Файл: Scratch ойын программалау ортасы туралы білім алады, ортамен жмыс жасауды йренеді. Біліп йренгендерін олданып, практикалы жне теориялы трде берілген тапсырмаларды орындау.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 03.02.2024
Просмотров: 38
Скачиваний: 3
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бекітемін: ____________________________________ | Мектеп: | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып: 4 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||
Сабақ тақырыбы | Scratch ойын программалау ортасы | |||||
Сабақ мақсаттары | 5.3.3.1- тармақталу және цикл командаларын ойын ортасындағы программалау кезеңінде қолдану (Лого, Scratch) | |||||
Жетістік критерийлері | Барлық оқушылар: Scratch ойын программалау ортасы туралы білім алады, ортамен жұмыс жасауды үйренеді. Біліп үйренгендерін қолданып, практикалық және теориялық түрде берілген тапсырмаларды орындау. Оқушылардың басым бөлігі:түсінеді, талдайды, білімін қолданады: программалау ортасының элементтерімен танысады, жұмыс жасайды, жаңа ұғымдарды меңгереді. Кейбір оқушылар: білімін жинақтайды, рефлексия жасайды: прогр-лау ортасының элементтерімен, ұғымдарын толық ажырата біледі, программаны жүктей алады. | |||||
Өткен тақырып | «Activote» құрылғысы арқылы тест тапсырмаларын орындау. | |||||
Құндылықтарды дарыту | Бір біріне қолдау көрсету | |||||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «шаттық шеңбері», «Блум», «сұрақ-жауап», топтық жұмыс, «кім жылдам», «синквейн», «бармақ», «блоб» ағашы | |||||
Қолданылатын ресурстар | Флипчарт, слайд, оқулық, интернет жүйесінен бейнебаяндар. | |||||
Пәнаралық байланыстар | Математика, музыка. | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||
Ұйымдастыру кезеңі 3 мин | Шаттық шеңбері. Бірі – біріне жақсы тілектер айту. Сынып оқушыларын топтастыру. | Сынып оқушыларының зейінін сабаққа аудару. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Топтастыру. | Шаттық шеңберін құрады, еңберде тұрып жақсы тілектер айтады. Сыныптың оқушылары «Спрайт», «Скрипт», «Скретч» болып топтарға бөлінеді. | |||
мәселе қою. 1 мин | Сұрақ қою арқылы көпір тапсырмасын қарастыру. Программалау деген не? Программалау тілдері не үшін қолданылдады? | Оқушы жауаптарын тыңдайды, қосымша сұрақтар қою арқылы тоглықтырады. | Көпір тапсырмаларында берілген сұрақтарға әр топ сыни тұрғыдан ойлау арқылы жауап береді. | |||
Қызығушылығын ояту 2 мин | Скретч туралы бейнебаян көрсету. https://scratch.mit.edu/ | Интерактивті тақтадан арнайы сайттан бейнебаян көрсету. | Бейнебаян көру арқылы скретч программасының қызметімен танысады. | |||
Теория бойынша «білу», «түсіну», «талдау», «жинақтау» тапсырмалары. 15 мин | Мазмұнды сызбамен (постер) жұмыс. Әр топқа берілген тақырып бойынша мазмұнды сызба дайындау және қорғау тапсырмасы беріледі. 1-топ: скретч дегеніміз не? 2-топ: скретч терезесінін элементтері 3-топ: программа терезесінің бөліктері. | Топтық жұмыс. Әр топқа «Scratch ойын программалау ортасы» тақырыбы бөлімшеге бөлініп, топ мүшелері бөліп алып бөлімшені оқып, түсіндіру тапсырылады. Жаңа сабақты меңгерту мақсатында жаңа ұғымдармен, материалдармен таныстыру, слайдтар көрсету арқылы мәліметтер беру. Әр қадам тапсырмаларына нұсқау беру, тексеру. Топ бойынша жасалған жұмыстарды тексеру. | Тақырып бойынша постер дайындайды, топ мүшелері бір-біріне түсіндіреді. Оқулықпен жұмыс жасау. Қадам тапсырмаларын орындау, тексеру. | |||
Сергіту сәті 1 мин | Интербелдсенді тақтадан бейнеоликтегі жаттығу жасайды. | |||||
Қолдану және бағалау тапсырмалары. 8 мин | Оқуықтағы 4-5 қадамдық тапсырмаларын «Кім жылдам» ойындары арқылы орындау. Қолдану – практикалық тапсырманы орындайды. Бағалау тапсырмасы бойынша скретч пргораммасының маңыздылығы туралы ой бөліседі. | Компьютерде орындалатын практикалық тапсырмаларды тексеру, білмеген жағдайда бірлесе отырып, орындату. | Тақырып бойынша алған білімдерін практикада қолданады. Берілген тапсырмаларды компьютерде орындайды. Теориялық білімін бекіту арқылы біліктілігі қалыптасады. | |||
Бағалау, кері байланыс. 5 мин | «Бас бармақ» әдісі бойынша топтар бір-бірін бағалайды. «Блоб ағашы» әдісі арқылы кері байланыс алынады. | Мұғалім бағаның дүрыс қойылуын бақылайды, қажет жағдайда толықтырады. Оқушыларды 3 түсті спрайтпен бағалайды. Сары «спрайт» - «өте жақсы» Жасыл «спрайт» - « жақсы» Қызыл «спрайт» - «орташа» | Топ басшысы оқушыларды бағалайды. Кері байланыс парағын толтырады. | |||
Үй тапсырмасы | Тақырыпты оқу | | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||
| ||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |