Файл: азастан Республикасы Білім министрлігі М. Ломоносов атындаы орта мектеп кмм.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 10.01.2024

Просмотров: 17

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қазақстан Республикасы Білім министрлігі

«М.Ломоносов атындағы орта мектеп» КММ

Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар

Перпендикуляр түзулер. Перпендикуляр, көлбеу және оның проекциясы

Бөлім:

Түзулердің өзара орналасуы


Педагогтің аты-жөні

Асанова Дина Садировна

Күні:

02.03.2023ж.

Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Перпендикуляр түзулер. Перпендикуляр, көлбеу және оның проекциясы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.1.2.8 Перпендикуляр, көлбеу және көлбеудің проекциясы ұғымдарын меңгеру;

7.1.2.9 нүктеден түзуге түсірілген перпендикулярдың біреу ғана болуы туралы теореманы дәлелдеу және қолдану;

Сабақтың мақсаты

Перпендикуляр ұғымымен танысады. Бір түзуге перпендикуляр екі түзу өзара параллель болатынын ұғу және де басқа да теоремалармен танысады, есептер шығаруда машықтанады

Бағалау

критерийлері

Есептер шығаруда ережелерді дұрыс анықтай білу дағдысын қалыптастырса

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Оқушылармен сәлемдесу.

Психологиялық ахуалды жақсарту.

Логикалық есеп.

Оқушылар сабаққа дайындалады.Логикалық есепті шығарады.





Логикалық есеп

Сабақтың ортасы

35 минут

Жаңа сабақ

  • Берілген а түзуінің бойынан кез келшен О нүктесін алайық.

  • А түзуі арқылы анықталған жазықтықтардың біріне ОА сәулесінен бастап ∠АОС=90° бұрышты өлшеп өлшеп салайық.

Сонда ОС⊥ОА болады.

  • ОС сәулесіне OD толықтауыш сәулесін жүргізсек, b түзуі анықталады. Демек ba.



Енді, Онүктесіарқылыөтетінжәнеатүзуінеперпендикулярбірғана b түзуіболатынынкөрсетейік.

  • В нүктесінен а түзуіне түсірілген ВА кесіндісін-перпендикуляр, ал ВС кесіндісін-көлбеу деп атайды.

  • А нүктесі А перпендикулярының табаны, С нүктесі ВС көлбеуінің табаны, ал АС кесіндісі ВС көлбеуінің а түзуіндегі прекциясы деп аталады.

АВ кесіндісінің ұзындығын В нүктесінен а түзуіне дейінгі қашықтық деп те атайды.

Жаңа сабақ түсініктерін нақтылау үшін жалпы сыныптық тапсырмалар орындау.Жалпы сыныптық жұмыс


  1. «Егер түзу жазықтықта жатқан кез келген түзуге перпендикуляр болса, онда ол жазықтыққа перпендикуляр болады» деген тұжырым дұрыс па? (ДҰРЫС)

  2. Бір мезетте үшбұрыштың екі қабырғасы жазықтыққа перпендикуляр бола алады ма? (ЖОҚ)

  3. АВС тең қабырғалы үшбұрыштың АВ қабырғасы жазықтығында жатыр. BC қабырғасы жазықтыққа перпендикуляр бола алады ма? (ЖОҚ)

  4. Егер параллель екі түзудің біреуі жазықтыққа перпендикуляр болса, онда екінші түзу де осы жазықтыққа перпендикуляр болады» деген тұжырым дұрыс па? (ДҰРЫС)

  5. a түзуі жазықтығына перпендикуляр, ал b түзуі жазықтығына перпендикуляр емес. a және b түзулері бір-біріне параллель болады ма? (ЖОҚ)

Егер түзу жазықтыққа перпендикуляр болса, онда ол жазықтықта жатқан үшбұрыштың екі қабырғасына перпендикуляр болады. Бұл тұжырым дұрыс па? (ДҰРЫС

Жұптық жұмыс.

.
Д еңгейлік тапсырмалар: І деңгей тапсырмалары

1. ОВ-суретте берілген. COF бұрышының биссектриcсасы, ∠АОВ=140°. ∠СОВ бұрышын табыңдар.


2. m‖n, x-y=46° болса x=?


3. m‖n x=?

4. Төбелері ортақ, сәйкес қабырғалары перпендикуляр екі бұрыш берілген. Олардың бірі екіншісінен 4 есе кем. Осы бұрыштарды табыңдар.

ІІ деңгей тапсырмалары

1.АВСD тіктөртбұрышы берілген. Оның қарама-қарсы қабырғалары арқылы өтетін түзулері параллель екенін дәлелдеңдер.

2 АВСD тіктөртбұрышы берілген. Оның іргелес қабырғалары арқылы өтетін түзулері перпендикуляр екенін дәлелдеңдер.

ІІІ деңгей тапсырмалары

1. Төбелері ортақ бір сүйір және бір доғал бұрыш берілген. ОЛ бұрыштардың сәйкес қабырғалары перпендикуляр. Пайда болған екі сүйір бұрыштың тең болатынын дәлелдеңдер

Жаңа материалмен танысады

сабақ түсініктерін нақтылау үшін жалпы сыныптық тапсырмалар орындайды




Дескрипторлар

1. Кез келген бұрышты салады.

2. сыртқы бұрышын жүргізеді

3. бұрышты өлшеп қорытынды жасайды
Жалпы балл -

1 – 1б.

2 -1б

3 – 1б




Кесте

Қосымша

Сабақтың соңы

5минут

V. Қорытынды

Бағалау критерийлеріне байланысты оқушылар өз жұмыстарын бағалады, жұмысты жақсарту үшін ұсыныс жасаймын.

Рефлексия

Оқушылар кері байланыс береді

  • Бүгін мен білдім …

  • Қызық болды …

  • Мен мынаны түсіндім …

  • Маған не түсініксіз болып қалды …

  • Мен тағы білгім келеді …

Үй жұмысы.






Кері байланыс парағы