Файл: Акт пні бойынша 4сыныпа арналан ЫСа мерзімді жоспарлар жинаЫ.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 04.02.2024
Просмотров: 59
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
АКТ ПӘНІ БОЙЫНША
4-СЫНЫПҚА АРНАЛҒАН
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРЛАР ЖИНАҒЫ
2-тоқсан сағат саны-8
№9 сабақ
Пән: «Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар» Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Робототехника. Лабиринт және кегельринг | Мектеп: «Жезқазған қаласының білім бөлімінің № 8 гимназиясы» КММ | |||||||||||||||||||||||||||
Мұғалімнің аты-жөні: Әбілғафурова Әлия Болатқызы | ||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | | | | | | ||||||||||||||||||||||
Сынып: | 4«А» | 4«Ә» | 4«Б» | 4«В» | 4«Г» | 4«Ғ» | ||||||||||||||||||||||
Қатысқандар саны: | | | | | | | ||||||||||||||||||||||
Қатыспағандар саны: | | | | | | | ||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Түс датчигі | |||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 4.5.1.1 түс датчигін қолдану | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: датчиктің түрлерімен танысып, түс датчигін қолдануды үйренеді. Көптеген оқушылар: Түс режимі түрлері, сыртқы жарық жарықтылығы және шағылысқан жарық жарықтылығымен танысады. Кейбір оқушылар: EV3 түс датчигін роботқа орналастырып, LEGO MINDSTORMS Education EV3 програмассында еркін жұмыс жасай алады. | |||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Түс датчигін роботқа орналастыра алады, LEGO MINDSTORMS Education EV3програмассындағы блоктар. | |||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Лексика мен терминология: Түс датчигін қолдану (Тұс датчигі-Датчик цвета-Сolor sensor) Диолог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: LEGO MINDSTORMS Education EV3 программасындағы блоктар. | |||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық,құрметпен қарау,ынтымақтастық,ашықтық, басқалардың пікірлерін тыңдауға,өз пікірін ашық айтуға дағдыланады. | |||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика, жаратылыстану, көркем еңбек, қазақ тілі, орыс тілі,ағылшын тілі. | |||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу; | |||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Өткен жылы алған білімдері бойынша сұрақтар беріп, осы сабақпен логикалық пікір құру. Робот ұғымымен сендер таныссыңдар ма? Робот деген не? | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | Оқушылармен амандасу. Сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Көңілді күн» тренингін ұйымдастыру. Сурет қиындыларын құрастыру арқылы топтастыру. 1-топ- EV3 2-топ- LEGO MINDSTORMS Топ басшысына оқушыларды бағалау үшін бағалау парағы таратылады. Бағала критерийлері таныстырылып өтеді (бағалау парағы төменде көрсетілген) | суреттер,бағалау парағы | ||||||||||||||||||||||||||
Білу | Бүгінгі сабақ тақырыбы: §9 Түс датчигі. Экраннан слайд арқылы көрсету Оқушылар тақырыпты өздігінен оқып шығады «ЖИГСО» ұғымдық оқыту әдісі бойынша бірінші жұпта, сосын топпен тақырыпты талқылайды.
Сұрақтары талқыланып сұралады/бірлескен жұмыс /. Топтар бірін-бірі өзара бағалайды. | компьютер, интерактивті тақта, оқулық | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Түсіну | «Ми шабуылы»/ топтық жұмыс/әдәсә.
| | ||||||||||||||||||||||||||
Талдау | Жанасу датчигі мен түс датчигін салыстырып,ұқсастығы мен айырмашылығын анықта. | компьютер | ||||||||||||||||||||||||||
Жинақтау | Ой бөлісейік.
| | ||||||||||||||||||||||||||
Қолдану | Компьютерде орындайық LEGO MINDSTORMS Education EV3 программасын аш. Нұсқаулыққа сүйене отырып, роботты құрастыр және түс датчигін орнатын, программаға жүкте.
