Файл: Сабаты таырыбы 45. Магнит рісі. Тогы бар ткізгішті зара рекеттесуі. Ампер тжірибелері. Магнит индукция векторы.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.01.2024

Просмотров: 451

Скачиваний: 6

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: §48. Заттың магниттік қасиеттері.

Кюри температуры. ББЖБ 7

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:

Магнит өрiсi


Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

§48. Заттың магниттік қасиеттері.

Кюри температуры. ББЖБ 7

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.4.4.5 - заттың магниттік қасиеттері бойынша топтастыру және олардың қолдану аймағын анықтау;

10.4.4.6 - магниттік материалдардың(неодим магниттер, датчиктер, сейсмометрлер, металл детекторлар) заманауи қолдану аймағын және олардың қолдану үрдісін талқылау;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады:

Көптеген оқушылар істей алады:

Кейбір оқушылар істей алады:

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру
Сабақтың басы

10 минут
Өткен білімді еске түсіру

Жаңа білім

10 минут



Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру


МИНИтест сұрақтары:
1.«Электр тогы ұғымын» физикаға енгізген ғалым?
А) Ампер.  В) Вольта.  С) Ом
2. Электр заряды қоршаған кеңістікте қандай өріс пайда болады?
А) гравитациялық өріс. 
В) электр өрісі.
С) магнит өрісі
3. Өткізгіштерді қалай жалғағанда тізбектегі кернеу тұрақты болады?
А) тізбектей.
В) аралас.
С) параллель
4. Металдарда негізгі заряд тасушылар қандай бөлшектер?
А) электрондар.  В)кемтіктер.  С) электрондар және кемтіктер
5. Шамнан 5 секунд ішінде 45 Кл заряд өткенде ток күші неге тең?
А) 225 А.  В) 9 А.  С) 15А

Жаңа сабақ

Топтық жұмыс

1 топ- Магниттік өтімділік

2 топ-Ферромагнетиктер

3 топ-Неодим магнитері және олардың қолданылуы









Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады

Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды




Дескриптор
Сұрақтарға жауап береді

Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді

2-балл
Дескриптор
1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік;

2. Мазмұнның толық ашады;

3. Өмірден мысалдар келтіреді.

5




ФИЗИКА 10 сынып оқулық

Алматы-Мектеп 2020ж

«Дидактикалық материалдар

Смайликтер



Бекіту тапсырмалары


Қар кесегі әдісі бойынша есептер шығару

1.Магнит атауы қалай шыққан?

2.Ампер гипотезасының мәнісі неде?

3. Магнит өтімділік дегеніміз не?

4. Қандай заттарды пара- және

диамагетиктер деп атайды?

5. Ферромагнетиктер деген не?

6. Ферромагнетиктердің негізгі

қасиеттерін атаңдар.

  1. Фериттер дегеніміз не?

48-жаттығу есептері

Оқулықпен жұмыс 280 -бет




Дескриптор

Есептің шартын түзеді

ХБЖ-ға келтіреді

Есептің формуланысын түрлендіріп

Есептің жауабын табады

3 бал





Кері байланыс

Сабақтың соңы

10 минут



Үйге тапсырма §48 тақырыпты оқу


Оқушылар кері байланыс береді


Формативті бағалай 10 балл






Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: §49. Электромагниттiк индукция құбылысы

Магнит ағыны. Ампер күшінің жұмысы

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:


Электромаг-ниттiк индукция


Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

§49. Электромагниттiк индукция құбылысы

Магнит ағыны. Ампер күшінің жұмысы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.4.5.1 - Электромагниттік құралдардың( электромагниттік реле, генератор, трансформатор) жұмыс істеу принципін зерттеу;

10.4.5.1 - Ампер күшінің жұмысы. Магнит ағынына есептер шығару

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: магнит ағыны өзгеруі салдарынан электр қозғаушы күштің пайда болуын түсінеді

Көптеген оқушылар істей алады: Ленц ережесін түсінеді

Кейбір оқушылар істей алады: Электромагниттiк индукция заңына есептер шығара алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру
Сабақтың басы

10 минут
Өткен білімді еске түсіру

Жаңа білім

10 минут



Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру

Ашық микрафон әдісі бойынша оқушылар үй тапсырмасы бойынша бір-біріне сұрақтар қояды

1.Қандай магниттерді жасанды деп атайды?

2.Жасанды магниттің қандай түрлері бар?

3.Жасанды магниттік қалай жасайды ?

4.Магниттер қайда қолданылады?
Жаңа сабақ

1 топ-Электромагниттік индукция құбылысын қорғайды

2 топ Электромагниттік индукция заңы

3 топ Ленц ережесі

Тақырыптарды слайд бойынша қорғайды.




Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады

Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды





Дескриптор
Сұрақтарға жауап береді

Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді

2-балл
Дескриптор
1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік;

2. Мазмұнның толық ашады;

3. Өмірден мысалдар келтіреді.

5




ФИЗИКА 10 сынып оқулық

Алматы-Мектеп 2020ж

«Дидактикалық материалдар

Смайликтер



Бекіту тапсырмалары

49-жаттығу

Жеке жұмыс

№1 Сымнан жасалған сақина индукциясы 0,5 Тл біртекті магнит өрісінде сақина жазықтығы осы өрістің күш сызықтарына 300 бұрыш жасайтындай орналасқан.Сонымен қатар сақина арқылы өтетін магнит ағыны 24 Вб.Сақинаның радиусын анықтаңыз.

№2 Орам саны 400 саленоидтағы индукция ЭҚК-і 100В болған кездегі магнит ағының өзгеру жылдамдығын анықтаңдар.

№3Шарғыны тесіп өтетін магнит ағыны уақыт өте келе 245-суреттегідей өзгереді.Шарғыдағы индукция ЭҚК-інің өзгеру графигін салыңдар.

№4 Тізбектегі ток күші 5 А –ге дейын арқанда ,индуктивтілігі 0,04 Гн шарғының магнит өрісінің энергиясын анықтаңыз.

Сұрақ-Жауап сабақты қорытындылау.

1.Электромагниттік индукция құбылысының мәні неде?

2.Қандай шарт кезінде тұйыөталған өткізгіш контурда индукциялық ток пайда болады?

3.Магнит ағыны нені сипаттайды?

4.Қандай өрісті құйынды өріс деп атайды?

5.Электромагниттік индукция заңының мәні неде?

6.Ленц ережесі бойынша нені анықтайды?




Дескриптор

Есептің шартын түзеді

ХБЖ-ға келтіреді

Есептің формуланысын түрлендіріп

Есептің жауабын табады

3 бал





Кері байланыс

Сабақтың соңы

10 минут



Үйге тапсырма §

49 тақырыпты оқу

Электромагниттік индукция қайда қолнылатынына зерттеу жұмысын жасап баяндама дайындау.

Оқушылар кері байланыс береді


Формативті бағалай 10 балл






Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: §50. Электромагниттiк индукция заңы. Ленц ережесі.

Практикалық жұмыс№15

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:

Магнит өрiсi


Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

§50. Электромагниттiк индукция заңы. Ленц ережесі.

Практикалық жұмыс№15

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.4.5.2 - электромагниттік индукция заңын есептер шығаруда қолдану;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: магниттік-резонанстық томографияның практикалық маңызын түсінеді

Көптеген оқушылар істей алады:Томографтың жұмыс істеу принципін түсінеді.

Кейбір оқушылар істей алады: МРТ жұмыс істеу принципін түсінеді.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру
Сабақтың басы

10 минут
Өткен білімді еске түсіру

Жаңа білім

10 минут



Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру

Ашық микрафон әдісі бойынша

  1. Лоренц күші жайында не білесіңдер?

  2. Лоренц күшінің жұмысы жайында не білесіңдер?

  3. Максвелл жайында не білесіңдер?

  4. Максвелл гипотезасы жайында не білесіңдер?


Жаңа сабақ

Топтық жұмыс (15 минут)






Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады

Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды
Оқушы әрекеті:

Оқушылар ақпарат көздерімен жұмыстанады; постер салады және қорғайды.





Дескриптор
Сұрақтарға жауап береді

Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді

2-балл

Дескриптор
1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік;

2. Мазмұнның толық ашады;

3. Өмірден мысалдар келтіреді.

5



ФИЗИКА 10 сынып оқулық

Алматы –Мектеп баспасы 2020ж
«Дидактикалық материалдар

Смайликтер






2 тапсырма. Есептер шығару

50-жаттығу

№1 Орам саны 400 саленоидтағы индукция ЭҚК-і 100В болған кездегі магнит ағының өзгеру жылдамдығын анықтаңдар.

№2 32с уақыт ішінде катушка арқылы өтетін магнит ағыны 24мВб мәнінен 50мВб мәніне дейін өзгергенде, ондағы туындайтын индукцияның орташа ЭҚК 10 В болу үшін, катушканың орамдар саны нешеге тең болуы тиіс?

№3Темір өзекті катушканың көлденең қимасының ауданы 20 см2, ал индуктивтілігі 20м Гн. Ток күшінің қандай мәнінде өзектегі магнит өрісінің индукциясы 1мТл болады? Катушканың орам саны1000.






Дескриптор

Есептің шартын түзеді

ХБЖ-ға келтіреді

Есептің формуланысын түрлендіріп

Есептің жауабын табады

3 бал





Кері байланыс

Сабақтың соңы

10 минут



Үйге тапсырма §50 тақырыпты оқу

Шығармашылық тапсырма

Ленц өмірбаяны

50-жаттығу №4,№5 есептерді шығару.

Оқушылар кері байланыс береді


Формативті бағалай 10 балл






Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: §51. Өздік индукция құбылысы. Индуктивтілік. Магнит өрісінің энергиясы. ББЖБ 8

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:

Электромагниттік индукция


Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

§51. Өздік индукция құбылысы. Индуктивтілік. Магнит өрісінің энергиясы. ББЖБ 8


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.4.5.2 - Өздік индукция құбылысымен танысу, катушканың индуктивтілігін есептеуді үйрену;

10.4.5.3 - магнит өрісінің энергиясының формуласын есептер шығаруда қолдану;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады:

Көптеген оқушылар істей алады:

Кейбір оқушылар істей алады:

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру
Сабақтың басы

10 минут
Өткен білімді еске түсіру

Жаңа білім

10 минут



Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру
Ашық микрафон әдісі бойынша үй тапсырмасын пысықтау.

1.Жақындатылған магнит шарғы магнит өрісінде қандай польюс тудырады?

2.Тұйық контурдан магниттік жақындатып,неме алыстатып қандай күштерге жұмыс жасау керек?

3.Магнит ағынының сақталу заңының мәні неде?

4.Ленц ережесін тұжырымдаңдар.
Жаңа сабақ

Топтық жұмыс-оқулықпен және слайд материалдарын пайдалана отырып жаңа тақырыпты меңгеру.

Өздік индукцияның ЭҚК өрнегін алу үшін Фарадейдің электромагниттік индукция заңына сәйкес, индукцияның ЭҚК теріс таңбамен алынған магнит ағынының өзгеру жылдамдығына тең екенін еске түсірейік:

Ɛ= -

Өздік индукция құбылысы жағдайында магнит ағыны контурдағы ток тудыратын өрістің магнит индукциясына тәуелді, ал оның өзі өз кезегінде контурдағы ток күшіне тәуелді болады. Олай болса, біз магнит ағынын былай жазуымызға болады:

Ф=LІ

11-20 суретттегі тізбекті құрастырып, ондағы құбылысты сипаттаймыз. Өздік индукция құбылысы туралы түсінік беру.

Ф=BSNcosα

B=μ0μnI

n =N/ℓ Ф=μ0μN/ℓSNI=μ0μN2/ℓ2SℓI

L= μ0μN2/ℓ2Sℓ - катушканың индуктивтілігі.

Катушкадағы магнит ағыны ток күшіне тура пропорционал:

Ф=LI Катушкада пайда болған ЭҚК-інің шамасы

Εi=-∆Ф/∆t=-L∆I/∆t

Бұл өрнек өздік индукцияның ЭҚК-н есептеуге мүмкіндік береді.

Магнит өрісінің энергиясы:

Wм=1/2ФI, Wм=LI2/2

Көлемнің бірлік ауданына сәйкес келетін энергиямен анықталатын шаманы энергияның көлемдік тығыздығы деп аталады:

ω=Wм/V

L=μ0μn2Sℓ, ал катушкадағы магнит өрісінің индукция векторы B=μ0μnI

Осыдан I=B/μ0μn

Сонда магнит өрісінің энергиясы

Wм=LI2/2= μ0μn2Sℓ/2μ 2μ 02n2·B2=B2/2μ0μ·Sℓ=1B2V/2 μ0μ

Бұл шаманы магниттік қысым деп атайды.

Механикалық, электрлік және магниттік шамалар аpасындағы ұқсастық.

Серпілген сауал әдісі –тақырыпты бекіту.

1.Электромагниттік индукция құбылысының мәні неде?

2.Қандай шарт кезінде тұйықталған өткізгіш контурда индукциялық ток пайда болады?

3.Магнит ағыны нені сипаттайды?

4.Қандай өрісті құйынды өріс деп атайды?

5.Электромагниттік индукция заңының мәні неде?

6.Ленц ережесі бойынша нені анықтайды?



Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады

Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды




Дескриптор
Сұрақтарға жауап береді

Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді

2-балл
Дескриптор
1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік;

2. Мазмұнның толық ашады;

3. Өмірден мысалдар келтіреді.

5



ФИЗИКА 10 сынып оқулық

Алматы-Мектеп 2020
«Дидактикалық материалдар

Смайликтер



Бекіту тапсырмалары.

51- жаттығу есептерін шығару.

№1 Контурдың индуктивтілігі 0,04 Гн.Контурдағы ток күші 0,4А шамаға артты.Контурдағы ток тудыратын магнит ағыны қалай өзгереді?

№2Контурдың индуктивтілігі 20 мГн.Егер 0,02 с ішінде ондағы ток күші 0,04ВА шамаға кемісе,контурдағы өздік индукцияның орташа ЭҚК-і неге тең?

№3Индуктивтілігі 6 мГн саленоидтың 400 орамы бар.Орама арқылы өтетін ток күші 10 А.Саленоидта пайда болатын магнит ағфынын анықтаңдар.




Дескриптор

Есептің шартын түзеді

ХБЖ-ға келтіреді

Есептің формуланысын түрлендіріп

Есептің жауабын табады

3 бал





Кері байланыс

Сабақтың соңы

10 минут



Үйге тапсырма §51 тақырыпты оқу

51-жаттығу №4,№5 есептерді шығару.


Оқушылар кері байланыс береді


Формативті бағалай 10 балл






Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: §52. Электрқозғалтқыш және тұрақты токтың электргенераторы

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:

Электромагниттік индукция


Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

§52. Электрқозғалтқыш және тұрақты токтың электргенераторы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.4.5.4 - қолданыстағы электрқозғалтқыштың моделін зерттеу және Фарадей заңы мен Ленц ережесі арқылы, ЭҚК-ң пайда болуын дәлел келтіре отырып түсіндір

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: Электромагниттік құралдардың жұмыс істеу принципін түсінеді.

Көптеген оқушылар істей алады:Электромагниттік реле мен генератордың жұмыс істеу принципін біледі.

Кейбір оқушылар істей алады: Трансформатор формуласын қолданып есептер шығара алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру
Сабақтың басы

10 минут
Өткен білімді еске түсіру

Жаңа білім

10 минут



Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру

Серпілген сауал әдісі бойынша үй тапсырмасын пысықтау.

1.Электромагниттік индукция құбылысының мәні неде?

2.Қандай шарт кезінде тұйықталған өткізгіш контурда индукциялық ток пайда болады?

3.Магнит ағыны нені сипаттайды?

4.Қандай өрісті құйынды өріс деп атайды?

5.Электромагниттік индукция заңының мәні неде?

6.Ленц ережесі бойынша нені анықтайды?
Жаңа сабақ

Топтық жұмыс
Топ №1:

1.Статор дегеніміз не? Статор -__________________________________.

2. Төмендегі генератор құрылысын сипаттаңдар.

1.Статор орамы

2.станина

3.Ротор өзекшесі

4. вал

5.Сақина

6.Статор өзекшесі



Топ №2:

1.Ротор дегеніміз не? Ротор- __________________________________.

2. Төмендегі генератор құрылысын сипаттаңдар.

1.паспортты кесте

2.статор өзекшесі

3.станина

4.өзекше

5.орамалар

6.болт

7.станина

8.статор орамы



(W) Оқушыларға магнит құбылыстарына негізделген МРК жұмыс принципін түсіндіретін видео көрсету.

(G) Төмендегі сұрақтар бойынша видеодан алған ақпарат бойынша көрсетілім әзірлеу.






Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады

Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды




Дескриптор
Сұрақтарға жауап береді

Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді

2-балл
Дескриптор
1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік;

2. Мазмұнның толық ашады;

3. Өмірден мысалдар келтіреді.

5



ФИЗИКА 10 сынып оқулық

Алматы-Мектеп 2020ж
«Дидактикалық материалдар

Смайликтер



Бекіту тапсырмалары

31-жаттығу

№1 Егер бірінші ретті ораманы тұрақты ток көзіне қосса ,не болады?

№2 Егер трансформатордың 3500 орамы бар екінші ретті орамасындағы кернеу 105 В болса,1000 орамы бар бірінші ретті орамасындағы кернеуді анықтаңдар.

№3Трансформатордың 840 орамы бар бірінші ретті орамасында кернеуді 220 В-тан 660В-қа арттырды.Трансформациялау коэффициенті қандай?

Екінші ретті орамада неше орам бар екенін анықтаңдар.

№4Трансформатордың ПӘК-і 75 процент болса,екінші ретті орамадағы ток күшін анықтаңдар.

Бекіту сұрақтары

Ашық микрафон әдісі бойынша

1.Электромагниттік индукция құбылысының мәні неде?

2.Индукциялық ток генераторының жұмыс істу принципін түсіндіріңдер

3.Айнымалы токтың индукциялық генераторының тұрақты ток индукциялық генераторынан қандай айырмашылығы бар?

4.Трансформатор не үшін қажет?

5.Трансформатордың жұмыс істеу принципін түсіндіріңдер?

6.Электромагниттік реле қандай бөліктерден тұрады?Ол қалай жұмыс істейді?




Дескриптор

Есептің шартын түзеді

ХБЖ-ға келтіреді

Есептің формуланысын түрлендіріп

Есептің жауабын табады

3 бал





Кері байланыс

Сабақтың соңы

10 минут



Үйге тапсырма §52 тақырыпты оқу


Оқушылар кері байланыс береді


Формативті бағалай 10 балл