ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 37
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
23-сабақ. Сабақтың тақырыбы: Роботтың «қолының» қозғалысы
Бөлімі: | Ұзақмерзімді жоспар тарауы: 3-бөлім. Роботтехника. Жоба (ортақ тақырыптар: «Өнер», «Көрнекті тұлғалар») |
Педагогтің аты-жөні: | Ризабекова Іңкәр |
Күні: | |
Сыныбы: 3 А Б В | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Роботтың «қолының» қозғалысы |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 3.5.3.1 орташа мотор жылдамдығының мөлшерін орнату және жылдамдығын реттеу; |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушы үшін: Роботта орташа моторды қолдануды, оған программа жазуды үйренеді. |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңі/уақыты | Педагогтің ісәрекеті | Оқушының ісәрекеті | Бағалау | Ресурстар |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі: 1-7 мин. | Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу І. Қызығушылықты ояту: «Арқаға сурет салу» ойыны Бұл ойында барлық әрекетті үнсіз жасау керек. Оқушылар екі топқа бөлініп, бірінің артынан екіншісі тұрып, сап түзейді. Мұғалім сап соңында тұрған оқушыларға бір заттың атауы жазылған қағаз ұсынады (мәселен, алма, алмұрт, жүзім, гүл, кітап, ағаш, автомашина т.б.). Тапсырма: соңында тұрған оқушы үндемей, алдында тұрған оқушының арқасына әлгі заттың суретін саусағымен салады. Арқасына сурет салынған оқушы алдында тұрғанның арқасына өзінің арқасына салынған затты салады. Суреттер салынып біткеннен кейін мұғалім соңғы оқушыдан арқасына салынған заттың атын сұрап, оны қағазда жазылғанмен салыстырады. /Бұл ойынды ойнату арқылы сыныпта психологиялық жағымды көңіл күй орнығады. Оқушылар сабаққа көтеріңкі көңіл күймен белсене қатысуына септігін тигізеді/. | |||
Топтастыру: | Топтастыру: «Молекулалар» әдісі Мұғалім оқушыларға енді олардың атомдар екенін айтады. Содан соң «10 атомнан молекулаға бірігіңдер!» деген тапсырма береді. Осылайша, атом санын азайта береді. Мұғалім өзінің қанша оқушыдан бірігетінін айтып топтастырады. І топ: Атомдар ІІ топ: Молекулалар Мақсаты: Белсенді оқу, оқушының мұғалімді мұқият тыңдап қана қоймай, белсенді жұмысқа тартылуын көздейтін оқыту мен оқу әдістерінің бірі болғандықтан, оқу мақсаттарына қол жеткізуде оқушылардың қажеттіліктерін, қабілет деңгейлері мен қызығушылығын ескере отырып топтастыру жоспарланды. Тиімділігі: Топтық жұмыста - бір-бірімен ой бөлісіп, пікірлесуге, өз ойын ортаға салуға; жұптық жұмыста - ақылдасып, келісімге келуге, өзгенің пікірін тыңдап, құрметтеуге; жеке жұмыста – өзіндік пікір қалыптастырып, сын тұрғысынан ойлануына мүмкіндік болады. Саралау: Оқытудың қажеттілігіне қарай топ құруда саралаудың «Жіктеу» тәсілі қолданылады. |
(МК, Ұ) Ой қозғау. «Миға шабуыл» әдісі. | Мұғалім төмендегі сұрақтарды оқушыларға қойып, суреттерді интерактивті тақтадан көрсетеді. Оқушылар ұжымдық үлгіде білгендері бойынша өз ойларын айтып, жауап береді. |
| Қалыптастырушы бағалау Мұғалім оқушыларды сабаққа қатысу белсенділігі мен сұраққа жауап беру деңгейіне қарай «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. | Интерактивті тақта Оқулық Жұмыс дәптерлері | |||
Жаңа сабаққа дайындық. | Мақсаты: Алдыңғы білім мен жаңа білімді ұштастыру үшін, жетелеуші және түрткі сұрақтарды талқылау. Тиімділігі: Оқушыға сұрақ қою, проблеманы зерттеу арқылы ой-өрісін дамытады, ойын еркін жеткізеді. Пікірлерін еркін айтып, ешқандай сынға ұшырамауы керек, қағазға түсіруге де, ауызша талқылау жұмысын жүргізуге де болады. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін, мұғалім интерактивті тақтадан сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстырады. | ||||||
Сабақтың ортасы (26 мин) | ІІ. Практикалық тапсырмалар Топтық жұмыс «Еркін талқылау» әдісі Мұны шағын топта да, сондай-ақ бүкіл сыныппен де орындауға болады. Құрылымы болмағандықтан, мұндай талқылауда көмек керек болуы мүмкін. Көмекті мұғалім көрсете алады, бірақ жұмыс топтарда өтсе, мұғалім барлық топқа үлгермеуі мүмкін. Нұсқа ретінде бір оқушыны көмекші етіп алуға болады. | 1-тапсырма 6-суретте роботтың «қолының» 3 түрлі құрылымы берілген. Осы «қолдардың» қайсысы заттарды қысып ұстай алмайды? Себебін түсіндір. Дескриптор
құрылымына топтық талдау жасайды. Осы «қолдардың» қайсысы заттарды жақсы қысып ұстай алмайтынын анықтайды.
