Файл: ызылорда облысыны білім басармасыны.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 10.01.2024

Просмотров: 29

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қызылорда облысының білім басқармасының

Қармақшы аудандық білім бөлімінің «№ 277 мектеп-лицейі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

«Бекітілді»

Директордың оқу жұмысы жөніндегі орынбасары _____________Г.Амантаева

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

Қиял мен шындық

Педагогтің аты-жөні:

Абдикалиева Гулхан

Күні:

14.04.2023 жыл

Сынып: 8 «Ә»

Қатысушылар саны: 18 Қатыспағандар саны:0

Сабақтың тақырыбы

Ж.Сахиев және фантастика жанры

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу.

8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар үшін:

әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашады;

шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктейді.

Көпшілік оқушылар үшін:

Ж.Сахиев және фантастика жанры шығарма мен идеясын түсінеді.

Кейбір оқушылар үшін:

Ж.Сахиев және фантастика жанры шығарманың мен идеясын анықтай алады.

Құндылықтарға баулу:

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады.







Сабақтың кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың

басы

Сабақтың ортасы



Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады.

Ай суретінің бүгінгі сабаққа қандай қатысы бар?

Айда қандай тіршілік бар деп ойлайсыңдар?

Бүгінгі сабақ тақырыбы қандай болуы мүмкін?

Қиялдан қандай шығармалар пайда болады?

Қандай фантастикалық шығармалар білесіңдер?

Қандай фантаст-жазушыларды білесіңдер? «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.

1- тапсырма.Жазушы өмірі мен шығармашылығы бойынша хронологиялық кестені толтырыңыз.

Әдебиет теориясы: Фантастика деген не?

Фантастика (грекше көзге елестету өнері) – әдебиеттің өмірді қиял тұрғысында әсірелеп бейнелейтін жанры. Ғылыми-фантастикалық әдебиетте ғылым мен техниканың болашағы, адамзаттың табиғат сырларына тереңірек үңілуі өмірдегідей тартымды суреттеліп, басты идеясы ғылымда негізі бар, бірақ әлі іске аспаған жаңалықтармен ұштасып жатады.

Мәтін бөліктері.

1.Оқу жылының басталуы. Мұғалім сауалы. Кейіпкер әңгімесі. Айға сапар.

2.Айға орналасу. Айдағы құбылыстар. Тіршіліксіздік.

3.Айдағы жасырынбақ

4.Әке әңгімесі. Қоршаған ортаны қорғау.

Жұптық жұмыс. Кесте толтырады

Әңгіме композициясы

Жұптардың жауабы

Өзіндік пікір

Қиялдан туған қисындар

Эпилог










Басталуы










Дамуы










Шиеленісуі










Шарықтау шегі










Шешімі










Пролог













Ұйымдастырады

Зейінін сабаққа аударады.

Үй тапсырмасын талдайды.

Бір-біріне сұрақтар қояды.
Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі.

Білгендеріңді бір – біріңе түсіндіріп, айтып береді.
Жазушы өмірі мен шығармашылығы бойынша хронологиялық кестені толтырады.
Өз ойларыңды баяндап береді.

Мәтін бөліктері бойынша талдайды.


әңгіменің композициялық желісін, эпилог, прологтарды анықтайды;
- өзіндік пікір айтады;
- қиялдан туған қисындарға мысал келтіреді.


Керемет!

Жарайсың!

Бас бармақ

Марапаттау
От шашу

Екі жұлдыз, бір тілек


От шашу

Смайлик



Оқулық

Видеоролик


Сабақтың соңы

«ҚҚҚ кестесі»


Маған қызық болған 2 нәрсе

Маған қиын болған 2 нәрсе

Маған құнды болған

2 нәрсе










Үйге тапсырма: РАФТ стратегиясы. Оқушылар шығарманың өздеріне ұнаған бөліктерін таңдап алып, қайта өңдеп фантастикалық әңгіме құрастырады.Рөл – кез келген рөлге ену. Аудитория – тыңдарман, оқырман, қауым. Форма – фантастикалық әңгіме. Тақырып – «Айдағы жасырынбақ»

Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын
Үй тапсырмасын жазып алады.


Бірін-бірі бағалайды.