Файл: Оу бадарламасына сйкес оыту масаты.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.02.2024

Просмотров: 14

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:

5.2.Сақтар

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Сақтар туралы тарихи мәліметтер.

Зерттеу сұрағы: Қандай тарихи дереккөздер сақтар туралы мәлімет береді?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.3.1.1 картадан тайпалық одақтардың орналасуын көрсету;

5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Сақ тайпаларының мекендеген жерлерін картадан көрсете алады.Сақтардың әйгелі археологиялық жаналықтарын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: Сақтар туралы жазған авторлардың пікірін сипаттайды.

Кейбір оқушылар: Сақ тайпаларының қоныстануы туралы дереккөздердің ерекшеліктерін анықтайды

Ойлау дағдыларының деңгейі:

Білу және түсіну,қолдану

Тарихи концепті:




Құндылықтар дарыту:

Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


Бастапқы ынталандырушы материал ретінде презентацияның слайдын көрсету арқылы ұсынылған деректен Зарина патшайымын тану үшін үзінді беріледі,екінші слайд арқылы сақтар туралы мәлімет дереккөзін анықтайды.

Марихымызда ел қорғаған батыр, ел билеген патша қыздар көп болған. Әсіресе... заманында патшайым қыздардың даңқы алысқа тарады.

Зарина патшайымы, сақ жайында зерттеген деректер.Тақырыпты болжау үшін беріледі.

М.Ойланып көріңіз,сабақтың тақырыбы қандай болмақ? Болжам жасаңыз.

М Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттарымен бағалау критерийлерімен таныстыру

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


мадақтау

Тақырып тық суреттер

Жаңа білім


Карта мен жұмыс: Қазақстан аумағындағы тайпалық одақтар.

Т апсырма-1:Сақтардың мекендеген жерлерін көрсету.Сақ тайпаларының қоныстануын атау

«Жылжымалы карта




Б.Бейнематериал«Ерден атаның әңгімелері». тарихи анимациялық бағдарлама.Сақтар туралы.

Тапсырма-2.

Бейнематериалдан сақтардың түрлерін,мекендеген территория аумағын бейнематериал арқылы бекіту.
Тапсырма-3.

Мәтінмен жұмыс. Қосымша 1.Сақтар туралы мәліметтер.

Сақтардың мекендеген жерін сипаттайтын мәтін ұсыну. Әр топ өз жұмыстарын орындап, таныстырған соң топтар өзара бағалау жүргізеді.

Оқушылар төмендегі тапсырмаларды рөлге бөліп,ауызша орындайды:

Сақ  (тиграхауда)

Сақ (парадарайа)

(хаумаварга)

Сақ(исседон,аргипей,аримаспа,дайлар)

Зерттеу мен талдау

Ой шақыру стратегиясы:. Сақ тайпалары туралы бейнематериалдан үзінді көрсетіледі. Бехистун жазбаларынан үзінді.

Тапсырма-4: «Сo-operative listening» әдісі

.Мұғалім бейнебаянды ортасында тоқтатады, оқушылар рөлдерімен ауысады:екінші оқушы кілт сөздерін жазады,бірінші-тыңдайды.Видео аяқталған соң бір-біріне сұрақ қояды, кілт сөздерін қолданып бейнебаянды сипаттайды.

Тыңдалым,жазылым дағдыларын дамыту.


Оқушылар төмендегі тапсырмаларды орындайды:

Сақ  туралы  алғашқы  мәліметтер

Сақ деректері.Грек деректері бойынша

Рим деректері

Сақ тайпаларының қоныстары

Тапсырма-5.

Кестемен жұмыс. Тақырыпқа қатысты

кестені толтыру.

Деректер

Қалай аталды?

Геродот




Ирандықтар




Гректерде




Парсы деректерінде




Аристей




Ксенофонт



Дереккөздерін сөйлету.

Оқушылар деректерді атап,босатылған сөздерді орынорнына қояды.
Иран жазбаларында.................................................. Ежелгі грек деректерінде ........................................
Парсы деректерінде  ..................................................

Әр оқушы келіп сақтардың орналасуын есіне сақтап,тобына жеткізіп ауызша түсіндіреді

Критерийлері:

Тапсырманың мазмұнын ашу

Образды ашуда таңдалған сақ түрлерінің атрибутын көрсету

Креативті таныстыру,жеткізу

Оқушылар «Бехистун жазбаларынан үзінді» бейнебаянды қарайды,бірінші оқушы кілт сөздерін жазады,екінші оқушы тыңдайды


Оқушылар сақтар туралы деректерге талдау жасайды


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


«Ең үздік жауап»

«Алақан-жұдырық»

«Жұлдызшалар»


Ақпараттық мәтін
карта


https://www.youtube.com/watch?v=xJH_Boye4p8

«Ерден атаның әңгімелері».Тарихи анимациялық бағдарлама.Сақтар туралы,(1.26-минуттан бастау)


https://www.youtube.com/watch?v=e8pskSiTx2M

Сақ тайпалары
Ежелгі Қазақстан тарихы.

1-бөлім, Т.С. Садыков,

А.Т. Толеубаев, Г. Халидуллин, Б.С. Сарсекеев. - Алматы: Атамұра, 2011.

Бекіту


Сабақты қорытындылау

Сөйлемдерді толықтыр.

1.Шошақ бөрік киіп жүретін сақтар (тиграхауда) --2.---Сырдарияның орта ағысы, Тянь-Шань, Жетісу.
3.Теңіздің арғы жағындағы сақтар (Парадарайа) ---4.----Қара теңіздің солтүстігі, Арал теңізінің маңы, Сырдария мен Амударияның төменгі ағысы.
5.Хаома сусынын дайындайтын сақтар (Хаумаварга)

6.---------Мургаб аңғары.

Үйге тапсырма Сақтар


Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка


Кері байланыс

Жалғастырыңыз:

Маған ... қызықты болды

Бұл ... қиындық туғызды

Осы ... мені ойландырды

2)Оқушылардың материалдарын меңгеру «Білімге сапар сәтті болды», «Жанар май қажет» әдісі арқылы (мұғалімге қажет оқушылардың қиналған тапсырмалары және жеке жетістіктерін қадағалау)

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект