Файл: азастан Республикасы Білім жне ылым министрлігі 22. 10. 2022ж Тексерілді.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.01.2024

Просмотров: 24

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі 22.10.2022ж Тексерілді:

Ө.Жәнібеков атындағы №4 жалпы орта л/и

Қысқа мерзімді жоспар

5 – сынып, 1-тоқсан

 Сабақтың тақырыбы: Шығармашылық- практикалық тапсырмалар



Бөлім:

Біздің айналамыздағы ақпарат

Күні: 22.10.2022




Сынып: 5




Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Шығармашылық- практикалық тапсырмалар

ОБ сәйкес оқыту мақсаттары

5.2.1.3 Мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау

5.2.1.4 компьютерге арналған барлық ақпарат екілік кодтау түрінде ұсынылғанын түсіндіру;

5.2.1.6 Компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіру.

Сабақтың мақсаты

  • Барлығы:ақпаратты беру, қабылдау, ақпараттың т.рлерін және қасиеттерін біледі;

  • Басым көпшілігі:ақпартты шифрлауды, екілік ақпартты ұсына алады;

  • Кейбіреуі:ақпаратты екілік кодпен шифрлай алады;

Бағалау критерийлері

(күтілетін нәтиже)

Компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіну.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

5 мин

Ұйымдастыру: - Сәлемдесу, түгендеу

-«Шаттық шеңбері» әдісі арқылы оқушылар ынтымақтастық ақуал қалыптастырады.

-Үй тапсырмасын оқушылар «Бір минут» әдіс тәсіл арқылы тоқтаусыз, қайталаусыз, қатесіз ілесу тәртібімен айтады.

1. Мәтіндік ақпарат дегеніміз не?

2. Шифрлау дегеніміз не?

3. Шифрлаудың қандай әдістерін білесіңдер?

4. Цезарь шифрының ерекшелігі неде?

Өткен тақырыптарды қайталап, еске түсіру.


Қб: «Қошемет» әдісі арқылы бағалау





Жаңа білім

«Кім жылдам» әдісі

10 минут

Деңгейлік тапсырмалар

(А,В,С)

25 минут

3-тапсырма. Жеке ж. «Кім жылдам» әдісі бойынша компьютерде практикалық жұмыс жасау. Кестеде берілген екілік кодтарды пайдаланып,төмендегі кестеге сәйкес келетін бейнені анықтайды ол үшін «1» символы берілсе,ұяшықты қара түске боя, «0» символы берілсе, сол күйінде қалдыр.

Екілік код Сурет

10000001 10000011 10000101 10001001 10010001 10100001 11000001 10000001

Дескриптор: -Кесте түрінде берілген мысалды екілік кодтау тәсілі арқылы кодтап,практика жүзінде бейнені көрсете білді
А деңгейі

ASCII кодтау кестесінің көмегімен мына сөздерді кодта.

Binarycoding

Informatica

Kazakhstan

Rukhanі jangyru

В деңгейі Берілген сөздерде қанша символ, қанша байт, қанша бит бар екендігін есепте.

Информатика Компьютер Монитор Модем Пернетақта

С деңгейі 1. Екілік кодтарға сәйкес келетін ондық кодтарды анықтап, сәйкес символдардан сөз құра.

а) 01000100 01101111 01110111 01101110;

ә) 01001001 01000010 01001101;

б) 01000101 01101110 01110100 01100101 01110010.

2. Ондық кодпен берілген мына символдарды анықтап, жасырылған сөздерді ата.

а) 087 111 114 100;

ә) 068 079 083;

б) 080 097 105 110 116 098 114 117 115 104.

Дескриптор: -Кесте түрінде берілген мысалды екілік кодтау тәсілі арқылы кодтап,практика жүзінде бейнені көрсете білді

Оқушылар чаттан бейне сабақтың ссылкасымен бейне сабаққа кіріп практикалық тапсырмаларды қалай орындау керек танысады.
ҚБ тапсырмаларын орындайды:
Дескриптор:

  1. ASCII кодтау кестесінің көмегімен сөздерді кодтайды;

  2. Берілген сөздерде қанша символ, қанша байт, қанша бит бар екендігін есептейді;

  3. Ондық кодпен берілген мына символдарды анықтап, жасырылған сөздерді атайды;




Қб: «Қошемет» әдісі арқылы бағалау

2 БАЛЛ

2 балл


2 балл

2 балл
2 балл

https://youtu.be/XWOsM6MfhgU

Сабақтың соңы

5 МИНУТ

«Микрафон» әдісі арқылы бүгінгі сабақты қорытындылайды.

- ақпараттарды бір формадан екіншісіне түрлендіруді не деп атаймыз;

-Екілік кодтаудың тәсілін ата;




Мониторинг арқылы бағалау




Кері байланыс

Оқушылар

Сабақ түсінікті болды ма?

-ия орындай алдым

-жоқ ,түсінбедім

-бұрыннан білгем