Файл: Сабаты таырыбы Бізді Галактика. Баса Галактикаларды ашылуы. Квазарлар.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 10.01.2024

Просмотров: 16

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Біздің Галактика. Басқа Галактикалардың ашылуы. Квазарлар


Бөлімі:




Мұғалімнің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Біздің Галактика. Басқа Галактикалардың ашылуы. Квазарлар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.10.1.7 - ара қашықтықты анықтау үшін, "қарапайым май шамдар" әдісін пайдалануды сипаттау



Сабақтың мақсаты:

Оқушылар:

Оқушылардың барлығы дерлік Стефан-Больцман заңын біледі және сипаттай алады.

Оқушыладың басым бөлігі сәулелену қуаты мен температура арасындағы байланысты сипаттайды.

Бағалау критерийлері


Оқушы

  • Галактиканы және Құс жолын сипаттайды

  • Құс жолы галактикасының сызбасын сызады.

  • Үлкен дау себебін түсінеді.

  • Кертис, Шепли аргументтерін талдап, дәлелдемелер келтіреді.

  • Үлкен дауды шешетін жаңа дәлелдемелерді зерттеп, бағалайды;

  • Әлемнің Үлкен жарылыс нәтижесінде пайда болуын растайтын теорияны сипаттайды;

Осы теорияны қолдайтын нақты дәлелдерді келтіреді.

Құндылықтарға баулу


Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын дарытуда оқушыларға оқу үдерісінде бақылау жүргізуге, топтастыруға, зерттеуді жүйелеуге, құбылыстарды бір-бірімен байланыстыру мен оларға түсінік беруге үйрету.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут



Ұйымдастыру кезеңі. Сабақ тақырыбымен танысу. Оқушылармен бірге оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін айқындау. Терминологиялық сөздікті талдау

(W) Астрономияағы өлшем бірліктер – жұптық жұмыс.

Дескрипторлары:

  • Ұзындық өлшемдерін анықтау;

  • Астрономиялық өлшемдерді анықтау

А) Берілген өлшем бірліктерден арақашықтық өлшемін іріктеп алыңыз.

В) Ұзындық өлшемдерінен астрономиялық бірліктерді іріктеп алыңыз.

Кг, метр, ампер, вольт, м.а.б., Дж, Вт, секунд, минут, м/с, Тл, Вб, км, см, мм, Н,


Оқу мақсатымен танысу,

Жаңа тақырыпты оқу және жұп болып талдау
Видео материалды қарайды

Қалыптастырушы бағалау

Таратпа материал,
https://www.youtube.com/watch?v=PJ38fAoElD0


Сабақтың ортасы
10 минут


15 минут

Айсыз қараңғы түнде аспанда шамамен 3000 жұлдызды көруге болады.

Не білесіздер?

  • Жұлдыздар жөнінде

  • Галактикалар жөнінде

  • Тұмандықтар туралы

  • Құс жолы туралы

  • Үлкен жарылыс теориясы туралы?

І) Кестені толтыру. (ББҮ – Білемін, Білгім келеді, Үйрендім)

Білемін

Білгім келеді

Үйрендім










Галактикалар — ғаламды құрайтын, өлшемдері өте үлкен жұлдыздар жүйелері. Ғаламның бізге байқалатын бөлігіндегі галактикалар жиынтығын кейде метагалактика деп атайды. Басқа галактикалардан өзгешелініп, біздің Галактика бас әріппен жазылады. Морфологиялық тұрғыдан қарағанда сфералық, эллипстік, спираль және бұрыс пішінді галактикалар ажыратылады.

