Файл: рметті ріптес 20232024 оу жылына дейін аманесен болайы! ыса мерзімді жоспар1.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.01.2024

Просмотров: 69

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Құрметті әріптес 2023-2024 оқу жылына дейін аман-есен болайық!

Қысқа мерзімді жоспар-1

     

Бөлім:

Рим империясының гүлденуі

Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Рим ежелгі дүниенің ең қуатты империясына қалай айналды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.3.2.1 ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатынастарды түсіндіру үшін «империя» ұғымын білу және пайдалану;

5.3.1.1 ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін анықтау;

5.3.2.2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін талдау

Сабақтың мақсаты

Римнің көне замандағы қуатты империяға айналуына әсер еткен факторларды анықтау.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі


Ой қозғау

Оқушыларға Капитолий қасқырының суретін көрсетіңіз. Оқушылардан суретке қарап, жеңіл және күрделі сұрақтар құрауды сұраңыз.

Рим қаласының құрылуы туралы бейнероликті көрсетіңіз.

Ромул мен Рем туралы аңызды айтып беріңіз, оқушыларға өздерінің жауаптарын толықтыруын сұраңыз.

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


мадақтау

http://italy4.me/lazio/roma/kapitolijskaya-v.olchica.html

Мұғалім презентациясы



Жаңа сабақ

Оқушыларға ақпараттық парақтарды үлестіріңіз (дифференциация)

Рим империясының б.з.б. ІІ ғ. Картасын көрсетіңіз.

Рим империясының картасын көрген кезде Сізде не көп таң қалдырды?

Рим империясын сипаттайтын сын есімдерді айтыңыз.

Римнің көне заманда қуатты империяға айналуына қандай факторлар әсер етті деп ойлайсыздар?

Оқушылар римдіктер қуатты әскерінің арқасында Батыс Еуропа мен Солтүстік Африкаға дейін созылған қуатты империяға айналды деген ойға келеді.

Оқушылар жеңілмейтін әскерге сипаттама жасауды ұсыныңыз

Рим әскері туралы видео көрсетіледі. Кейін оқушылар дәптерлеріне рим легиондарының ерекшеліктерін жазып алады.

ЕББоқушыға тапсырма шығарылып беріледі.



«Мәңгі қала» видеоролигі және 1-суретті қарастырып жұмыс жасау.

1.Колизейдің Римнің күш - қуатын қалайша айқындай алатынын анықтау.

2. Мұндай құрылыстар салу үшін мемлекет қандай болуы тиіс?(сипаттау)

3.Колизей не мақсатта салынды?(саралау)

4.Ол қалай тұрғызылды және кімдер тұрғызды деп ойлайсыңдар? (болжау)

ЕББҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі.

Рөлдік ойын.

Оқушылар Юлий Цезарь жайлы ақпаратпен танысып, шағын рөлдік көрініс көрсетеді.

Ұсынатын көрініс тақырыптары:

  1. Цезарьдың Рим билігін алуы;

  2. Цезарьдың Галия жерін жаулауы.

ЕББҚ оқушыға суреттер/иллюстрациялар ұсынылады

Дискрипторлар:

-Рим империясының күшею факторларын дұрыс табады

- Оқушылар кем дегенде 3 қуатты елдің әскерін атап береді.

- Оқушылар жеңілмейтін әскердің кем дегенде 5 сипаттамасын көрсетеді.
Дескриптор:

Колизейдің Римнің күш - қуатын қалайша арттырғанын анықтайды;

Мұндай құрылыстар салу үшін мемлекет қандай болуын сипаттайды;

Колизей не мақсатта салынғанын саралайды;

Оның қалай және кімдер тұрғызғанын болжайды.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

«Алақан-жұдырық»

Өзін-өзі баға

лау

Ақпараттық мәтін

https://www.youtube.com/watch?v=GIteL34FvbQвидео урок по истории «Древний Рим»

http://www.roman-glory.com/05-01-01

Ежелгі Рим картасы

http://www.xlegio.ru/ancient-armies/military-organization-tactics-equipment/army-of-ancient-rome/

Ежелгі Римнің әскері

https://www.youtube.com/watch?v=sLkvKf3jBUUрезен

тация


Бекіту

Кері байланыс

Баспалдақ

  • Бәрін түсіндім, білдім

  • Түсіндім, бірақ толықтыру керек

  • Толық түсінбедім

Үй тапсырмасы

«Рим империясының артықшылықтары неде?» тақырыбында эссе жазады.

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект




4 тоқсан тегін қолданған әріптестер ораза айында еңбекті бағалар мүмкін!

