Файл: Мектеп мбетлі ом.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 10.01.2024

Просмотров: 19

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

ҰЗАҚ МЕРЗІМДІ ЖОСПАРДЫҢ ТАРАУЫ: 5.1 В-бөлім. Интернеттегі қауіпсіздік

Мектеп: Үмбетәлі ОМ

Мұғалімнің аты-жөні: Хавалхаш Рапат

Сынып: 5

САБАҚ ТАҚЫРЫБЫ:

Компьютердегі деректеріңізді қалай қорғауға болады?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

5.4.2.2 -құжаттарға арналған пароль орнату


Сабақ мақсаты :

  • Құжаттарға пароль орнату және алып тастау әдістерін қолдану;

Бағалау критерийі:

Құжаттарға құпия сөз орнату және алып тастау әдістерін практика жүзінде орындайды.

Сабақ барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут


3 минут

2 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

Тренинг «Шаттық шеңбер»

.
Мақсаты: Бұл әдіс оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру.

Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.

Топқа бөлу. Қораптағы түрлі түсті конфеттер арқылы оқушылар үш топқа бөлініп, парталарға отырғызылады.

Ішінде үш түрлі түсті конфеттер бар қорапша

«Ашық микрофон» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру.

Әр топтан бір сұрақ қоюшыдан шығып, топтарға 2 сұрақтан қояды.
Мақсаты: Оқушыны жылдам әрі тұжырымды ойлауға дағдыландыру.

Оқушылар қолдарына микрофон ұстап, өткен сабаққа байланысты немесе үй жұмысына байланысты сұрақ қояды, екінші оқушы жауап береді.

1.Компьютерлік желі дегеніміз не?

2. Сервер не үшін қажет?

3. Интернеттен ақпаратты қалай жүктейміз?

4. Файлдарға ортақ

қолжетімділік қалай рұқсат етіледі?

5. Утилиттер дегеніміз не?

Миға шабуыл:

Ақпаратты қорғау дегеніміз не?

  1. Ақпаратты кімнен қорғау керек?

  2. Ақпарат кімді қызықтырады?

Оқушылар осы сұраққа ойланып,өз ойларын ортаға салады.

Үй тапсырмасын «Бағдаршам» арқылы бағалау



.
Оқушылар шеңбер болып тұрады. Бір біріне қарап кезе кезек жақсы тілек айтады



Түрлі түсті смайликтер арқылы


Бағалау: Түрлі түсті смайликтер арқылы






Оқулық

Сабақтың ортасы

15 минут

Сабақты бекіту тапсырмалары
13 минут


Оқулықпен жұмыс

№1 топ «Құпиясөз маңыздылығы» Топтық жұмыс:

Қолданылатын тірек сөздер.

  1. Компьютердің баяу жұмыс істеуі

  2. Экранда хабарламалардың шығуы

  3. Файлдар мен бумалардың жоғалуы

  4. Жады көлемінің кенеттен азаюы

№2 топ «Сақтық шаралары»

Қолданылатын тірек сөздер:

  1. Компьютерлік вирустарды емдеу және жою үшін қолданылатын программа

  2. Doctor Web

  3. Eset Nod32

  4. Avast

  5. Антивирустар

№3 топ «Құжатқа құпия сөз орнату жолдары»

Қолданылатын тірек сөздер:

  1. Компьютерге құпия сөз орнату

  2. Құжаттарға қорғаныс қою

  3. Құжаттағы қорғанысты алып тастау

  4. Компьютер ресурстарын ортақ қолжетімді ету бұйрығы

Топтар бір-бірін «Бас бармақ» әдісімен бағалайды.

«Тапсырма» әдісі арқылы оқушыларға жаңа тақырыпты меңгертуге тапсырмалар беріледі.

Тапсырма №1. Топтық жұмыс.

Оқушылар компьютерлік вирус пен биологиялық вирустың ерекшеліктері мен ұқсастықтарының Венн диаграммасын дайындайды.
Компьютерлік вирус Биологиялық вирус



Вирус


Дескрипторлар

Білім алушы:

  • - Компьютерлік вирус пен биологиялық вирустың түрлерін ажырата алады;


Тапсырма №2.Шығармашылық диктант. Жеке жұмыс. Әр топтан оқушы шығып интерактивті тақтада орындайды.

Бос орынға тиісті сөздерді жазу .

  1. ................. – өздігінен көбеюге қабілетті, компьютер жұмысын кідіртетін программалар.

  2. Вирусқа қарсы программалар ..............................деп аталады.

  3. .................дегеніміз – құжаттың ақпараттық өлшемін кішірейту процесі.

  4. Вирус жұққан программалар ................................программалар болып табылады.

  5. Компьютерлік вирустардың ең көп таралу көзі ...........болып табылады.


Тапсырма №3.

Берілген антивирустық программалардың атауы мен белгілерін сәйкестендір: Топтық жұмыс.


Антивирус атауы

Белгісі

Avast



Doctor Web



Eset Nod 32



Avira



Kaspersky



Norton



  • Саралау: Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады.



Тапсырма №4. Жеке жұмыс


  1. Құжатқа құпия сөз орнатудың себебін түсіндіріңіз.

__________________________________________

__________________________________________


  1. Құжатқа құпия сөз орнату мен алып тастау бұйрығын жазыңыз:

Құжатқа құпия сөз орнату бұйрығы:

________________________________________________________

________________________________________________________

Құпия сөзді алып тастау бұйрығы:

________________________________________________________

________________________________________________________
Мұғалім бағалауы /Түрлі-түсті стикерлер арқылы бағалау/







5 сынып оқулығы «Арман-ПВ» баспасы, 2017

Көпеева Г. А Ділманова Ү. М., 2017

Сабақтың соңы

3 минут

2 минут


«Серпілген сауал» әдісі арқылы сұрақтар қойылып, сабақ қорытындыланады.

Бағалау. Түрлі түсті смайликтер арқылы бағаланады.
Кері байланыс: «Бутерброды»:

/бірінші жағымды түсініктеме беріп, кейін құрылымды сын айтып, соңынан тағы да жағымды пікір қалдыру/

  • Бүгінгі сабақ маған ұнады, себебі мен ............. үйрендім.

  • Маған .................................................. қиын болып көрінді.

  • Мен енді ................................................... үйренгім келеді.










Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:
2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?