| Қалыптастырушы бағалау Топтағы оқушылар бір-бірінің сабаққа қатысу белсенділігіне және тапсырманы орындау деңгейіне қарай «Басбармақ» әдісі арқылы бір-бірін бағалайды. | Интерактивті тақта Оқулық Жұмыс дәптерлері | |||
| Жұптық жұмыс 2-тапсырма Роботқа арналған программаны талда (7-сурет). Осындай программасы бар робот қандай қызмет атқарады? | Дескриптор 7-суретте берілген роботқа арналған программаны талдайды. | Қалыптастырушы бағалау Жұптағы оқушылар бір-бірінің сабаққа қатысу белсенділігі мен тапсырманы орындау деңгейіне қарай «Басбармақ» | Интерактивті тақта Оқулық Жұмыс дәптерлері |
| Алгоритмін сөзбен сипаттап, блоксхемасын құр. |
| әдісі арқылы бір-бірін бағалайды. | |
| Жеке жұмыс 3-тапсырма Ребусты шешіңдер. | Дескриптор
талдау жасайды.
шешеді. | Қалыптастырушы бағалау Оқушылар өздерінің сабаққа қатысу белсенділігі мен тапсырманы орындау деңгейіне қарай «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды. | Интерактивті тақта Оқулық Жұмыс дәптерлері |
| Жеке жұмыс: 4-тапсырма
Инклюзив оқушыға тапсырма | Дескриптор
Дескриптор: -Орташа мотордың бес түрлі жұмыс режимін жасап көрсетеді | Қалыптастырушы бағалау Оқушылар өздерінің сабаққа қатысу белсенділігі мен тапсырманы орындау деңгейіне қарай «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды. | Интерактивті тақта Оқулық Жұмыс дәптерлері |
Сабақтың соңы 7 мин. Сабақты бекіту. Рефлексия. | ІІІ. Ой толғаныс. Рефлексия Жеке жұмыс: «Ой-толғаныс» әдісі Бұл кезеңде күнделікті оқыту үдерісінде оқушы өзіндік толғаныс, дағды- машықтарын ұйымдастыру, өзіне де, өзгеге де сын көзбен қарап, баға беруді үйренеді. Оқушылар өз ойларын, өздері байқаған ақпараттарды салмақтап, салыстырып, түйіндеп, өз сөздерімен айта алады. Бұл сатыда оқушылар бір-бірімен әсерлі түрде ой алмастыру, ой түйістіру, өз үйрену жолын, кестесін жасау мақсатында басқалармен пікір алмасады, үйренеді. Бұл үйрену сатысы ойды қайта түйіп, жаңа өзгерістер жасайтын қорытынды кезең болады. Әртүрлі шығармашылықпен ой салыстыру болашақта қолданылатын мақсатты әрекеттерге жетелейді. | Қалыптастырушы бағалау Мұғалім оқушыларды сабаққа қатысу белсенділігі мен сұраққа жауап беру деңгейіне қарай «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. | ||
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? | Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу». | «Басбармақ» әдісі | Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын | ||
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды. | | Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. | ||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Мен сабақ кезінде сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |