Файл: 10 1 мамандандырылан тар аядаы арнайы мтіндердегі (дріс, интервью, пікірталас, маала) масатты аудиторияа арналан терминдер мен ымдарды, тілдік оралымдарды талдау.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.01.2024

Просмотров: 146

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Құрметті әріптес!

   Қазақстан Республикасының «Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы» заңына сәйкес авторлық құқық заңмен қорғаланатынын ескертеміз. Сатып алған ҚМЖ – ны тарату туралы факт анықталған жағдайда әкімшілік  айыппұл салынады.

«USTAZ tilegi» ғылыми әдістемелік орталығының әкімшілігі





 

472 бұйрығы бойынша жасалған ҚМЖ келесі бетте

Бұл ҚМЖ ust.kz сайтында жасалынған.  «USTAZ tilegi» ғылыми-әдістемелік орталығының сайтынының ҚМЖ бөлімінде кез-келген пән, кез-келген сынып бойынша ҚМЖ және презентацияны жүктеп ала аласыз. Ол үшін сілтеме арқылы өтіңіз.

https://ust.kz/qmg

Қысқа мерзімді жоспар

Қазақ тілі 10-сынып ЖМБ 3-тоқсан
№1 сабақ

Сабақтың тақырыбы: Адамзат дамуы және әлемдік саясат

Бөлімі:

3-бөлім. Адамзат дамуының жаһандық мәселелері

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:10

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Адамзат дамуы және әлемдік саясат

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

10.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: Мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндерді анықтайды.

Көптеген оқушылар істей алады:Дәріс, интервью, пікірталас, мақала құрылысын талдайды.

Кейбір оқушылар істей алады: Мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды түсінеді.

Бағалау критерийлері

- Дәріс, интервью, пікірталас, мақала құрылысын талдайды.

- Мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндерді анықтайды.



Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
5 мин.

Өткен тарауды тексеру

5мин.


Топпен жұмыс

15мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды сапқа тұрғызып, 1-4 дейін санау арқылы топқа бөледі.

Алтын ереже құру қажеттігі туралы айтады.

Әр топқа бағалау парағын таратып алады. “Фигуралармен бағалау” әдісімен бағалау үшін фигуралар таратып береді.

"Сандарды бейнеле" ойыны арқылы психологиялық ахуалды жақсартады.


Өткен тарауды тексеру

Сұрақтарға жауап беру

Өткен сабақтар бойынша сұрақ-жауап жүргізеді:

1. Саясат дегеніміз не?

2. Мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндері қандай үлгіде болады?


Одан кейін оқушыларды тағы да топтармен орындарын ауыстырып, яғни 1, 2 сандарға бөлу.

Жаңа тақырыпты топқа бөлінген оқушыларға түсіндіреді. Мазмұнын түсіндіріп, кері байланыс береді. Оқушылардың ойларын сұрайды.

Оқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын сайлайды. Топ ішінде тәртіп ережелері талданып, сол арқылы сыныптың алтын ережесін құрады.


Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Мысалдар келтіреді.

Әр топ өз міндеттерін орындайды. Бағалау парағы арқылы топбасшылар өз топ мүшелерін бағалап отырады.



Дескриптор:

-Өткен тарауды еске түсіріп, қайталайды.
Жалпы балл-2
Дескриптор:

-Тақырыпты талқылайды

- Ой бөліседі.
Жалпы балл-3


Қағаз қиындылары

Үлестірме

ДК экран Сұрақтар

Слайд

Кітап

Сабақтың ортасы.

10 мин.


Оқыту мақсатына жетуді бағалауға мүмкіндік беретін тапсырмалар:

1-тапсырма:

Осы көрсетілген жаңа тақырыпты қысқаша түсіндіру мақсатында жаңа материалдармен, ресурстармен постер арқылы тақырыпты қорғаңдар.

2-тапсырма:

Саясат пен әлемдік саясатқа қатысты теорияны сөздіктен қарап, естеріңе түсіріп, ерекшеліктерін ажыратыңдар.

Оқушылар тақырыпты оқып, топта талқылау жасайды. Материалдар мен ресурстарды пайдаланып, постер жасайды. Сөздікпен жұмыс жасайды.

Дескриптор:

-Тақырыпты оқиды, топта талқылайды

- Флипчартқа түсіреді, топта қорғайды.

-Сөздіктен қарап, ерекшеліктерін ажыратады.
Жалпы балл -3


Флипчарт, маркер, түрлі түсті фломастер

Сабақтың соңы.

5 мин

Синтез

«Ойлан, тап!» (сабақты бекіту)

Рефлекция

5мин

Бағалау


Үй тапсырмасы

«Ойлан, тап!» (сабақты бекіту)

«Жаһандану мәдениеті - әлемдік саясаттың тетігі» тақырыбында диалог құрастыр.

