ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 10.01.2024
Просмотров: 20
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қазақ әдебиеті пәні | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 07.04.2023 | Сынып 11 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім. Табиғат және адам | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Қ.Мырза-Әли «Қызыл кітап» поэмасы.ІV бөлім | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары | 11.1.5.1- ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстыру; 11.3.3.1 - шығарманы көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | - ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстырады. - шығарманы көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Ортақ құндылықтарды табу; Ортақ құндылықтардың үндестігін талдау. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика және терминология: Ойын жүйелі жеткізуге, кез келген тақырыпқа сұхбатқа түсуге дағдыландыру. Проза, роман, композиция, сюжет, экспозиция, т.б. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ-ны қолдану дағдылары | Осы сабақ барысында оқушылар Power Point бағдарламасынан тақырыпқа қатысты көрнекі құралдарды пайдаланып, интербелсенді тақтаны қолданады | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңі | Сабақтағы жоспарланған іс-шаралар | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Білімнің өзектілігі 3 минут |
| Слайд1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мақсат қою 2 минут | Оқушылар сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын тұжырымдайды. Оқушылар сабақтың мақсаты айқандап, бағалау критерийлері, күтілетін нәтиже түсіндіріледі. | Слайд1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа материалды игеру 3 минут 5 минут 10 минут 5 минут 5 минут | Қызығушылықты ояту кезеңі. https://www.youtube.com/watch?v=V8qSxEA3E5Y Тапсырма 1. Ж ББҮ кестесінің «білемін» бағанына Қ. Мырзалиев туралы не білетіндерін, «білгім келеді» бағанына не білгісі келетіндерін жазады.
Мағынаны тану кезеңі. ЖЖ. Тек бір минут Жұптарда оқушылар «Тек бір минут» тәсілі арқылышығарманың мазмұны мен жазылу себебіне өз ойларын айтып, пікір алмасады https://www.youtube.com/watch?v=V8qSxEA3E5Y Тапсырма 2. ЖЖ Нақтылау сұрақтары: Оқушылар «Қызыл кітап дегеніміз не?» тақырыбында бейнематериалдан үзінділерді қарайды. Мысалы:
Тапсырма 3. Шығармашылық жоба. Браконьерлермен күресті қалай жүргізуге болады. Жұпта ойланып, шағын жоба ұсынып көр.
Дескрипторлар:
Жоба ұсынады. Тапсырма 4. Тапсырманы көркемдегіш құралдарды пайдалана отырып орындаңыз (теңеу, эпитет, фразеологизмдер т.б.) І топ:
ІІ топ:
Дескриптор:
Тапсырма 5. Оқушылар ««Қызыл кітап» поэмасы н оқи отырып,табыс кестесін толтырады. Жеке орындалатын жұмыс.Дәптерлеріне жазады. Жұпта тексереді.
«Түсінемін» бөліміне оқушы не түсінгенін, «Анықтаймын» бөліміне нені түсінбегенін, яғни талқылауды, толықтыруды қажет ететін өзі үшін жаңа мәліметті жазады, «Байланыстырамын» бөлімінде өмірден мысал келтіреді, «Ықпал етемін» бөлімінде осы өлеңдегі ойды не жақтайды, не даттайды, демек, я жаңғыртуға ықпал ететінін, я маңызды емес деп тапса, қолданғысы келмейтінін жазады, «Сенемін» бөлімінде дегенмен осы өлеңнің артықшылығын, келешектегі жайы туралы болжайды.Оқушылар өлеңді оқи отырып, ақын қозғаған мәселелердің өміршеңдігін, өлеңге қатысты көзқарасын қазіргі кезеңмен салыстырмалы түрде жазуы тиіс. Дескриптор: 1.Өлеңнің мазмұнын,автор ойын түсінеді; 2.Өлеңдегі қажетті,қажетсіз ақпаратты анықтайды; 3.Өмірден мысалдар келтіреді; 4.Автор ойына сын-пікір келтіре алады. | Слайд3 https://www.youtube.com/watch?v=V8qSxEA3E5Y Қызыл кітап дегеніміз не? Слайд4 Қ. Мырзалиев «Қызыл кітап» поэмасы Слайд5 Слайд5 https://yvision.kz/post/251359 Слайд 6 Слайд7 Слайд8 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа материалды бекіту 5 минут | Бекіту сұрақтары:
Бүгінгі сабақ сізге қандай сезім сыйлады? | Слайд9 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия 2 минут | | Слайд10 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма: | Қ.Мырза-Әлидің «Қызыл кітап» поэмасы негізінде «Менің ойым» тақырыбында әдеби эссе жазу. | |