тап. 3 топ. С деңгей N сандарының массиві берілген. Бұл жиынды кеу ретімен сұрыптап, басып шығарыңыз. (Алматы кітап баспасы 9 сынып, Р.А. Кадиркулов, Г.К.Нұрмұханбетова 103 бет) Дескриптор
Қалыптастырушы бағалау: Оқушылар өзара бағалайды. «Бір минуттық әнгіме» әдісі Топтық жұмыс
Қалыптастырушы бағалау: топпен | Мұғалімді тыңдайды Командаларды жазады 1-тапсырманы орындайды 2-тапсырманы орындайды | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай, ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау бойынша бағаланады | Жұмыс дәптерлері, дербес компьютер, т.б. | |||
Сабақтың соңы 5 мин. | Оқушылар сабақ соңында «Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы рефлексия жүргізеді. «Мұғалімге жеделхат» тақтасына оқушылар стикер жапсыру арқылы орындалады. Оқушылар өздеріне жақын сөйлемді таңдап, айтылған ойды жалғастырады: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - бүгін сабақта қуантқаны..... - мен өзімді.....үшін мақтар едім. - маған ерекше ұнағаны..... - сабақтан соң маған........келді. - бүгін маған..........сәті түсті. - қызықты болғаны..... - ......қиындық тудырды. - менің түсінгенім..... - енді мен......аламын | Өзін-өзі бағалау. | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай, ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау бойынша бағаланады | Жұмыс дәптерлері, дербес компьютер, т.б. |
Қысқа мерзімді жоспары | ||||
Бөлім | | |||
Педагогтың аты-жөні | | |||
Күні | | |||
Сынып 9 | Қатысушылар саны | | Қатыспағандар саны | |
Сабақтың тақырыбы: | Элементті өшіру және кірістіру | |||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 9.3.3.1 – бірөлшемді массивтер пайдаланып Python программалау тілінде программаларды жасау | |||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: | |||
Python-да бірөлшемді массивке элементтерді кірістіруді және өшіруді жүзеге асыру жолдарымен танысу | ||||
Көптеген оқушылар: | ||||
Python-да бірөлшемді массивке элементтерді кірістіруді және өшіруді қолдану | ||||
Кейбір оқушылар: | ||||
Python-да бірөлшемді массивке элементтерді кірістіруді және өшіруді қолдануды тұжырымдау. |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 мин. | 1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Жаңа тақырыпқа шолу Программалау тілінде де математикадағыдай өрнектерді орындаудың өз ережесі бар. Үй тапсырмасын пысықтау Өткен тақырып бойынша оқулықта берілген тапсырмадағы жобаларын тақтада қорғайды, топта талдайды. Өзара бағалайды. Оқушылардың іс-әрекеттерін ауызша мадақтау, қолда | 1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай, ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау бойынша бағаланады | Жұмыс дәптерлері, дербес компьютер, т.б. |
Сабақтың ортасы 35 мин. | Миға шабуыл сұрақтарымен жұмыс жасау Элементтерді массивтен қалай өшіруге болады? Массивке жаңа элементтерді қалай кірістіруге болады? Оқулықпен жұмыс Жаңа ақпаратпен танысу. Әдістемелік берілген сұрақтарға жеке, топта, ұжымда жауап береді. Мұғалім толықтырып отырады. Компьютермен жұмыс «Өшіру және кірістіру» жобасы Ұзындығы N тең болған (0 берілген. Осы массивте төмендегі әрекеттерді орындайтын жоба құрыңдар. 1. Массивтегі барлық нөлдерді өшіріп тастайтын болсын. 2. Массивтегі ең үлкен элементті өшірсін. 3. Массивте жоқ ең кіші санды соңына қосатын болсын. 4. Массив элементтерін құруда кездейсоқ сандар операторын қолдан. Жоба коды from array import array from random import randint A=array("i") Оқулық Слайд материалы, bilimland.kz Компьютер 6 мин N=int(input('Massiv uzyndygy=')) A=[0]*N;k=p=0 for i in range (0,N): A[i] = randint(1,100) print('A=',A) min=A[0]; max=A[0] for i in range (0,N): if A[i]> max : max=A[i]; p=i for i in range (0,N): if A[i]< min: min=A[i];k=i A.pop(k) print('A=',A) print('En kishi element=',min) A.pop(p) print('A=',A) print('En ulken element=',max) A.append(min) A.append(max) print('A=',A) Дескриптор Бірөлшемді массивте элементтерді өшіреді. Жаңа элемент кірістіреді. Топтық жұмыс: Массив элементтерін өшіру немесе кірістіруге арналған мысалдармен жобаларды топта талдаңдар. Түрлі есептерді шешудегі қолдану бағыттарын, өзіндік ерекшеліктерін айқындаңдар. Бірөлшемді массив элементтерін өшіру немесе жаңа элемент кірістіруге байланысты математикадағы немесе күнделікті өмірден алынған, өздеріңе таныс мысалдардың бірінің жобасын жоспарлап, ұсыныңдар. Оқушылардың жұмыстарын фишкалар арқылы бағалау. Тапсырма нәтижесіне сәйкес фишкалар жинайды. | Мұғалімді тыңдайды | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай, ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау бойынша бағаланады | Жұмыс дәптерлері, дербес компьютер, т.б. |
Сабақтың соңы 5 мин. | Оқулықтағы тапсырманы орындау 1. Массивтен элементтер қалай өшіріледі? 2. Массивке жаңа элемент қосу қалай жүзеге асады? 3. Массивтегі бірінші орынға жаңа элементті қалай жүктеуге болады? «Сенім ағашы» әдісі Оқушылар сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып ағашқа жапсырады. | Өзін-өзі бағалау. | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай, ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау бойынша бағаланады | Жұмыс дәптерлері, дербес компьютер, т.б. |
Үй тапсырмасы | Оқулықта берілген тапсырманы орындап келу. | | | |
Қысқа мерзімді жоспары | ||||
Бөлім | | |||
Педагогтың аты-жөні | | |||
Күні | | |||
Сынып 9 | Қатысушылар саны | | Қатыспағандар саны | |
Сабақтың тақырыбы: | Екіөлшемді массив | |||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 9.3.3.2 – екіөлшемді массивтерді пайдаланып Python программалау тілінде бағдарламаларды жасау | |||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: | |||
Екіөлшемді массивтер мен диагональдарын анықтау; | ||||
Көптеген оқушылар: | ||||
Python программалау тілінде екіөлшемді массивтерді қолдану; | ||||
Кейбір оқушылар: | ||||
Екіөлшемді массивтерді Python программалау тілінде қолданудың маңыздылығын тұжырымдау |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 мин. | 1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Жаңа тақырыпқа шолу Программалау тілінде де математикадағыдай өрнектерді орындаудың өз ережесі бар. | 1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай, ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау бойынша бағаланады | Жұмыс дәптерлері, дербес компьютер, т.б. |
Сабақтың ортасы 35 мин. | / Миға шабуыл сұрақтарымен жұмыс істеу Матрица ұғымын қалай түсінесің? Техникада қай салаларда кездеседі? Күнделікті өмірде кесте түрінде берілген деректермен жұмыс жасауға қандай мысалдар келтіре аласың? Оқулықпен жұмыс Жаңа ақпаратпен танысу. Әдістемелік берілген сұрақтарға жеке, топта, ұжымда жауап береді. Мұғалім толықтырып отырады. 1-тапсырма Екіөлшемді массивтің бас және жанама диагональдарының айырмашылықтарын салыстырыңдар. Дескриптор: Екіөлшемді массивті анықтайды; Диагональдарын салыстырады. 2-тапсырма. 2-мысал:А[N] [N] екіөлшемді массиві берілген (1 орналасқан элементтердің қосындысын тап. from random import randint N=int(input()) A = [ [0 for j in range(N)] for i in range(N)] for i in range(0, N): for j in range(0,N): A[i][j]=int(input()) S=0; i=0 for i in range(N): for j in range(N): if i == j: (бас диагональді анықтау шарты) S+=A[i][j] print(S) 3-мысал:А[N] [N] екіөлшемді массиві берілген (1 төменгі бөлігінде орналасқан элементтердің арасынан нөлге теңдерінің санын анықта. Жұптарының қосындысын тап. from random import randint N=int(input()) A = [ [0 for j in range(N)] for i in range(N)] for i in range(0, N): for j in range(0,N): A[i][j]=randint(0, 1) print(A[i][j], end=' ') print() S=0; for i in range(0,N): for j in range(0,N): if i>N-j-1 and A[j][i]==0: S+=1 print(S) Дескриптор Екіөлшемді массивтерді анықтайды; Python программалау тілінде қолданады. Дескриптор Екіөлшемді массивтерді анықтайды; Python программалау тілінде қолданады. Топтық жұмыс Екіөлшемді массивтердің қызметіне талдау жасаңдар. Массив элементтерін цикл көмегімен енгізу қалай жүзеге асады? Түсіндіріп беріңдер. Оқушылардың жұмыстарын бағалау кестесіне балл қою арқылы бағалау. | Мұғалімді тыңдайды | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай, ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау бойынша бағаланады | Жұмыс дәптерлері, дербес компьютер, т.б. |
Сабақтың соңы 5 мин. | Өздеріңе таныс күнделікті қолданып жүрген екіөлшемді кестелерге массив құрап, ұсыныңдар. Мысалы, көбейту кестесін алуға болады. «БББ кестесі». Оқушылар сабақ туралы не білетінін, сабақта не білгенін, не білгісі келетінін кестеге жазады..Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: Білем Білдім Білгім келеді | Өзін-өзі бағалау. | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай, ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау бойынша бағаланады | Жұмыс дәптерлері, дербес компьютер, т.б. |
Үй тапсырмасы | Оқулықта берілген тапсырманы орындап келу | | | |