Галактикалық тұмандықтар — ғарыш құрамына енетін сиретілген газдар мен тозаңдардан тұратын әр түрлі аспан объектілері. Галактикалық тұмандықтар, басқа да галактикаларда кездеседі. Тұмандық деп алғашқы кезде жұлдызды аспандағы қалың дақтарды атаған. Бірте келе телескоптардың жетілдірілуіне байланысты, әлгі тұмандықтардың әр түрлі екені байқалды. Олардың басым көпшілігі жырақтағы ғаламат зор жұлдыз шоғырлары - галактикалар. Бұлар галактикадан тысқары тұмандықтар делінді. Ал, біздің галактика құрамына жұлдыздардан басқа да көлемді газ және тозаң бұлттар кіреді. Құрамына, формасына және физикалық табиғатына қарай, галатикалық тұмандықтарды диффузиялық (қылаң және қоңыр), планеталық және глобулалар деп бірнеше топқа бөледі. Қазіргі кезде 100-ден аса диффузиялық қылан тұмандықтар бар екені мәлім.

1 Виды галактик.Астрономия.mp4

Тұмандықтардың мысалы ретінде көзге көрінетін спиральдық тұманық – Андромеда тұмандығын айтуға болады.

20 ғасырдың 20 жыдары астрономияда спиральды тұмандықтар мен Әлем өлшемі жөніндегі ең үлкен дискуссия орын алды. Даудың басты қатысушылары американдық астрономдар Харлоу Шепли мен Гебер Кертис болды.

Сыныпты 4 топқа бөліп, оларға келесі тапсырмалар төңірегінде зерттеу жүргізуін сұраңыз.

  1. Астрономиядағы Үлкен дау

  2. Кёртис аргументтері және олардың қазіргі дәделі

  3. Шепли аргументтері және олардың қазіргі дәделі

  4. Үлкен дауды реттейтін қазіргі дәлелдер.

Әр топ өзінің тақырыпшасы бойынша презентация жасауы қажет.

Дескрипторлары:

  • Астрономиядағы Үлкен дауды сипаттайды;

  • Кертис дәлелдемелерін аргументтейді;

  • Шепли дәлелдемелерін аргументтейді;

  • Үлкен дауды реттейтін қазіргі дәлелдемелерді келтіреді.

Жобаны қорғау.

Галактика түрлері: Эллипстік, спиральді, бұрыс, т.б.

(D) Фильмдер қарау:

Бейне материалдар:

  • 2 Галактики и туманности.mp4

  • 3 Галактика 'Туманность Андромеды'.mp4

Осы бейнематериалдардан қандай жаңа мәліметті өзіңізге түртіп ала аласыз?

Құс жолы – спиральді галактика. Құс жолының құрамы мен құрылысы жөнінде талдау жасау.

https://www.youtube.com/watch?v=H2VTb3kwJgU

Кері байланыс. ( оқушылардың жауаптарын талқылау және ұсыныс айту)




Таратпа материалдар


https://www.youtube.com/watch?v=H2VTb3kwJgU

Фильмдер қарау:

5 Twig – Үлкен жарылыс теориясы_Twig.mp4


Twig - Үлкен жарылыстың дәлелдері _ Twig.mp4


Сабақтың соңы.

10мин


Рефлекция

Бағалау
Үй тапсырмасы

Рeфлексия пирамидаcы:Қарастырылған мәселелерді қаншалықты ұққандығыңды өзің бағалап, пирамиданы толықтыр:



Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау
-Тақырып сңындағы ұрақтарға жауап жазу.

Сабақты қорытындылау барысында оқушылар өз ойларын үлестірме қағаздарға жазып, пирамиданы кім қай мәселені ұққандығына қарай толтырады.

Жалпы сабақты бағалау критерийлер бойынша ең жоғарғы 10 балл


Үлестірме стикерлер

Дескриптор
Оқулық


Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Оқушыларға жеке қолдау көрсету, оқу материалдары мен дереккөздерді оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып,

Мотивациясы жоғары оқушылар:

Көмек қажет ететін оқушыларға «Сәйкестендіру» тәсілі оқушының ынталану қабілетін арттыруға көпірше болып қызмет атқарады.

Тапсырмалар бере отырып, күтілетін нәтижеге жетелеймін.

«Рефлексия пирамидасы» әдісі арқылы кері байланыс береді

Әрбір кезең бойынша оқушыларға ауызша және бас бармақ, смайликтермен кері байланыс беріп отырамын, сол арқылы оқушыларды ынталандыруға бағыттап отырамын, қолдау көрсетемін.

Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2: