Файл: за мерзімді жоспар блімі Тригонометрия.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.01.2024

Просмотров: 42

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Тригонометрия

Мектеп: ММЛИ Дарын

Педагогтың аты-жөні:

Зулпухар Серік Әбілжанұлы

Күні:

06.04.2023

Сынып: 9А

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.2.4.8 тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіру формулаларын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіруде тригонометриялық функцияларды түрлендіру формулаларын қорытады.

Кейбір оқушылар: тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіруде тригонометриялық функцияларды түрлендіру формулаларын есептер шығаруда қолданады

Сабақ барысы

Сабақ кезеңі/ Уақыты

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Оқушының іс-әрекеті




Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

Ұжымдық жұмыс.

5 мин.


Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын хабарлау.

«Тригонометрия» сөзіне ребус

«3»GO №``` 100см & я


Ребусты шешеді

«3»GO №``` 100см & я

Три го но метр и я


«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»




оқу құрал жабдықтары, тақта, бор

Жеке жұмыс.

7 мин.

Жеке жұмыс

Негізгі тригонометриялық тепе теңдік формулалары(тақтада көрсетіледі):




















Жеке жұмыс

Оқушыларға сәйкестендіру тапсырмалары беріледі. Әрбір тапсырманы орындап болған соң жалпы сыныппен қорытынды жасалынады, тақтада дұрыс жауабы көрсетіледі. Оқушылар формулаларды өздерінің дәптерлеріне жазып алады, келесі тапсырмаға көшеді.

1. Сәйкестендіріңіз:

1




A



2




B



3

1

C




4




D




5




E




Жауабы: 1-C, 2-E, 3-D, 4-A, 5-B

Оқушылар дұрыс жауабын корсетеді




Сәйкестендіруді орындайды.
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды дамыту.

Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы артады.

Оқушылар дұрыс жауабын бір бірімен салыстырады.

Бірінің қатесін түзейді.



Дескриптор:

-формуланы тұжырымдайды;

-сәйкес жауабын көрсетеді
Бағалау:

Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады


Сәйкестендіру корсетілген парақ
9 сынып,

Алгебра
https://bilimland.kz


Сабақтың ортасы
13 мин.

Топтық жұмыс

Жұппен жұмыс.



Топтық жұмыс

Қаралып жатқан материалды күрделендіру үшін оқушыларды алдын-ала топтарға біріктіріп, тепе-теңдіктерді дәлелдеуге тапсырмалар ұсыныңыз,

2. Ықшамдаңыз:

а)














оқушыларға бірінші есеп шығару жолы корсетіледі. Есеп шығару барысында қысқаша көбейту формуласын еске алады.

б)




Оқушылар 2 топқа бөліп, есеп беріледі.


в)




Дәлелдеу барысында кездескен қиындықтарды оқушылармен талқылаңыздар. Оқушылар есептерін бір бірімен салыстырып қателерін түзейді. Түсінбеген есептері тақтада талқыланады.

Тақтада шығару барысында оқушыларға кез келген бір өрнектің қалай шыққаны туралы сұрақ қойылады. Осылайша тригонометриялық функциялардық қасиеттері мен формулалары бекітіледі.

Жұппен жұмыс

3. Өрнекті ықшамдаңыз:







Есептің тақ номерлері жұптық жұмыс арқылы сыныпта шешіледі ал жұп номерлері үй тапсырмасына беріледі.

Дәлелдеу барысында кездескен қиындықтарды оқушылар жұптарымен салыстырып қателерін түзейді. Оқушылар шығара алмаған есептері тақтада талқыланады.

Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Оқушылар топпен есептерді шешіп, қателерін бірін бірі тексереді. Қателіктері мен пайда болған қиындықтарды тақтада талдайды.

Мақсаты: Берілген сөздердің ережесі мен мысалын жазу арқылы бір-бірінен айырмашылығын ажыратады.

Тиімділігі: Оқушының сын тұрғысынан ойлау дағдысы мен жазылым дағдысы қалыптасады.

Оқушылар жұппен жұмыс дасайды, бір бірінің қателерін түзейді. Есептің тақ номерлерін шығарады.





Бағалау:_Әрбір_дұрыс_жауапка_1_балл_қойыладыДескриптор'>Дескриптор:

-формуланы тұжырымдайды;

-ықшамдауды орындайды
Бағалау:

Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады

Дескриптор:

-формуланы дұрыс тұжырымдайды;

-тригонометрилық өрнектердің қасиеттерін қолдана алады.

-ықшамдауды орындайды
Бағалау:

Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады




9 сынып,

Алгебра кітабы

, оқу құрал жабдықтары, тақта, бор

9 сынып,

Алгебра кітабы

, оқу құрал жабдықтары, тақта, бор


Жеке жұмыс.

15 мин.
Жазылым.

Жеке тапсырма

1)Өрнекті түрлендіріңіз:





Есептің тақ номерерін сабақта шығарады, жұп номерлері үй тапсырмасына беріледі.

Тақтада шығару барысында оқушыларға кез келген бір өрнектің қалай шыққаны туралы сұрақ қойылады. Осылайша тригонометриялық функциялардық қасиеттері мен формулалары бекітіледі.

2)Тепетеңдікті дәлелдеңіз:





Дәлелдеу барысында кездескен қиындықтарды оқушылармен талқылаңыздар. Берілген есеп толығымен оқушылар өздері орындайды. Түсінбеген оқушыларға жеке түсіндіріледі.


Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, талдау жасайды. Оқушылар есептің тақ номерлерін шығаражы.

Туындаған қиындықтар тақтада талқыланады.

Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Қарқын»тәсілі көрініс табады.

Берілген тапсырма қысқаша көбейту формуласын қолданып теңдікті дәлелдейді. Пайда болған қиындықтар талқыланады. Түсінбеген оқушыларға жеке жеке түсіндіріледі.

Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Қарқын»тәсілі көрініс табады.



Дескриптор:

-формуланы дұрыс тұжырымдайды;

-тригонометрилық өрнектердің қасиеттерін қолдана алады.

-ықшамдауды орындайды

Бағалау:

Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады


Дескриптор:

-формуланы дұрыс тұжырымдайды;

-қысқаша көбейту формуласын қолдана алады.

-тепетеңдікті дәлелдейді.

Бағалау:

Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады


.

9 сынып,

Алгебра кітабы

, оқу құрал жабдықтары, тақта, бор

.

9 сынып,

Алгебра кітабы

, оқу құрал жабдықтары.


Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

5 мин.

Рефлексия

Стикер таратылады, оқушылар өз ойларын жазады.

  1. Қызыл- мен ештеңе түсінбедім

  2. Сары- маған алі де түсініксіздеу

  3. Жасыл- маған бәрі түсінікті


Үй тапсырмасы

1. 4.78 есебінің жұп номерлері



2. 4.79 есептің жұпм номерлері.

3.Тепетеңдікті дәлелдеңіз






Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.

«Бағдаршам» әдісі арқылы оқушылар кері байланыс береді

Стикерге тақырыпта түсінбегенін немесе түсінгенін жазып бағдаршамға сайкесінше жабыстырады




1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі мен жинаған ұпай сандары бойынша бағаланады


9-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.
Стикер, тақта,оқу құрал жабдықтары.