«Менің көңіл-күйім баспалдағы»

Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады.

Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау


Оқушылар тапсырмамен жұмыс жасайды. Болжамдарын ұсынып, тұшымды ойларын жеткізеді.

Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып (немесе смайликтің суретін салып) тақтада салынған баспалдақтардың біріне жабыстырады.

Дескриптор:
-Тапсырманы орындайды.

-Пікір алмасады.
Жалпы балл-2

Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл


Дк экран

Дәптер

Стикерлер

смайликтер

Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Рефлексия. Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?




Кабинеттегі сынвп ережелері еске салынады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2:




№2 сабақ

Сабақтың тақырыбы: Адамзат дамуы және әлемдік саясат

Бөлімі:

3-бөлім. Адамзат дамуының жаһандық мәселелері

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:10

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Адамзат дамуы және әлемдік саясат

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

10.1.5.1  мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, сұрақтар құрастыру және бағалау.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: Мәтінде көтерілген мәселені анықтайды.

Көптеген оқушылар істей алады:Автор мен оқырманның қарым-қатынасын талдайды.

Кейбір оқушылар істей алады: Тақырып бойынша сұрақтар құрастырады және бағалайды.

Бағалау критерийлері

- Автор мен оқырманның қарым-қатынасын талдайды.

- Тақырып бойынша сұрақтар құрастырады және бағалайды.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
5 мин.

Өткен сабақты тексеру

5мин.


Топпен жұмыс

10мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды сапқа тұрғызып, 1-4 дейін санау арқылы топқа бөледі.

Алтын ереже құру қажеттігі туралы айтады.

Әр топқа бағалау парағын таратып алады. “Фигуралармен бағалау” әдісімен бағалау үшін фигуралар таратып береді.

"Сандарды бейнеле" ойыны арқылы психологиялық ахуалды жақсартады.

Өткен сабақты тексеру

Сұрақтарға жауап беру

Өткен сабақтар бойынша сұрақ-жауап жүргізеді:

1.Әлемдік жаһандық, отандық саясат деген ұғымдар арасында байланысты, сабақтастықты, айырмашылықты қалай түсінесің?

2.Бүгінгі әлемдік саясаттық маңызы неде?

3.Жаһандық мәселеге сіздің қатысыңыз бар ма? Болса қандай?

Одан кейін оқушыларды тағы да топтармен орындарын ауыстырып, яғни 1, 2 сандарға бөлу.

Тақырыпты топқа бөлінген оқушыларға түсіндіреді. Мазмұнын түсіндіріп, кері байланыс береді. Оқушылардың ойларын сұрайды.

Оқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын сайлайды. Топ ішінде тәртіп ережелері талданып, сол арқылы сыныптың алтын ережесін құрады.


Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Мысалдар келтіреді.


Әр топ өз міндеттерін орындайды. Бағалау парағы арқылы топбасшылар өз топ мүшелерін бағалап отырады.


Дескриптор:

-Өткен сабақты еске түсіріп, қайталайды.
Жалпы балл-2


Дескриптор:

-Тақырыпты талқылайды

- Ой бөліседі.
Жалпы балл-3


Қағаз қиындылары

Үлестірме

ДК экран Сұрақтар

Слайд

Кітап

Сабақтың ортасы.

5 мин.


Оқыту мақсатына жетуді бағалауға мүмкіндік беретін тапсырма:

“Бүгінгі әлемдік саясаттың маңызы” деген тақырыпта ойтолғау жазыңдар.


Оқушылар тапсырманы оқып, топта талқылау жасайды. Материалдар мен ресурстарды пайдаланып, ойтолғау жасайды.

Дескриптор:

-Тапсырманы топта талқылайды

- Ойтолғау жасайды

-Пікірлерін білдіреді.

Жалпы балл -3

Флипчарт, маркер, түрлі түсті фломастер

Сабақтың соңы.

Синтез

«Ойлан, тап!» (сабақты бекіту)

10мин


Рефлекция

5мин

Бағалау


Үй тапсырмасы

«Еркін микрофон»  әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, пікірлерін, қаншалықты түсінікті болғанын сұрайды. Оқушыларға кері байланыс береді.

«Менің көңіл-күйім баспалдағы»

Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады.

Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау


Оқушылар сабақты қорытындылау мақсатында мұғалімге түсінбеген жағдайда сұрақтар қояды. Болжамдарын ұсынып, тұшымды ойларын жеткізеді.
Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып (немесе смайликтің суретін салып) тақтада салынған баспалдақтардың біріне жабыстырады.

Дескриптор:
-Сабақты қорытындылау мақсатында сұрақтар қояды.

-Пікір алмасады.
Жалпы балл-2

Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл


Дк экран

Дәптер

Стикерлер

смайликтер

Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Рефлексия. Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?




