Файл: Мектеп Мыр орта мектебі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.01.2024

Просмотров: 48

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп:Мұқыр орта мектебі








Күні: 22.02

Мұғалімнің аты-жөні: Т Душкенов

Сынып: 9

Оқушылар саны:


Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.5.1.1 табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалайды

Сабақтың мақсаты

Оқушылар :

  • Қазақстан территориясындағы табиғи ресурс түріне экономикалық және экологиялық тұрғыдан баға беру

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

Табиғи ресурстарға экономикалық экологиялық баға береді.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады:

Қазақстанның табиғи ресурстарды экономикалық экологиялық тұрғыдан бағалайды (оқылым, айтылым, тыңдалым дағдылардын дамытады.)

Пәнге қатысты арнайы лексика мен терминология:

Шикізат, қор, табиғи ресурс, экономикалық бағалау, экологиялық бағалау, ШРК, табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану, ресурспен қамтамасыз етілу


Құндылықтарды дарыту

Бұл сабақ оқушыларды үнемшілдік, ұқыптылық табиғатты қорғау құндылықтарын қалыптастыруға бағыттайды

Пәнаралық байланыстар

Математика пәнімен ресурстармен қамтамасыз етілу дәрежесін есептегенде математикалық сауаттылыққа сүйенеді.

Бастапқы білім


Оқушылар Экономикалық география бөлімі, Табиғи ресурстар тақырыбын

7.5.1.1табиғи ресурстарды жіктейді;

7.5.1.3 табиғи ресурстардың шоғырлануын картада көрсетеді мақсат бойынша оқыды, табиғи ресурстардың жіктелуін, таралуын біледі.





Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы


1. Ұйымдастыру кезеңі. Сыныппен сәлемдесу.

Оқушыларды пайдалы қазбалар бойынша топқа бөлу

1 топ. Мұнай

2 топ Газ

3 топ Көмір

Ұй тапсырмасын сұрау үшін топтарға сұрақтар таратылады. Жауаптары келесі топтарды. Сұрақтарға жауап беру арқылы сурет құрастырады. Суреттерден «пазл» құрастыру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады.

1.Қазақстан тәуелсіздік алғаннан кейін ең алғашқы халық санағы қай жылдары жүргізілді?

1999ж және 2009 жылдары

2. Белгілі бір аумақта тіршілк ететін аламдар саны?

Халық саны деп аталады

3.Халықтың ұдайы өсу режімі?

Кеңейтілген ұдайы өсу, Қарапайым ұдайы өсу, Шектелген ұдайы өсу

4. Белгілі бір кезең ішінде 1000 тұрғынға шаққандағы бала туылу саны-

Бала туылуы деп аталады

5. «Біз екеуміз- бізге екеу» саяси ұран ретінде қабылданған ел!

Үндістан

6. 2030 жылға қарай Қазақстан халқының санын қанша адамға жеткізуді мақсат етіп отырмыз

25 миллион

7. 65 пен 75жас аралығындағы адамдарды қалай айтаймыз?

Егде жастағылар

8. Халықтың табиғи өсімі дегеніміз?

Бала туылуының өлім-жітімнен артуын айтамыз



Жаңа сабақ.

1.Тапсырма.Топтық жүмыс. Топтарға мәтіндер таратылады.

Мәтінді оқып шығуға 5 минут уақыт беріледі.

«Домино» әдісі арқылы мәтінді ретімен құрастыру кажет.



Мұғалім пайдалы қазбалар арқылы бағалайды.

Мұғалімнің кері байланысы

2 тапсырма.

2. Кескін картаға таңдауыңыз бойынша Қазақстанның 1 аймағындағы табиғи ресурс түріне экономикалық және экологиялық тұрғыдан баға беріңіз.

1топ. Орталық Қазақстан

2 топ. Батыс Қазақстан

3 топ. Шығыс Қазақстан

А. Аймақтағы кездесетін пайдалы қазба түрлерін салыңыз,

В. Шартты белгісін белгілеңіз

С. Кен орындарын жазу;



Дескриптор

Оқушылар


  • Аймақтағы кездесетін пайдалы қазба түрін салады.

  • Кен орындарының аттарын жазыды.

  • Шартты белгілерін белгілейді






Стикер

Мәтіндер

Қазақстанның картасы

Кескін карта




Мұғалім пайдалы қазбалар арқылы бағалауы.

Қортынды: «3-3-1» әдісі
1топ.3термин
2топ.3 сөйлем

3 топ. 1 сөйлеммен тақырыпты қортындылайды


Сабақтың соңы


7. Рефлексия

Оқушы сабақтан алған әсерін бағалайды.






Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2: