Файл: Блім Мдениет, білім жне ылымны дамуы Білім беру йымыны атауы Шыыс азастан облысы білім басармасы скемен аласы бойынша білім бліміні 35 орта мектебі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.01.2024

Просмотров: 25

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Бөлім: Мәдениет, білім және ғылымның дамуы

Білім беру ұйымының атауы: Шығыс Қазақстан облысы білім басқармасы Өскемен қаласы бойынша білім бөлімінің «№ 35 орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Күні: 11.04.2023 ж.

Педагогтің аты-жөні: Кошенова Әсел Сейсембайқызы

Сынып: 11 «В»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтыңтақырыбы

Жоғары білім беру жүйесі: өткені мен бүгіні

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

11.4.1.8 -тарихи даму контекстінде жоғары білім беру жүйесінің дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықтарды анықтау;

11.4.1.9 - заманауи жоғары білім беру үлгілерін салыстырып, артықшылықтары мен ерекшеліктерін анықтау

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар орындайды:Тарихи даму контекстінде жоғары білім беру жүйесінің дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықтарды анықтайды;

Заманауи жоғары білім берудегі реформалардың негізгі бағыттарын анықтайды;

Жоғары білім берудің қазіргі заманғы үлгілерін анықтайды(білу, түсіну)

Басым бөлігі орындайды: Заманауи жоғары білім беру үлгілерін салыстырып, артықшылықтары мен ерекшеліктерін анықтап, ажыратады, сипаттама береді. (қолдану, талдау)

Кейбір оқушылар орындайды: Болонье процесінің пайда болу себебін, мақсатын, мазмұнын сипаттап, талдайды, баға береді. (қолдану, талдау, бағалау)

Бағалау критерийі

  • Тарихи даму контекстінде жоғары білім беру жүйесінің дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықтарды анықтайды;

  • Заманауи жоғары білім берудегі реформалардың негізгі бағыттарын анықтайды;

  • Жоғары білім берудің қазіргі заманғы үлгілерін анықтайды;

  • Заманауи жоғары білім беру үлгілерін салыстырып, артықшылықтары мен ерекшеліктерін анықтап, ажыратады, сипаттама береді;

  • Болонье процесінің пайда болу себебін, мақсатын, мазмұнын сипаттап, талдайды, баға береді

Тілдік мақсаттар

Тірек сөздер: Болонья процесі - анықтамасын дәптерлеріне жазады. (айтылым, оқылым, жазылым)

«Кластер» әдісімен мәтінді топта оқиды, топта идеялар мен ақпараттардың арасындағы байланыстарды жинақтап анықтайды. Ойларын постерге түсіріп, топ алдында қорғайды(оқылым, айтылым, тыңдалым, жазылым) білім алушылардың дағдылары қалыптасты.

Кестемен жұмыс» әдісімен жұптық жұмыс, Венн диаграммасымен жұмыс жазады(оқылым, айтылым, тыңдалым, жазылым)

Құндылықтарға баулу

-Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;

-Қарым-қатынас жасау қабілеті;

-Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау;

-Жауапкершілік;

-Денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету;

-Өмір бойы оқуға дайын болу.

Пәнаралық байланыс

География

Алдыңғы білім



Жоғары оқу орындарының пайда болу тарихын, олардың ортақ даму тенденцияларын, ағартушылық пен ғылымды өрістетудегі алғашқы университеттердің рөлі тақырыбын еске түсіру үшін, мен алдыңғы білімді «Сұрақтарды қағып ал» әдісімен білім алушылардан ашық сұрақтар қоя отырып, қорытындылаймын.


Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығутүрлері

Ресурстар

Сабақтың басы:

5 минут

Сыныппен амандасамын, түгендеймін, 3-топқа «мозайка» әдісі арқылы бөлемін. Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын, бағалау критерийлерін таныстырамын.

Түрлі-түсті суреттер қиындысы

Сабақтың ортасы

30 минут



Барлық оқушылар орындайды:«Миға шабуыл» әдісімен «Білім берудің біртұтас еуропалық кеңістігі» тақырыбында бейнематериал көрсетемін.

«Кластер» әдісіменмәтінді топта оқиды және бейнематериалдан алған мәліметтермен байланыстырады, топта идеялар мен ақпараттардың арасындағы байланыстарды жинақтап анықтайды. Ойларын постерге түсіріп, топ алдында таныстырады.Топтық жұмыс

1-тапсырма:

1-топ:Тарихи даму контекстінде жоғары білім беру жүйесінің дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықтардыанықтаңдар

2-топ:Заманауи жоғары білім берудегі реформалардың негізгі бағыттарын анықтаңдар

3-топ:Жоғары білім берудің қазіргі заманғы үлгілерін анықтаңдар
Дескриптор: білім алушы-

-Мәтінді оқиды, идеялар мен ақпараттардың арасындағы байланыстарды жинақтап топта талқылайды, постерге түсіреді;

-Тарихи даму контекстінде жоғары білім беру жүйесінің дамуындағы екі өзгеріс пен білім берудің еуропалық жүйесімен сабақтастығын анықтайды;

-Заманауи жоғары білім берудегі реформалардың негізгі төрт бағыттарын анықтайды;

-Жоғары білім берудің қазіргі заманғы үш үлгісін анықтайды;

-Өздерінің постерлерін сынып алдында таныстырады;

-Топтық бағалау, өзара бағалау
Қалыптастырушы бағалау:«Бағдаршам» әдісі
Басым бөлігі орындайды: Венн диаграммасы әдісімен жұптық жұмыс

2-тапсырма: Заманауи жоғары білім беру үлгілерін салыстырып, артықшылықтары мен ерекшеліктерін анықтап, ажыратады,сипаттама беріп кестені толтырыңдар.

кесте

Либералдық үлгі

Утилитарлық үлгі

Университеттік үлгі











Утилитарлық үлгі

Либералдық үлгі


Университеттік үлгі

Либералдықүлгі

Дескриптор: білім алушы-

- Қосымша материалды пайдаланады;

-Білім берудің либералдық - жекетұлғалық қажеттілікке бағытталған үлгісін анықтайды;

-Білім берудің утилитарлық-қоғамдық үлгісін анықтайды;

- Білім берудің университеттік – комерциялық үлгісін анықтайды;

- Либералдық және Утилитарлықжоғары білім беру үлгілерінің артықшылықтары мен ерекшеліктерін ВЕНН кестесіне жазып, салыстырады;

- Либералдық және Университеттік жоғары білім беру үлгілерінің артықшылықтары мен ерекшеліктерін ВЕНН кестесіне жазып, салыстырады

-Кестеге және ВЕНН кестесіне жазады, сынып алдында өз жұмыстарын таныстырады;

-Топтық бағалау
Қалыптастырушы бағалау:«Бағдаршам» әдісі
Кейбір оқушылар орындайды: Кестемен жеке жұмыс жасайды

3-тапсырма:Болонье процесінің ұғымын, пайда болу себебін, мақсатын, мазмұнын сипаттап, талдайды, баға береді кестені толтырыңдар





Пайда болу себебі

Мақсаты

Қызметі

Мазмұны

Қорытынды

Болонье процесі

















Дескриптор: білім алушы-

-Болонье процесін ұғымын анықтайды;

- Болонье процесінің пайда болу себебін анықтайды;

- Болонье процесінің мақсатын анықтайды;

- Болонье процесінің мазмұнын анықтайды;

- Болонье процесінің тиімділігін анықтайды;

-Болонье процесі қызметін анықтайды;

-кестеге жазады, жұмыстарын сынып алдында оқып, таныстырады;

-Топтық бағалау
Қалыптастырушы бағалау:«Бағдаршам» әдісі


https://www.youtube.

оқулық, үлестіріме материалдар, флипчарт қағаздары, маркерлер, бағалау парақтарын

Сабақтың соңы

5 минут


Кері байланыс. «Ойды аяқта » әдісімен жазбаша бағалау аламын

-Бүгін мен білдім ....

-Маған қиындық тудырды ....

-Менің қолымнан келеді ...

-Мен үйрендім ...



бағалау парағы