Файл: Сабаты таырыбы 45. Магнит рісі. Тогы бар ткізгішті зара рекеттесуі. Ампер тжірибелері. Магнит индукция векторы.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 449
Скачиваний: 6
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: §45. Магнит өрісі. Тогы бар өткізгіштің өзара әрекеттесуі. Ампер тәжірибелері. Магнит индукция векторы.
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | | |||||
Бөлім: | Магнит өрiсi | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | §45. Магнит өрісі. Тогы бар өткізгіштің өзара әрекеттесуі. Ампер тәжірибелері. Магнит индукция векторы.. | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 10.4.4.1 - магнит индукция векторының физикалық мағынасын заманауи техниканың жетістіктері (магнит тірегіндегі поезд және т.б.)мен есептер шығару арқылы түсіндіру; | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: Магнит өрісін біледі. Көптеген оқушылар істей алады: магнит индукция векторының физикалық мағынасын заманауи техниканың жетістіктері (магнит тірегіндегі поезд және т.б.)мен есептер шығару арқылы түсінеді. Кейбір оқушылар істей алады: Магнит индукциясына есептер шығара алады. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру Серпілген сауал әдісі бойынша үй тапсырмасын қайталау сұрақтары 1.Өткізгіштің температурасы кедергіге қалай тәуелдң болады? 2.Кедергінің температуралық коэфициенті дегеніміз не? 3.Қандай құбылыс асқын өткізгіштік деген атауға ие болады? 4.Асқын өткізгіштік құбылысы қайда қолданылады? Жаңа сабақ Топтық жұмыс 1 топ-Эрстед тәжірибесін қорғайды 2 топ-Ампер тәжірибесін қорғайды 3 топ-Түзу және дөңгелек токтың магнит индукциясын қорғайды 4 топ- Магнит өрісінің күш сызықтарын қорғайды. Эрстедтің тәжірибесінен шығатын қорытындылар: а) Магнит өрісін бақылаушыға қатысты қозғалыста болатын заряд тудырады және ол тек токқа немесе қозғалыстағы зарядқа әрекет етеді. ә) Магнит өрісі тогы бар өткізгішке тек күшпен ғана әрекет етпейді, ол сонымен қатар магнит өрісінің күш сызықтарына қатысты оның бағытын да өзгертуге тырысады. б) Электростатикалық өрістен магнит өрісінің айырмашылығы, магнит өрісі құйынды, тұйық өріс...... Тақырыпты бекіту сұрақтары. 1.Тұрақты магнит дегеніміз не? Жауабы: Магниттелуін ұзақ сақтайтын денелер 2. Магниттік полюстер? Жауабы: Магниттің қасиеттері бойынша бір-біріне ұқсамайтын екі полюсі бар: солтүстік (N) және оңтүстік (S). 3.Магниттік аномалиялар дегеніміз не? Жауабы: Жер қойнауындағы жергілікті магнит өрістері 4.Магнит өрісіне анықтама беріңіз. Жауабы:Өткізгіштердің электр тогымен өзара әрекеттесуі жүзеге асатын материяның түрі 5.Электрмагнит деп нені атаймыз? Жауабы: Ішіне темір өзекше орналастырылған шарғы 6.Электрмагниттік реленің құрылысы қандай? Жауабы: Электрмагниттік реле –ток реттегіш құрал. Ол токтың жұмыс тізбегін қосқан немесе ажыратқан кезде жұмысқа қосылады. 7.Электрқозғалтқыш дегеніміз қандай құрал? Жауабы: Электр энергиясын механикалық энергияға түрлендіру | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 | ФИЗИКА 10 сынып оқулық Арман –ПВ баспасы 2019 Закирова Н.А.,АшировР.Р. «Дидактикалық материалдар Смайликтер | ||
