Файл: за мерзімді жоспар блімі 10. 4А координация жне регуляция.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 09.01.2024

Просмотров: 28

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.4А Координация және регуляция






Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:




Сынып:10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:




Сабақтың тақырыбы

Орталық жүйке жүйесі




Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сілтеме)

10.1.7.3 жұлын мен мидың құрылысы мен қызметтерін оқып білу





Сабақ мақсаттары

  • Ми мен жұлынның құрылысын анықтайды;

  • Ми мен жұлынның қызметін сипаттайды;







Жетістік критерийлері

Дағдылар:

білімін қолдану, талдау дағдылары

  • Суреттер мен модельдер арқылы мидың құрылысын анықтайды;

  • Суреттер мен модельдер арқылы жұлынның құрылысын анықтайды;

  • ОЖЖ-нің қызметтерін сипаттайды.




Тілдік мақсаттар


Пәндік лексика және терминология:ми, жұлын, сопақша ми, ортаңғы ми, аралық ми, мишық, үлкен ми сыңарлары, нейрондар, сұр зат, ақ зат, оң жақ жарты шар, сол жақ жарты шар, иірімдер, жүлгелер, жүйке, жүйке түйіндері, алдыңғы түбір, артқы түбір, аралас нейрондар.

Оқытудың тілдік мақсаты: ми мен жұлынның құрылысы мен қызметін топта талдап бір-біріне түсіндіре алады. Бейне материалдың көмегімен ОЖЖ-нің құрылысын тыңдайды және берілген тапсырмаларға жазады. (айтылым, тыңдалым және жазылым дағдылары) Мәтін және бейне материал көмегімен ОЖЖ-н зерттеп кесте толтырады.

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Жүйке жүйесі Х және У бөлімдерінен тұрады. Х –тің бөлімдері ..., ..., ..., ..., ... болып табылады. У .... және .... қызметтер атқарады. Х-тің сұр заты ... болса У-тің сұр заты ...... болады.




Құндылықтарды

дарыту

Өзіне және айналадағыларға құрметпен қарау, дені сау ұрпақ- ұлттың болашағы.




Пәнаралық байланыстар

Ағылшын тілінде терминдерді кіргізу және қысқа мәтіндермен жұмыс. Биоэлектрлік импульстардың таралуы физика пәнімен байланыс.




АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта, презентация, бейне материалдар




Бастапқы білім

Жүйке жасушасы, ұлпасы, жүйке жүйесі 7, 9 cынып.

Сезім мүшелері 8-сынып.






Сабақтың барысы




Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер


Ресурстар




Сабақтың басы

0-3 мин


(С) жүйке жүйесіне қатысты анимациясын көрсету.

Сабақтың оқу мақсатын анықтау

(С) жүйке жүйесі туралы сұрақ жауап «Минутка»

анимация

https://www.youtube.com/watch?v=Mz8vhHIdfyE СЛАЙД 1-2




Сабақтың ортасы

4-75


Топқа бөлу “Кездейсоқ таңдау” әдісімен



(Т) Оқушыларға бейнематериал көрсетіледі және мәтін оқуға беріледі.

Постер жасау/ қорғау
(Т) ОЖЖ-нің негізгі бөлімдерінің атауларын «мылқау суреттерде» белгілейді. (Жұпта өзара бағалайды.)

(Т)Оқушыларға ақпараттық материалдардың көмегімен ми мен жұлын бөліктерінің құрылыстарын оқып зерттейді.

І топ.

Бейне материалды талдайды

Мидың келесі бөлімдерін қарастыру ұсыныңыз:

  • алдыңғы ми;

  • ортаңғы ми;

  • аралық ми;

  • сопақша ми;

  • мишық.

ІІ топ

Бейне материалды талдайды

Жұлынның бөлімдері:

  • жұлынның сұр және ақ заттары;

  • орталық канал;

  • артқы түбір;

  • алдыңғы түбір;

  • жүйке түйіні;

  • алдыңғы орталық жүлге.

(Жж) «Станция» әдісі арқылы оқушылардан тірек-сызба құрастыру үшін қысқаша жазбалар қолданады.

(Ж) Оқушылар мидың құрылысы мен қызметтері сипатталған қима қағаздарды сәйкестендіреді.

(Жж) Оқушылар сыныпта қозғала отырып, ақпаратпен кезекпен кезек танысады. Олар «түртіп алу» әдісі арқылы қысқа жазбалар жазады.



ОЖЖ туралы ақпарат

https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/adam-biologiyalyq-tur-retinde/zhujke-zhujesi/lesson/zhujke-zhujesi-turaly-ne-bilu-kerek
Бейне материал

Сопақша ми, мишық, үлкен ми сыңарлары
https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/adam-biologiyalyq-tur-retinde/zhujke-zhujesi/lesson/ortalyq-zhujke-zhujesi

тапсырма орындауға арналған
https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/adam-biologiyalyq-tur-retinde/zhujke-zhujesi/lesson/ortalyq-zhujke-zhujesi

сәйкестендіру




Сабақтың соңы

75-80 ин

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- Бүгін нені түсіндің?

-Сен үшін тақырып қаншалықты маңызды?

-Сабақта неден қиналдың?







Саралау–оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы




Қабілеті жоғары оқушылар:

  • Топта ұйымдастыру жұмыстарын алады;

  • Сабақ бойындағы «Түрткі сұрақтар» оқушылардың ойын қозғауға, дамытуға арналады.

Қабілеті орта оқушылар:

  • Тапсырмаларды топпен орындау және оқулықтағы мәтінді талдау осы деңгейдегі оқушыларға қолдау береді;


Қабілеті төмен оқушылар:

  • Деңгейлік сұрақтар;

  • Мұғалімнің қолдауы;




  • Ынталандыру, қолдау көрсету, формальды емес бағалау түрлері;

  • Оқушылар өзара бағалайды;

  • Жұппен бағалау жүргізеді;






  • Қатер көзі жоқ




Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?













Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?