87027984413

Қысқа мерзімді жоспар-2

     

Бөлім:

Рим империясының гүлденуі


Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ежелгі римдік қоғамның дамуы мәдениет арқылы қалай айқындалады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау;

5.2.2.3 ежелгі дүние өнеріне сипаттама беру

Сабақтың мақсаты

Ежелгі Рим мәдениетінің ерекшеліктері меноның әлемдік мәдениетке әсерін анықтау

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі


Ой қозғау

Оқушыларға римдік мәдениет туралы суреттер топтамасын көрсетіңіз /мифология, сәулет өнері, дін және т.б./

  • Бұл суреттер бір-бірімен қалай байланысты?

  • Римдіктердің қандай жетістіктерін білесің? (су бұрқақтары, моншалар, амфитеатрлар, жолдар және т.б.)

Оқушылар суреттерді пайдаланып, алдыңғы білімдеріне сүйене отырып шағын әңгімелер құрады

(дифференциация)

Балалар, бүгінгі сабақта біздер римдік қоғамның құрылуы, Рим мен Империяның басқарылуы, Римдегі патриций мен плебейлердің құқықтары және ежелгі римдіктердің жетістіктері туралы білеміз

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


мадақтау

Рим мәдениеті бойынша суреттер: http://udachny.ru/sobytiya/v-mire/drevne-rimskaya-kultura.html

.

Жаңа сабақ

М Рим қоғамы патриций мен плебейлерден тұрды. Патриций-ақсүйектер – бұл белгілі рим тайпаларынан шыққандар, Ромулмен бірге қаланы жеті белесте құрғандар, ал плебейлер – бұл кейін келгендер, атақты емес, дегенмен, уақыт өте келе олардың арасынан да өздерінің тайпалары, өздерінің тектері, өздерінің бай отбасылары шыға бастады, олар да билікке талпынды. Плебейлер саны уақыт өте патрицийлерден көбейе бастады. Олардың арасында күрес пайда болды.

Мәтінменжұмыс.

Тапсырма. Патрицийлер мен плебейлердің құқықтарын анықтаңыздар.

Иллюстрациялармен жұмыс.

Ежелгі Римнің сәулет құрылыстарының суреттерін беріңіз (Троя бағанасы, римдік Форум, Колизей, Пантеон, Сатурн ғибадатханасының бағанасы )

Тапсырма:Суреттерді зерттеп, Ежелгі Римнің сәулет ескерткіштері туралы әңгіме құрыңыз.

  • Олар сендерге қалай әсер етті?

  • Бұған қалай жетеді?

  • Рим құрылысшылары әлемдік сәулет өнеріне қандай үлес қосты?

Интернетресурстарменжұмыс.

Әр саланың ерекшеліктерін анықтайды. Жұмыс қорытындысы ретінде кестеге толтырады.

сәулет және мүсін өнері

бейнелеу өнері, поэзия

ойын-сауық ойын-сауық










Тарихи дереккөз ретінде мәдениет ескерткіштерін талдау бойынша жұмыс реті:

  1. Ескерткіштің атауы мен түрі

  2. Әлеуметтік құбылыстармен байланысы

  3. Ескерткіштің маңыздылығы

ЕББҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды;

Талқылаусұрақтары:

Рим мәдениеті басқа қай елдің мәдениетімен ұқсайды?

Бұл мәдениеттердің мәдениеті немен байланысты?

Римдіктер сәулет құрылыстарында нені көрсеткісі келді?

Мәтінмен жұмыс

а) мәтін бойынша 3 жуан және 3 жіңішке құрыңыз

б) мәтіннен кілт сөздерді табыңыз

в) төмендегі сұраққа толық жауап беріңіз:

Римдің сәулет өнерінің ерекшеліктері қазіргі заманғы құрылыста қалды ма? Мысалдар келтіріңіздер.

ЕББҚ маңызды кездесетін термин сөздерді атайды не жазып көрсетеді

Рим – «Мәңгі қала» атауына ие болған әлемнің ең ежелгі қалаларының бірі. Ежелгі римдіктер керемет құрылысшы болды. Римдіктер әктас ерітіндісінен, шағылдан және жанартау құмынан бетонды жасауды үйренді, бетонның арқасында олар көлемді әрі берік ғимараттарды сала бастады. Рим империясында 80 000 км-ден астам тас жол болды – ұзын және түзу. Терең аңғар, шатқал немесе батпақ алаптарда үлкен тас көпірлер салды. Солардың ішіндегі бір виадуктың ұзындығы 132 км-ге жетті! Су құбыр желісі арқылы виадуктың үстінен таулардан немесе төбелерден ақты.

Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды
Тапсырманың жетістік критерийлері:

Оқушылар патрицийлер мен плебейлердің кем дегенде 3 құқығын көрсетеді.

Тапсырманың жетістік критерийлері:

Оқушылар рим мәдениетінің еуропалық өркениетке қосқан үлесін дұрыс анықтайды.

Тапсырманың жетістік критерийлері:

Оқушылар мәтін бойынша кем дегенде 3 жіңішке және 3 жуан сұрақ құрады.

Оқушылар мәтіннен кем дегенде 5 кілт сөз табады.

Оқушылар кем дегенде 3 толық мысал келтіреді.


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

«Алақан-жұдырық»


«Жұлдызшалар»

«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»

«Бармақпен»


Ежелгі тарих бойынша ресурс көзі: Рим
http://www.fordham.edu/halsall/ancient/asbook09.asp

.

http://www.fordham.edu/halsall/ancient/rome-balance.asp

Британ

дық музей

http://www.britishmuseum.org/explore/cultures/europe/ancient_rome.aspx


http://the300spartans.ru/rimskoe-obshhestvo/

Презентация үлгілері

http://rodriguez10-8.pbworks.com/w/page/10211594/Roman%20Culture


Бекіту

Кері байланыс

Сабақта меңгергенім.........

Сабақта қиын болған тұстар.........

Үй тапсырмасы

Рим мәдениеті әлемге не берді?

Антикалық тарихтан мысал келтіріңіздер.

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект




Қысқа мерзімді жоспар-3

     

Бөлім:

Рим империясының гүлденуі


Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Спартактың көтерілісі ежелгі Римдегі құлдықты қалай сипаттайды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.2.2 ежелгі дүниедегі құлдықтың ерекшеліктерін анықтау;

5.3.2.3 Ежелгі Римдегі Спартак көтерілісін сипаттау, себептерін анықтау

Сабақтың мақсаты

Спартак көтерілісін зерделей отырып, Ежелгі әлемдегі құлдықтың ерекшеліктерін анықтау


      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі


Ой салу сатысы

Жеке.Оқушыларға құлдар туралы бейне материал немесе суреттерін көрсете отырып,құлдардың өмірі туралы өздерінің пікірлерін ортаға салуға ұсыныс білдіру.

Оқушыларға өздерінің болжамдарын бағалауға мүмкіндік беру.

Сабақ тақырыбы мен мақсаттарын анықтау.

Сабақ мақсаттары мен бағалау критерийлерін айқындау.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

мадақтау

Құлдартуралыбейне материал

https://www.youtube.com/watch?v=U4hSbh4Sww8

Жаңа сабақ

Жеке жұмыс.

Оқушылардың құлдық туралы білімдерін өзектендіруге мүмкіндік жасау.

Сұрақтар бойынша талқылау жүргізініз:

1.Қандай адамдар құлдыққа түсті?

2. Оларқалайөмірсүрді?

3.Құлдардың еңбегіқайжерлердеқолданылды?

Оқушыларға ой пікірлерінайтуғамүмкіндікберіңіз,

Жауаптарынақысқашаталқылау.

«Тарихи дерек»

Ежелгі Римдегі құлдықтын ерекшеліктерін анықтауға мүмкіндік беретін мәтін таратып беру. Олар мәліметті бірнеше дерек көздерінен зерделей алады.

1.құлдықтың қайнар көздерін аныктау

2. құлдардың өмір сүру жағдайын анықтау

3.Үй шаруашылығы ,кеніштер мен плантациялардағы құлдар еңбегінің ерекшеліктерін анықтау

Оқушылар жолдастарының ойларын тыңдай отырып негізгі фактілерді жазып отырады. Сөз соңында сұрақты талқылау:

Құлдарға деген мұндай қарым қатынастың салдары қандай болмақ ?

Бағалау үшін оқушылардыңұсыныстарынтақтағажазу.

ЕББҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі.

«Себебі қандай?»

Ежелгі Римдегі Спартак көтерілісі туралы бейнетаспа немесе иллюстрацияларды көрсетіп мәтін немесе иллюстрацияны қолдана отырып осы оқиғаның себептері туралы өз ойларын айтуға ұсыныс жасау .

«Ақпараттық карточкалар»

Спартак көтерілісінің себеп -салдары туралы карточкалар тарату. Плакатқа Спартак көтерілісінің себептері жазылған крточкаларды жапсыруға ұсыныс жасау.

ЕББҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды;

Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды


Дескриптор:

Құл болудың кемінде 3 жолынаныктайалу;

құлдардыңөмірсүруініңеңкемінде 3жағдайынанықтайалу;

құлдареңбегініңеңкемінде 3ерекшелігінанықтайалу.

Дескриптор:

Көтерілістің ең кемінде 3 себебін анықтайды.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»


«Жұлдызшалар»


«Екі жұл

дыз,бір ұсы

ныс»



.

http://prezentacii.com/istorii/2759-rabstvo-v-drevnem-rime.html
Жасырын дифференциация:

Карточкаларды таңдау кезіндегі аргументтердің тереңдігі

Ақпараттық мәтін

Қосымша мәліметтер

Презентация

Суреттер


Қорытынды

«Бес саусақ» әдісі бойынша

Не білдім?

Не көрдім?

Не үйрендім?

Нені білгім келеді?

Не қиындық тудырды? – деген сұрақтарға жауап береді.

Үй тапсырмасы

Сөйлемді толықтырып шық:

«Спартак көтерілісініңсебептері, өткені …»\

Спартак атынанөзәскеріқатарынақосылуғаүндеужазу.

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

Дескриптор:

1.Еңкеміндекөтерілістің 2 себебінанықтапбереді.

кемінде 3 аргумент қолдану

Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


Слайд 9

Рефлексия




Қысқа мерзімді жоспар-4

     

Бөлім:

Дәуірлер кезеңіндегі Рим


Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

І-ІІІ ғасырларда Рим империясы қалай дамыды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.3.2.2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін түсіндіру;

5.2.1.3 ежелгі қоғамның дамуына діндердің ықпалын сипаттау;

5.2.1.1 негізгі діни ұғымдарды (Құдай, ғибадатхана, абыз, қасиетті жазбалар, пұт) түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Басқыншылық соғыстардың мемлекеттердің шекараларын қалай өзгерткеніні түсінеді. Негізгі діни ұғымдарды түсінеді

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас

тыру

кезеңі


«Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушылардың назарын шоғырландырамын. Мұғалім жедел сұрақтар қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбы және оқу мақсаттарын оқушылармен бірлесе отырып анықтайды;

Сұрақтар:

  1. Рим империясы І- ІІІ ғасырларда қалай дамыды деп ойлайсыңдар?

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Мадақ

тау

Мұғалім презентациясы


Жаңа сабақ

Мәтінмен жұмыс

Рим – ежелгі әлемдік держава» тақырыпшасын оқиды.

Тапсырма: Картадан Рим империясының жаулап алған жерлерін көрсетіңдер

«ІІІ ғ- Рим империясы дағдарыс кезеңінде» тақырыпшасын оқиды.

«Венн» диаграммасын толтырады

Құлдар мен колондар


Құлдар


колондар


Тапсырма: Құлдар мен колондардың жағдайын салыстырыңдар

ЕББҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды.

«Абсолюттік монархияның орнауы» мәтінін ұсыныңыз

Сұрақтар

  1. Азамат соғысының нәтижесінде кім билікке келді?

  2. Абсолюттік монархия деген не?

  3. «Жауынгер императорлардың » заманы неліктен келді?

Ойланыңдар: Неліктен «алтын ғасырдан» кейін империяда дағдарыс басталды?

Дәптермен жұмыс:

Рим империясының күш-қуатының күшеюі мен құлдырауын уақыт сызығы бойымен орналастыр

ЕББҚ оқушы өз таңдауы бойынша қалаған сұрағына жазбаша жауап жазады.

Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды
Дескриптор:

Оқушылар картадан Жерорта теңізінің жағалауларын, Еуропаның батыс, оңтүстік, шығыс бөліктерін, Солтүстік Африка жерлерін көрсетеді

Дескриптор: Құлдардың жағдайын анықтайды

Колондардың жағдайын анықтайды



ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

«Алақан-жұдырық»

«Жұлдызшалар»
«Екі жұлдыз,бір ұсы

ныс»


Ақпараттық мәтін

Қосымша мәліметтер

Презентация

Суреттер
Үлестірмелі қағаздар


Кесте


Қорытынды

«Бағдаршам» әдісі арқылы оқушылардың қажеттіліктерін анықтаймын.

«Жасыл түс»- бәрін түсіндім

«Сары түс»- түсінуге жақын

«Қызыл түс»- түсінбедім

Үй тапсырмасы

І-ІІІ ғасырларда Рим империясы қалай дамыды?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

критерийлерімен өз деңгейлерін баға

лайды


А4, конспект