| Білім алушылардың алған білімін есеп шығару арқылы қорытындылау. 45- жаттығу №1 Екі болат кесектің біреуі магниттелген.Нақты қайсысы магниттелген екенін кесектерді ғана қолданып,қалай анықтауға болады? №2 Шексіз түзу өткізгіштегі ток күші 20 А.Өткізгіштен 5 см қашықтықтағы нүктедегі магнит индукциясын анықтаңыздар. №3 Радиусы 5,8 см дөңгелек токтың центріндегі магнит индукциясы 1,3*10 -4 Тл.Ток күшін анықтаңдар. №4 Екі ұзын параллель өткізгіш бір-бірінен 5 см қашықтықта орналасқан.Өткізгіштерде бір-біріне қарама –қарсы бағытта 10 А ток күші өтіп жатыр.Тірінші және екінші өткізгіштен 2 см арақашықтықтағы нүктедегі магнит индукциясын анықтаңдар | | Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 бал | | ||
Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Үйге тапсырма § 45 тақырыпты оқу Асқынөткізгіш магниттер және Магниттерді техникада қолдану тақырыбында презентация дайындап келу. | Оқушылар кері байланыс береді | Формативті бағалай 10 балл | |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Дөңгелек және шексіз түзу тогы бар өткізгіштердің индукциясы. Бұрғы ережесі
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | | |||||
Бөлім: | Магнит өрiсi | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Дөңгелек және шексіз түзу тогы бар өткізгіштердің индукциясы. Бұрғы ережесі | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 10.4.4.1 – магнит өрісінің тоғы бар өткізгішке әсерін анықтауды үйрену; | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: Көптеген оқушылар істей алады: Кейбір оқушылар істей алады: | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру Ашық микрафон әдісі бойынша үй тапсырмасын сұрақ-жауап арқылы тексеру. 1.Тұрақты магнит дегеніміз не? 2. Магниттік полюстер? 3.Магниттік аномалиялар дегеніміз не? 4.Магнит өрісіне анықтама беріңіз. 5.Электрмагнит деп нені атаймыз? 6.Электрмагниттік реленің құрылысы қандай? 7.Электрқозғалтқыш дегеніміз қандай құрал? Жаңа сабақ Магнит өрісі. Магнит индукциясының векторы. Бұрғы ережесіне есептер шығару. Шорт - трек - Кім зерек! Мазмұнды есептер. (Әрбір топқа 3 деңгейдегі есептер беріледі). А деңгей: 1. Ток күші 3 А болған ұзындығы 10 см өткізгіш магнит индукция векторы 0, 2 Тл магнит өрісіне орналастырылған. Магнит индукция күш сызықтары перпендекуляр бағытталған. Өткізгішке әсер ету күшін тап. 2. Ток күші 5А тогы бар тұйық рамаға әсер етуші күш моменті 2Н*м. Раманың ауданы 4 см2. Магнит өрісінің индукциясын тап. 3. Біртекті магнит өрісінде 2 мкКл электр заряды 10 м/с жылдамдықпен қозғалады. Зарядқа индукциясы 0, 1Тл магнит өрісі тарапынан күш әсер ету күшін анықта. В деңгей: 1. Заряды 10 мкКл және массасы 1 мг электр зарядының тозаңы біртекті магнит өрісінде шеңбер бойымен қозғалады. Өрістің индукциясы 1 Тл, ал тозаңның жылдамдығының шамасы 5 м/с болса, шеңбердің радиусын анықта. 2. Актив бөлігінің ұзындығы 4 см өткізгіштегі ток күші 20А - ге тең. Ол индукциясы 10 мТл біртекті магнит өрісінде орналастырылған. Егер өткізгіш сызықтарына перпендикуляр 10 см - ге орын ауыстырс, осындағы істелген жұмысты табыңдар. 3. Индукция сызықтарына перпендикуляр бағытта магнит өрісіне 10 Мм/с жылдамдықпен электрон ұшып кіреді. Егер электрон өрісте радиусы 1 см шеңбер сызатын болса, онда өріс индукциясын табыңдар. С деңгей: 1. Зарядталған бөлшек 0, 6Мм/с жылдамдықпен индукциясы 0, 31 Тл біртекті магнит өрісінде радиусы 4 см шеңбер бойымен қозғалады. Бөлшектің кинетикалық энергиясы 1, 2*10 - 15 Дж - ге тең. Заряд шамасын анықта. 2. Индукциясы 0, 1 Тл біртекті магнит өрісінде электрон 2м жол жүргеннен кейінгі кинетикалық энергиясы қаншаға өзгереді? Электрон магнит өрісінде күш сызықтарына перпендикуляр бағытта 10км/с жылдамдықпен қозғалады. 3. Зарядталған бөлшек потенциалдар айырмасы 15 В индукциясы 0, 5 Тл магнит өрісінде индукция күш сызықтарына перпендикуляр бағытта қозғалады. Егер электрон радиусы 10 см шеңбер бойымен қозғалатын болса онда бөлшектің зарядының оның массасына қатынасын тап. | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 | ФИЗИКА 10 сынып оқулық Арман –ПВ баспасы 2019 Закирова Н.А.,АшировР.Р. «Дидактикалық материалдар Смайликтер | ||
Бекіту тапсырмалары. | Есеп 1 Индукциясы В = 0,2Тл бiртектi магнит өрiсiнде бойынан I = 5А ток ағып өтетiн, ұзындығы l = 15см өткiзгiш орналасқан. Өткiзгiшке F = 0,13Н –дық күш әсер етедi. Токтың бағыты мен магниттiк индукция векторы бағытының арасындағы α бұрышты анықтаңыз Бер: В = 0,2Тл I = 5А l = 15см F = 0,13Н α -? Есеп 2 Индукциясы 0,1Тл болатын магнит өрiсiнде ұзындығы 2м магниттiк индукцияның сызықтарының бағыттарына перпендикуляр бағытта айналатын стержень орналасқан. Айналу осi стерженнiң бiр шетi арқылы өтедi. Бет арқылы өтетiн, стержень әр-бiр айналым сайын тудыратын, магнит индукциясының ағынын анықта. Бер: В = 0,1Тл l = 15м . | | Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 бал | | ||
Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Үйге тапсырма § 46 тақырыпқа презентация дайындап келу. | Оқушылар кері байланыс береді | Формативті бағалай 10 балл | |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: §46. Ампер күші, сол қолы ережесі
Практикалық жұмыс№13
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | | |||||
Бөлім: | Магнит өрiсi | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | §46. Ампер күші, сол қолы ережесі Практикалық жұмыс№13 | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 10.4.4.2 - электр өлшеуіш құралдардың, электр қозғалтқыштың жұмыс істеу принципін түсіндіру; 10.4.4.2 - ампер күшіне есептер шығару; | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: Ампер күшін сол қол ережесі бойынша анықтайтынын біледі Көптеген оқушылар істей алады: сол қол ережесін қолдануды және зарядталған бөлшектердің қозғалысы мен тогы бар өткізгішке магнит өрісінің әсерін сипаттайды. Кейбір оқушылар істей алады: Сапалық есептер шығара алады. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру Үй тапсырмасын «Миға шабуыл», яғни сұрақтар қоя отырып, пысықтаймын.
Жаңа сабақ Топтық жұмыс ДЖИГСО әдісі бойынша 1 топ- Апмер күші және Ампер күшінің бағыты 2 топ-Лоенц күші және Лоренц күшінің бағыты 3 топ- Магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектердің траекториясының қисықтық радиусы | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 | ФИЗИКА 10 сынып оқулық Алматы-Мектеп 2020ж «Дидактикалық материалдар Смайликтер | ||
| Бекіту тапсырмасы 46-жаттығу №1 Бойынан 1,5 А ток өтетін,ұзындығы 1 м тогы бар түзу өткізгіш индукциясы 0,1 Тл магнит өрісінде орналасқан.Магнит өрісінің күш сызықтары өткізгіш осьіне параллель болса,өткізгішке әсер ететін күшті анықтаңыз. №2 Түзу өткізгіш горизонталь магнит өрісінде көлденеңінен және магнит индукциясы сызықтарына пернедикульяр орналасқан.Өткізгішті оның сымдарындағы керілу күші нөльге тең болу үшін өткізгіш арқылы өтетін ток күшінің шамасы қандай болу керек?Магнит индукциясы 0,01 Тл.Өткізгіш массасының оның ұзындығына қатнасы m/l= 0,1 кг/м №3Массасы 0,1 кг және ұзындығы0,25 м өткізгішөзек горизонталь бетте индукциясы 0,2 Тл біртекті горизонталь магнит өрісінің күш сызықтарына перпендикульяр орналасқан.Егер өзек арқылы 10 А ток өтсе,оның бірқалыпты ілгермелі қозғалуы үшін өзек осіне перпендикульяр қандай горизонталь күш түсіру керек? Үйкеліс коэффициенті 0,1. | | Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 бал | | ||
Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Үйге тапсырма §46 тақырыпты оқу 46 жаттығу №4,№5 есептерін шығару ТОКАМАК –тақырыптарына презентация жасап келу. | Оқушылар кері байланыс береді | Формативті бағалай 10 балл | |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: §47. Лоренц күші. Магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектердің қозғалысы
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | | |||||
Бөлім: | Магнит өрiсi | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | §47. Лоренц күші. Магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектердің қозғалысы | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 10.4.4.3 - токомак, циклотрон, андронды коллайдер, магниттік тордың жұмы істеу принципін талдау және поляр шұғыласының табиғатын түсіндіру 10.4.4.4 - зарядталған бөлшектердің қозғалысына магнит өрісінің әсерін зерттеу; 10.4.4.4 - Лоренц күшіне есептер шығару | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: Лоренц күшіні және Лоренц күшінің бағытын анықтауды біледі. Көптеген оқушылар істей алады:Апмер және Лоренц күштернің бағыттас екенін білед, Кейбір оқушылар істей алады: Ампер және Лоенц күшіне есептер шығара алады. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру Қар сесегі әдісі бойынша
Слайдпен жұмыс. Жаңа сабақ Топтық жұмыс. 1 топ Лоренц күші
| Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 5 | ФИЗИКА 10 сынып оқулық Алматы-Мектеп 2020ж «Дидактикалық материалдар Смайликтер | ||
| 47- жаттығу есептерін шығару №1 1,5 А ток ағып өткен ұзындығы 1 м түзу сызықты өткізгіш индукциясы 10 Тл магнит өрісінде орналасқан.Магнит өрісінің күш сызықтары өткізгіштің осьіне параллель болса,өткізгішке әсер ететін күшті анықтаңыз. №2 Индукциясы 0,25 Тл біртекті магнит өрісі -2 мкКл нүктелік заряд 8 м/с жылдамдықпен ұшып кіреді.Заряд жылдамдығы мен магнит индукциясы арасындағы бұрыш 30 0 .Зарядқа әсер ететін күштің модульін және бағытын анықтаңыз. №3 Электрон индукциясы 0,01 Тл біртекті магнит өрісінде шеңбер бойымен 10 6 м/с жылдамдықпен қозғалады.Электронға әсер ететін күшті және шеңбердің радиусын анықтаңдар. | | Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 бал | | ||
Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Үйге тапсырма §47 тақырыпқа презентация дайындап келу | Оқушылар кері байланыс береді | Формативті бағалай 10 балл | |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: §47. Лоренц күші. Магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектердің қозғалысы
Практикалық жұмыс№14
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | | |||||
Бөлім: | Магнит өрiсi | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | §47. Лоренц күші. Магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектердің қозғалысы Практикалық жұмыс№14 | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 10.4.4.3 - токомак, циклотрон, андронды коллайдер, магниттік тордың жұмы істеу принципін талдау және поляр шұғыласының табиғатын түсіндіру 10.4.4.4 - зарядталған бөлшектердің қозғалысына магнит өрісінің әсерін зерттеу; 10.4.4.4 - Лоренц күшіне есептер шығару | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: Лоренц күшіні және Лоренц күшінің бағытын анықтауды біледі. Көптеген оқушылар істей алады:Апмер және Лоренц күштернің бағыттас екенін білед, Кейбір оқушылар істей алады: Ампер және Лоенц күшіне есептер шығара алады. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру Қар сесегі әдісі бойынша
Жаңа сабақ Топтық жұмыс Электромагнетизм, магнит тізбектерін есептеу Үлгі 1:Болат сақинаның магнит өткізгіштілігі µ=4000, және 300 бір текті екі ораммен оралған. Сақинаның қимасы шеңбер тәріздес, ауданы S= 0,8 см2 , сыртқы диаметрі Д= 50мм. Егер I=2A, I=4,5 ток өтсе, сақинаның ішкі магнит өрісінің энергиясын анықтаңыз. Шешуі: Жалғанған екі катушканың магнит өрісінің энергиясы: Энергияны анықтамастан бұрын, L1, L2және М анықтауымыз керек. Бірінші катушканың индуктивтілігін табуымыз керек. op , ( ) теңдігінен, сақинаның көлденең қимасының d диаметрін анықтаймыз Индуктивтілік Екінші катушканың индуктивтілігін есептейміз Екі катушканың өзара индуктивтілігін анықтаймыз: белгілі болған соң, екі катушканың энергиясын табамыз: а) бір бағытта өтіп жатқан ток кезінде: б) қарама-қарсы бағытталған ток кезінде: Үлгі 2:Сыртқы диаметрі және ішкі диаметрі болатын раманың ұзындығының жартысы тік бұрышты көлденең қиамсы бар, мыс сыммен біркелкі ораммен оралған. Егер катушканың магнит индукциясы болып табылса, орам санын, индуктивтіліг, қажетті сым ұзындығын (орау үшін) анықтау керек. Катушкадағы ток . Шешімі: Орам рамасының ұзындығының жартысынан жасалғанына байланысты, түзу катушкалар үшін формулаларға сәйкес жүргізу керек. Катушканың өріс кернеулігі: мұндағы Өріс кернеулігін төмендегі қатынас арқылы анықтаймыз: Осыдан Содан Катушканың индуктивтілігін анықтаймыз: Немесе Ампер және Лоренц күштеріне есептер шығару - жеке тапсырма
| Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 5 | ФИЗИКА 10 сынып оқулық Алматы –мектеп 2020ж «Дидактикалық материалдар Смайликтер | ||
| 47- жаттығу есептерін шығару №1 1,5 А ток ағып өткен ұзындығы 1 м түзу сызықты өткізгіш индукциясы 10 Тл магнит өрісінде орналасқан.Магнит өрісінің күш сызықтары өткізгіштің осьіне параллель болса,өткізгішке әсер ететін күшті анықтаңыз. №2 Индукциясы 0,25 Тл біртекті магнит өрісі -2 мкКл нүктелік заряд 8 м/с жылдамдықпен ұшып кіреді.Заряд жылдамдығы мен магнит индукциясы арасындағы бұрыш 30 0 .Зарядқа әсер ететін күштің модульін және бағытын анықтаңыз. №3 Электрон индукциясы 0,01 Тл біртекті магнит өрісінде шеңбер бойымен 10 6 м/с жылдамдықпен қозғалады.Электронға әсер ететін күшті және шеңбердің радиусын анықтаңдар. | | Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 бал | | ||
Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Үйге тапсырма §47 тақырыпқа презентация дайындап келу | Оқушылар кері байланыс береді | Формативті бағалай 10 балл | |