ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 26
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар бөлімі: 7. 3В: Энергия | Мектеп: Ахын-тұма №11 жалпы орта мектеп | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Казиханов Кадиржан Абдисаматович | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 А | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Энергияның сақталуы және айналуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.2.3.5 – энергияның түрленуіне мысалдар келтіру; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Энергия ұғымын физикалық шама ретінде, энергияның сақталу заңын ретінде түсіндіреді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Білу және түсіну: Тұйық жүйе дегеніміз не екендігін біледі; Механиканың сақталу заңын біледі; Қолдану: Ауырлық күшінің атқаратын жұмысы дененің потенцилдық немесе кинетикалық энергияларының өзгерісіне тең екендігін білу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Өзіне және өзгелерге құрмет: Сұрақ жауап кезінде ойын жүйелеп айтады және өзгелердің жауабын тыңдай білулерін Ынтымақтастық: Берілген тапсырмаларды жұппен және топпен бірлесе отырып орындау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Есеп шығару барысында математикалық амалдарды қолданады | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Үй тапсырмасын орындауда қажетті ресурстардың интернеттен және bilimland.kz сайтын қолдану | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Потенциалдық және кинетикалық энергия | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу. Миға шабуыл. BRAINSTORM әдісі арқылы сабақ тақырыбын ашу. (nearpod.com платформасыда) Психологиялық ахуал қалыптастыру: Шаттық шеңбер құру Сынып реттілігін қадағалау. Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын байқау | (nearpod.com платформасыда) 3D обьект (nearpod.com платформасыда) Оқулық Pisa халықара-лық зерттеуінің 2018 жылғы тапсырма-сы оқулық | |||||||||||||||||||||||||||||||||
5 минут 10 минут 10 минут 5 минут 7 минут 5-минут | Топтық жұмыс(nearpod.com платформасыда) (Әрбір топ берілген 3д обьектті талдау керек. Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (5 минут) басқа қатысушылар алдында сөйлейді.) Дескриптор: Толық жауап берген топқа 3 балдық жүйемен бағалау
Жаңа тақырып түсіндіру: Стоп кадр әдісі. (nearpod.com платформасыда) Видеоматериал: Kinetic and potential energy https://youtu.be/IqV5L66EP2E Видео бойынша сұрақтар қою: Бұл видеодан нені түсіндік? Кинетик энергия қай шамаларға тәуеді? Потенциал энергия қай шамаларға тәуеді? Мұғалім: Дұрыс, бұл бүгінгі сабақтың ең негізгі қортындысы энергия ешқайда жойылмайды және қайтадан пайда болмайды. Ол бір түрден басқа түрге ауысады. Кинетикалық энергия - дененің қозғалысы әрекетінен пайда болатын энергия: Потенциалдық энергия - денелердің өзара орналасуы, сондай-ақ осы денелер арасындағы өзара әрекеттесудің сипатын анықтайтын энергия. mgh Дене бір мезгілде кинетикалық және потенциалды энергияға ие болуы мүмкін. Дененің жалпы механикалық энергиясы дененің кинетикалық және потенциалдық энергиясының қосындысына тең: Есеп шығару. Ағылшын тілінде жүргізіледі. Видеоматериалдағы есепті бірлесе шығару Given: m=30kg P.E=mgh=30*9.8*20=5880Joules g=9.8m/s2 h=20metres P.E-? Қолдану: Басқада энергия түрлері туралы дискуссия Табиғатта тағыда қандай энергияның түрлеріні білеміз? Қайдан аламыз электр энергияны? PISA тапсырмасы: Су электр станциясы(nearpod.com платформасыда) Оң жақтағы "Су электр станциясы" бөліміне қараңыз. Сұраққа өз жауабыңызды жазыңыз. Көптеген электр станциялары энергияның көзі ретінде мұнай мен көмір тәрізді қазба отынды пайдаланады. Бұл жаңа электр станциясы, қазба отын түрлерін пайдаланатын электр станциясына қарағанда, неге экологиялық түрде таза болып есептеледі? Дескриптор: 1. Оқушылар осы блокта көрсетілген жаңа электр станциясына қарағанда, қазба отынды жағатын станцияның қоршаған орта үшін неге зиянды екенін анықтайтын түсіндірме береді. 2. Жаңа электр станциясының оны анағұрлым экологиялық түрде таза ететін ерекшелігін анықтауы керек 3. Қазақстанда таза энергияның түрлері және сол электр станциялар атауын атайды Бекіту. (nearpod.com платформасыда) Сұрақ-жауап әдісі What types of energy do you see? Дескриптор:
«quizz» әдісін қолданып тестті орындау. (nearpod.com платформасыда) Бағалау критерийлері:
Дескрипторлар Әр бір дұрыс жауапқа 1 балл, жалпы тест саны 5, жалпы балл 5: Fill the blanks әдісі: (nearpod.com платформасыда) Қалып кеткен сөздерді орнына қою | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 мин | Рефлексия. Кері байланыс(nearpod.com платформасыда) Collaborate board. Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Сұрақтар ауызша немесе жазбаша талқылануы мүмкін. Бағалау. Баллдық жүйемен бағаланады. Жалпы балл саны: 15 балл Үй тапсырмасы: Бүгінгі тірек сөздерді пайдаланып ағылшынша заңдарын жазу және қазақ тіліне аудару. Тірек сөздер: Energy, Potential energy, Kinetic energy, The law of conservation energy | (nearpod.com платформасыда) | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Барлық оқушылар: Ең негізгі терминдердің мағынасын ұғады Кейбір оқушылар: Өз беттерімен қойылған сұрақтарға ойланып, дұрыс жауаптар ұсынады Жекелеген оқушылар: Тақырыпты бірден түсініп, өз беттерімен орындайды | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Әрбір тапсырма соңында кері байланыс беріп отырамын. | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Шынымен жұмыс істеу барысында оқушыларға қауіпсіздік техникасы түсіндіріледі | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып тапсырмаларды деңгейлеп дайындадым Сабақтың кез-келген кезеңінде уақытты ұтымды пайдалануды есепке алдым. | Оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдер: Марапаттау Жетістік критеррий бойынша бағалау | Денсаулық сақтау технологиялары: Оқушыны партада дұрыс және түзу отырыуын қамтамасыз ету Көз ауыруларының алдын алу үшін жарықпен қамтамасыз ету Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау: | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Видеоматериал оқушыларға толық түсінікті болды. 2: Оқушылар басқада энергия түрлеріні толықтай айтып экологиялық мәселерді білді. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Қосымша интернеттен онлайн тапсырмаларды жасау. 2: Оқушылар смартфондарын тиімді қолдана алуына ықпал жасау. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |