Файл: за мерзімді жоспарды блімі Жары былыстары. Мектеп Жансгіров атындаы орта мектебі.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.01.2024

Просмотров: 25

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Жарық құбылыстары.


Мектеп: «Жансүгіров атындағы орта мектебі» кмм

Күні: 05.04.2019ж-8А

09.04.2019ж-8Ә

Мұғалімнің аты-жөні: Муналбаева Ж.Р.

Сынып: 8

Қатысқандардың саны:

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы:

36. Жарықтың шағылуы. Шағылу заңдары. Жазық айна.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.5.1.2.-эксперимент арқылы түсу және шағылу бұрыштарының тәуелділігін анықтау

8.5.1.3- айналық және шашыранды шағылудың мысалдарын келтіру және түсіндіру

8.5.1.4-жазық айнада дененің кескінін алу және оны сипаттау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Эксперимент арқылы түсу және шағылу бұрыштарының өзара тең болатынын көз жеткізеді

Басым бөлігі: Айналық және шашыранды шағылуға өмірден мысаладар келтіреді.

Кейбір оқушылар : Жазық айнадағы дененің кескінін сипаттайды.


Бағалау критерийлері

- Эксперимент арқылы түсу және шағылу бұрыштарының өзара тең болатынын көз жеткізе алады

- Айналық және шашыранды шағылуға өмірден мысаладар келтіре алады.

- Жазық айнадағы дененің кескінін сипаттай алады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Жарықтың шағылу заңы: Түскен сәуле, шағылған сәуле, түсу нүктесіне тұрғызылған перпендикуляр сызық, шағылдырушы бет барлығы бір жазықтықта жатады.

Тұсу бұрышы шағылу бұрышына тең болады.

Пәнге тән лексика мен терминология: Жарықтың шағылу заңы, шағылу бұрышы, түсу бұрышы, жазық айна, түскен сәуле, шағылған сәуле, айналық шағылу, диффузиялық шағылу.

Ағылшын

Орысша

Қазақша

The law of light reflection



Закон отражения света

Жарықтың шағылу заңы

Angle of reflection



Угол отражения

шағылу бұрышы

Angle of incidence



Угол падения

түсу бұрышы

Flat mirror



Плоское зеркало

жазық айна

Fall beam



Луч падения

түскен сәуле

Ray of reflection



Луч отражения

шағылған сәуле,

Mirror reflection



Зеркальное отражение

айналық

шағылу

Diffuse reflection

Диффузное отражение

диффузиялық шағылу

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Айнадай жалтыр бет деп….

Түсу бұрышы деп…..

Шағылу бұрышы деп….

Жарықтың шағылу заңы …..

Айналық шағылуға мысаалдар…..

Диффузиялық шағылуға мысалдар…..

Жарық сәулесінің жазық айнадағы кескіндерін ата…..

Құндылықтарды дарыту

Бұл сабақ академиялық адалдық, жауапкершілік, өзара ынтымақтастық және өмір бойы білім алу құндылығын дамытуға бағытталған.

Пәнаралық байланыстар

геометрия

Бастапқы білім

35. Жарықтың түзу сызықты таралу заңы 8 сынып





Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

  1. мин

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа назарын аудару



  1. Үй жұмысы «Тик-так-ток» әдісі бойынша сұралады. Әдіс Х,О ойыны бойынша сұрақ-жауап түрінде өтеді. Мұғалім сыныпты екі топқа бөледі. Әр топтан бір оқушыдан тақтаға шығады. Сұраққа жауап бере алмаған оқушы тобынан көмек сұрай алады.

Бағалау: жақсы қатысқан оқушыларға жұлдызшалар беріледі. «Жұлдызшалар»













Сұрақтар саны: 9

  1. Жарық көздерінің түрлерін ата?

  2. Жылулық жарық көзіне не жатады?

  3. Люминесценциялық жарық көзіне не жатады?

  4. Плазмалық жарық көзіне не жатады?

  5. Шағылған жарық көзіне не жатады?

  6. Күннің тұтылуы туралы сипатта

  7. Айдың тұтылуы туралы сипатта

  8. Жарықтың қасиеттерін ата

  9. Жарық ағылшын тілінде қалай айтылады?



Жауаптары:

  1. Жарық көздерінің тұрлеріне: дербес және шағылған жарық көздері жатады. Дербес жарық көзі үш түрден тұрады: жылулық, люминесценциялық, плазмалық.

  2. Жылулыққа:






  1. Люминесценциялыққа:





  1. Плазмалыққа:




  1. Шағылған:




  1. Күн тұтылу кезінде Күн мен Жердің ортасында Ай тұрады. Ай Күннің бетін жабады. Айдың көлеңкесі Жерге түседі.

  2. Ай тұтылу кезінде Ай Жердің көлеңкесіне батады. Жер Күн мен Айдың ортасында тұрады.

  3. Жарықтың қасиеттері: түзусызықты таралады

  4. Жарық терминін ағылшын тілінде «Light»



  1. «Сұрақ жәшігі» әдісі бойынша бүгінгі сабақтың тақырыбына қатысты құрал сұрақ жәшігінде жасырынып тұрады. Оқушылар мұғалімге Иә немесе Жоқ деп жауап беретіндей сұрақтар қояды. Сол арқылы құралдың не екенін табу керек.

Жауабы: айна
Мұғалім жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын, сабақтың критерийлерін айтады.

Бүгінгі сабақтың тақырыбы:

36. Жарықтың шағылуы. Шағылу заңдары. Жазық айна.

Сабақтың критерийлері:

  1. Жазық айнадағы дененің кескінін сипаттай алады

  2. Эксперимент арқылы түсу және шағылу бұрыштарының өзара тең болатынын көз жеткізе алады

  3. Айналық және шашыранды шағылуға өмірден мысаладар келтіре алады.




стикерлер

Сұрақ жәшігі, айна

Сабақтың критерийлері

Сабақтың

ортасы

25 мин


Білім дағдысы: білу, түсіну

  1. Мұғалім жаңа сабақты жаңа терминдерді үш тілде айтып, тәжірибе арқылы тұсіндіреді.

Керібайланыс: Оқушылар жұппен жұмыс жасау арқылы кесінді сипаттайды.

Тапсырма №1.

Сабақтың критерийі: Жазық айнадағы дененің кескінін сипаттай алады

А С В

α γ




М N

О

АО-

СО-

ОВ-

М N-

α –

γ-

Дискриптор: 1. Кескіндерді атап жазады – 6 балл

2. Жарықтың шағылу заңын жазады-1 балл

Бағалау: Жұлдызшалар



  1. Мұғалім бейнефильм көрсетеді

Тапсырма №2

Сабақтың критерийі: Айналық және шашыранды шағылуға өмірден мысаладар келтіре алады.

Билимленд арқылы бейнефильм көру

Керібайланыс: «Микрофон» әдісі

Дискриптор: 1. Бейнефильмді тыңдау-1

2.Сұрақ құрастыру-1

3.Мысалдар келтіру -1

Қосымша 1

Bilimland


Сабақтың соӊы

3 мин

5. Рефлексия

«ҚҚҚ»
6.Үй тапсырмасы:

Физика және астрономия. 8-сынып.

§ 36 оқу , термин сөздерді дәптерге жазу, оқып үйрену








Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Орташа қабілетті оқушыларға өздік жұмыс барысында бағыттаушы сұрақтар қойып, көмек көрсету.

Қабілеті жоғары оқушыларды «Тик-так-ток » ойынына шығару

Оқушылардың материалды игергендіктерін жұптық жұмыс пен бейнефильм бойынша өмірден келтірген мысалдар арқылы бағалаймын. Оқушыларға әр тапсырма бойынша бағалау критерийлері, дискрипторлар берілді.Жұлдызшалар беріледі. Ауызша түрде мараппатауда жүріп отырады.

Тәжірибе жасау барысында техника қауіпсіздік ережесін сақтау



Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

1

2



Қосымша №1

Тапсырма №1.

Сабақтың критерийі: Жазық айнадағы дененің кескінін сипаттай алады


А С В

α γ




М N

О

АО-

СО-

ОВ-

М N-

α –

γ-
Жарықтың шағылу заңын сипатта:

Дискриптор: 1. Кескіндерді атап жазады – 6 балл

2. Жарықтың шағылу заңын жазады-2 балл
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Қосымша №1

Тапсырма №1.

Сабақтың критерийі: Жазық айнадағы дененің кескінін сипаттай алады

А С В

α γ




М N

О

АО-

СО-

ОВ-

М N-

α –

γ-
Жарықтың шағылу заңын сипатта:

Дискриптор: 1. Кескіндерді атап жазады – 6 балл

2. Жарықтың шағылу заңын жазады-1 балл