Кабинеттегі сынвп ережелері еске салынады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2:




№3 сабақ

Сабақтың тақырыбы: Ғаламшардағы жаһандық мәселелер

Бөлімі:

3-бөлім. Адамзат дамуының жаһандық мәселелері

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:10

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ғаламшардағы жаһандық мәселелер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

10.2.3.1 көпшілікке арналған дәріс, интервью, мақала, очерктің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: Көпшілікке арналған дәрістің құрылымдары мен рәсімделуін анықтайды.

Көптеген оқушылар істей алады:Дәріс, интервью, пікірталас, мақала құрылысын талдайды.

Кейбір оқушылар істей алады: Жанрлық ерекшеліктерін талдап, түсінеді.

Бағалау критерийлері

- Дәріс, интервью, пікірталас, мақала құрылысын талдайды.

- Жанрлық ерекшеліктерін талдап, түсінеді.



Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
5 мин.

Өткен сабақты тексеру

5мин.


Топпен жұмыс


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды сапқа тұрғызып, 1-4 дейін санау арқылы топқа бөледі.

Алтын ереже құру қажеттігі туралы айтады.

Әр топқа бағалау парағын таратып алады. “Фигуралармен бағалау” әдісімен бағалау үшін фигуралар таратып береді.

"Сандарды бейнеле" ойыны арқылы психологиялық ахуалды жақсартады.
Өткен сабақты тексеру

Сұрақтарға жауап беру

Өткен сабақтар бойынша сұрақ-жауап жүргізеді:

1.Ғаламшардағы жаhандық мәселелерге нелер жатады?

2.Табиғаттағы қолайсыздықтардың барлығы жаhандық мәселелерге жатады ма?
Одан кейін оқушыларды тағы да топтармен орындарын ауыстырып, яғни 1, 2 сандарға бөлу.

Жаңа тақырыпты топқа бөлінген оқушыларға түсіндіреді. Мазмұнын түсіндіріп, кері байланыс береді. Оқушылардың ойларын сұрайды.

Оқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын сайлайды. Топ ішінде тәртіп ережелері талданып, сол арқылы сыныптың алтын ережесін құрады.


Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Мысалдар келтіреді.
Әр топ өз міндеттерін орындайды. Бағалау парағы арқылы топбасшылар өз топ мүшелерін бағалап отырады.


Дескриптор:

-Өткен сабақты еске түсіріп, қайталайды.
Жалпы балл-2

Дескриптор:

-Тақырыпты талқылайды

- Ой бөліседі.
Жалпы балл-3


Қағаз қиындылары

Үлестірме

ДК экран Сұрақтар


Слайд

Кітап

Сабақтың ортасы.

10 мин.


Оқыту мақсатына жетуді бағалауға мүмкіндік беретін тапсырмалар:

1-тапсырма:

Ғаламдық проблемалар деп бүкіл дүниежүзін, бүкіл адамзатты қамтитын, оның қазіргісі мен болашағына қауіп төндіретін және өзінің шешілуіне бірігіп күш жұмсауды, барлық мемлекеттер мен халықтардың біріккен әрекетін талап ететін проблемаларды атайды ма? Осы туралы пікірталас ұйымдастырыңдар.

2-тапсырма:

Сендердің ойларыңша ғаламшардағы жаhандық мәселелер қандай болуы мүмкін? Шағын мәтін жазыңдар.

Оқушылар тапсырмаларды оқып, топта талқылау жасайды. Материалдар мен ресурстарды пайдаланып, мәтін жазады. Пікірталас ұйымдастырып, ойларын ортаға салады.

Дескриптор:

-Тапсырманы оқиды, топта талқылайды

- Салыстырмалы талдау жасайды.

-Шағын сипаттау мәтінін жазады.

Жалпы балл -3




Флипчарт, маркер, түрлі түсті фломастер

Сабақтың соңы.

5 мин

Синтез

«Ойлан, тап!» (сабақты бекіту)


Рефлекция

5мин

Бағалау


Үй тапсырмасы

«Еркін микрофон»  әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, пікірлерін, қаншалықты түсінікті болғанын сұрайды. Оқушыларға кері байланыс береді.

«Менің көңіл-күйім баспалдағы»

Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады.

Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау


Оқушылар сабақты қорытындылау мақсатында мұғалімге түсінбеген жағдайда сұрақтар қояды. Болжамдарын ұсынып, тұшымды ойларын жеткізеді.
Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып (немесе смайликтің суретін салып) тақтада салынған баспалдақтардың біріне жабыстырады.

Дескриптор:
-Сабақты қорытындылау мақсатында сұрақтар қояды.

-Пікір алмасады.
Жалпы балл-2

Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл


Дк экран

Дәптер


Стикерлер

смайликтер

Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Рефлексия. Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?




Кабинеттегі сынвп ережелері еске салынады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2: