ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 12.01.2024
Просмотров: 32
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
о | ||||||||||||
8 сынып, алгебра ІІІ тоқсан Сабақ №1 | ||||||||||||
Тақырыбы | Мәтінді есептерді шығару | |||||||||||
Күні,айы: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 8.4.2.1 мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу; | |||||||||||
Сабақ мақсаты | Мәтінді есептерді квадрат теңдеулер көмегімен шешімін табады | |||||||||||
Бағалау критерийі | Мәтінді есеп мақмұнына байланысты теңдеу құра алады; шешеді, есептің жауабын жазады. | |||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Мұғалім іс әрекеті | Оқушы іс әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы (2-5 минут) | | Сәлемдесу. Сабаққа назарларын аудару Ауызша жаттығу: Егер квадраттың ауданы белгілі болса, қабырғасын тап: а) 81 см2; б) 0,49 дм2; в) м2; г) м2; д) 225 см2; е) м2. 5 минуттық тексеру жұмысы Нұсқа 1
а) 3х2 – 7х = 0; в) 2х2 – 1 = 0; б) х2 – 2х + 1 = 0; г) х2 + 3х + 3 = 0. 2. Теңдеуді шеш: а) 5х2 + 14х – 3 = 0; в) 7х2 + 8х + 1 = 0; б) х2 – 2х + 2 = 0; г) х – 3х2 – 2 = 0. Сабақтың ортасы Диалогтық оқыту әдісімен жаңа тақырыпты талдау (6-35 минут) №1 ЕСЕП. Тікбұрышты үшбұрыштың катетерінің біреуі екіншісінен 4 см үлкен, ал гипотенузасы 20 см. Үшбұрыштың катетерін тап. х2 +(х+4)2 =20 2 х = -16 х =12 Жауабы: 12,16 №2 ЕСЕП. Тікбұрышты үшбұрыштың катетерінің қосындысы 23 см, ал ауданы 60 см2. Үшбұрыштың катетерін тап. х см – деп бір катетін белгілесек, (23 – х) см –екінші катеті теңдеу құрамыз: · х · (23 – х) = 60; х (23 – х) = 120; 23х – х2 – 120 = 0; х2 – 23х + 120 = 0; D = (–23)2 – 4 · 1 · 120 = 529 – 480 = 49; D > 0; x1 = 15; x2 = 8. Жауабы: 8; 15 Оқулықтан № | Амандасады. Тез жауап береді Нұсқа 2 1. Теңдеудің неше түбірі бар? Жауабыңды негізде а) 6х2 – 5х = 0; в) 3х2 – 4 = 0; б) х2 – 4х + 4 = 0; г) х2 – 4х + 5 = 0. 2. Теңдеуді шеш: а) 5х2 + 8х – 4 = 0; в) 7х2 + 6х – 1 = 0; б) х2 – 6х + 11 = 0; г) 4х – 3х2 – 2 = 0. | қолшапалақ | Слайд оқулық | |||||||
| | | | | ||||||||
Сабақтың соңы ( 36-40мин) Ыстық орындық әдісі арқылы ортаға шығып айту . 1 Квадрат теңдеу 2 Квадрат түбір Бекіту сұрақтары: 1. Қандай теңдеу квадрат теңдеу деп аталады? 2. Теңдеуді шешу дегеніміз не? 3. Квадрат теңдеудің неше түбірі бар? 4. Квадрат теңдеудегі а,в, с - сандары қалай аталады? 5. Келтірілген квадрат теңдеу дегеніміз не? 6. Толымсыз квадрат теңдеу дегеніміз не? Рефлексия.Бағалау. Жетістік критерийлері бойынша Үй жұмысы № |
№1.Мектепте ендері бірдей екі бөлме жасау жобаланған.
Бірінші бөлменің ұзындығы енінен 1,5 есе артық, ал екінші бөлменің ұзындығы 7,2 м. Егер пәтердің ауданы 56,7 м болса,онда бөлмелердің енін табыңдар. (7-8 слайд)
Шешуі: есептің шарты бойынша
1,5 х +7,2 х = 56.7
1,5 х +7,2 х -56.7=0
D=(7.2) +4 * 1.5 * 56.7 = 392.04
Есептің шешімі тек 4,2 саны болады, себебі бөлменің ені әр уақытта оң сан. х=-9 бөгде түбірі
Жауабы: в=4.2 м.
2. Бірінші сан 3-ке тең, ал екінші сан үшінші саннан 5-ке артық.Осы үш санның көбейтіндісі 18.Сандарды тап.
Шешуі: Үшінші сан х болса, онда екінші сан х +5 болғаны.Үшеуін көбейтсек, онда 3х(х + 5) = 18, 3х2 + 15х – 18 = 0, х2 + 5х – 6 = 0, Д= 25 + 24 = 49, х = 1, екінші сан 1 + 5 = 6. Жауабы: 3; 6; 1.
№203(1) Тіктөртбұрыштың ені ұзындығынан 3см кем.Ауданы 130 см2 болса, ені қандай? Шешуі: Ұзындығы х, ені х – 3, теңдеу құрсақ х(х – 3) = 130, х2 – 3х – 130 = 0, Д= 9 + 520 = 529 = 232, х1 = – 10, х2 = 13. Жауабы: 13см.
№204(1). Бөлшектің алымы бөлімінен 2-ге кем.Егер осы бөлшекке оған кері бөлшекті қосса, онда 130:63 бөлшегі шығады.бастапқы бөлшекті табыңдар.
Шешуі: бастапқы бөлшектің бөлімін х десек, онда алымы х – 2 болады және оған кері бөлшек х:(х – 2) болады.Теңдеуді құрамыз. [ (х – 2) х] + [х (х – 2)] = 130 63, ортақ бөлімге келтіріп, жақшаларды ашып, ұқсас мүшелерді біріктірсек, х = 9 шығады. Жауабы: 7 9