| | ||||||||||||||||||||||||||
Сергіту жаттығуы | Көз жаттығуын қайталайды | | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Бағалау парағы арқылы топтарды топ сарапшысы өзара бағалау жүргізеді. Әр тапсырмада бағалау парағынасмайлик жапсырылып отырады. Сол арқылы оқушының сабаққа қандай деңгейде қатысқаны көрінеді. Бағалау парағы
| Компьютермен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік ережесін қайталау | ||||||||||||||||||||||||||
Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабыққа саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерңнде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
№ 10 сабақ
Пән: «Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар» Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Робототехника. Лабиринт және кегельринг | Мектеп: «Жезқазған қаласының білім бөлімінің № 8 гимназиясы» КММ | ||||||||||||||||
Мұғалімнің аты-жөні: Әбілғафурова Әлия Болатқызы | |||||||||||||||||
Күні: | | | | | | | |||||||||||
Сынып: | 4«А» | 4«Ә» | 4«Б» | 4«В» | 4«Г» | 4«Ғ» | |||||||||||
Қатысқандар саны: | | | | | | | |||||||||||
Қатыспағандар саны: | | | | | | | |||||||||||
Сабақ тақырыбы | Бағдаршам роботы | ||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 4.5.1.1 түс датчигін қолдану арқылы бағдаршам-робот жасау | ||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: түс датчигінің 3 түрлі режим арқылы жұмыс жасайтының біледі. Көптеген оқушылар: программа кодын пайдаланып, бағдаршам-робот жобасын жасай алады. Кейбір оқушылар: түс датчигімен жұмыс жасаған кезде циклдерді программада дұпыс орнату маңызды екенін білееді. | ||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | LEGO MINDSTORMS Education EV3 программасына блоктарды орналастыра алады. | ||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Лексика мен терминология: Түс датчигін қолдану бағдаршам-робот жасау (Бағдаршам-Светофор-Traffic light) Диолог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Түс датчигімен жұмыс жасаған кезде циклдерді программада дұрыс орнату. | ||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық,құрметпен қарау,ынтымақтастық,ашықтық, басқалардың пікірлерін тыңдауға,өз пікірін ашық айтуға дағдыланады. | ||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика, жаратылыстану, көркем еңбек, қазақ тілі, орыс тілі,ағылшын тілі. | ||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Өткен жылы алған білімдері бойынша сұрақтар беріп, осы сабақпен логикалық пікір құру. Түс датчигінде қадай түстер қолданылады? Түс датчигінің негізгі қызметі қандай? | ||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||
Сабақтың басы | Оқушылармен амандасу. Сыныпта жағымды ахуал орнату үшін хологиялық тренинг ұйымдастыру. «Ыстық алақан» тренингін (бір-бірінің қолдарын ұстап, оң алақандарын бір-бірінің үстіне қойып,лебіздерін білдіреді) ұйымдастыру. Оқушыларды санау арқылы жұп және тақ сандар арқылы 2 топқа бөлу. Топ басшысына оқушыларды бағалау үшін бағалау парағы таратылады. Бағалау кретерийлері таныстырылып өтеді (бағалау парағы төменде көрсетілген). | бағалау парағы, өрмекші торы(жіп) | |||||||||||||||
Білу | «Өрмекші торы» әдісі арқылы өткен тақырыпты қайталау
| | |||||||||||||||
Сабақтың ортасы Түсіну | Белсенді оқыту: «Ойлан, жұптас,бөліс» әдісі арқылы жаңа сабақты түсіну/топтық жұмыс. Тақ сандар тобы: Программа тобын пайдаланып, жұмыс жасау. Жұп сандар: Роботты программаға дайындап, құрастырады. Тптық жұмыстан кейінгі төмендегі сұраққа жауап берееді: Не себепті бағдаршам-роботты жасағанда түс датчигі маңызды рөл атқарады? | компьютер, интерактивті тақта оқулық | |||||||||||||||
Талдау | Скретч пен LEGO MINDSTORMS Education EV3 програмасының қандай ұқсастығы мен айырмашылығы бар? | | |||||||||||||||
Жинақтау | Жұмыс дәптеріндегі және СD дискідегі тапсырмаларды орында. | | |||||||||||||||
Қолдану | Компьютерде орындайық Түстерді айтатын программа құру. EV3 түс датчигі жүріп келе жатып, бірінші қызыл түсті,екінші жасыл түсті, үшінші көк түсті көрген кезде дыбыстап түстерді айтатын программа құр. | | |||||||||||||||
Сергіту жаттығуы | Оқушылар интерактивті тақтадағы видеороликпен көз жаттығуларын қайталайды. | | |||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||||||||||||||
Бағалау | Ой бөлісейік Абзал LEGO MINDSTORMS Education EV3 программасында түс датчигін пайдаланып, бағдаршам жобасын дайындады. Жоба барысында робот қызыл түсті көргенде алға жүре берді. Абзалдың жобассында қандай қателік орын алды? | | |||||||||||||||
Кері байланыс | «Бағдаршам» әдісі арқылы қорытындылау
Үйге тапсырма: |
§10 Бағдаршам робот. Оқулықтың 47-бетіндегі «Үйде орындайық» тапсырмасын орындау.
| ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Бағалау парағы арқылы топтарды топ сарапшысы өзара бағалау жүргізеді. Әр тапсырмада бағалау парағынасмайлик жапсырылып отырады. Сол арқылы оқушының сабаққа қандай деңгейде қатысқаны көрінеді. Бағалау парағы
| Компьютермен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік ережесін қайталау | ||||||||||||||||||||||||
Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабыққа саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерңнде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
№ 14 сабақ
Пән: «Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар» Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Робототехника. Лабиринт және кегельринг | Мектеп: «Жезқазған қаласының білім бөлімінің № 8 гимназиясы» КММ | |||||||||||||||||||||||||
Мұғалімнің аты-жөні: Әбілғафурова Әлия Болатқызы | ||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | | | | | | ||||||||||||||||||||
Сынып: | 4«А» | 4«Ә» | 4«Б» | 4«В» | 4«Г» | 4«Ғ» | ||||||||||||||||||||
Қатысқандар саны: | | | | | | | ||||||||||||||||||||
Қатыспағандар саны: | | | | | | | ||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Кегльринг | |||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 4.5.1.1 түс датчигін қолдану; 4.5.1.2 ультрадыбыс датчигін қолдану; | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: кегльринг атауымен танысу Көптеген оқушылар: жарыс ережелері туралы біледі Кейбір оқушылар: түс датчигі мен ультрадыбыс датчигін қолдану арқылы Кегльринг жобасын жасау. | |||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | EV3 түс датчигін орналастыра алады, LEGO MINDSTORMS Education EV3 програмасында жұмыс жасай біледі. | |||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Лексика мен терминология: : түс датчигі мен ультрадыбыс датчигін қолдану (Жарыс – Соревнование- Сompetition) Диолог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: LEGO MINDSTORMS Education EV3 програмасындағы блоктар. | |||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, басқалардың пікірлерін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдылану. | |||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика, қазақ тілі, орыс тілі,ағылшын тілі,жаратылыстану | |||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар беріп, осы сабақпен логикалық пікір құру. Кегльринг сөзі таныс па? Роботтар арасындағы жарыс туралы не білесін? | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | Оқушылармен амандасу. Сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Көңілді күн» тренингін ұйымдастыру. Сурет қиындыларын құрастыру арқылы топтастыру. 1-топ Кегель 2-топ Ринг Топ басшысына оқушыларды бағалау үшін бағалау парағы таратылады. Бағалау критерийлері таныстырылып өтеді (бағалау парағы төменде көрсетілген) | бағалау парағы, суреттер | ||||||||||||||||||||||||
Білу | Бүгінгі сабақ тақырыбы: §14 «Кегльринг». Экраннан слайд арқылы көрсету. Оқушылар тақырыпты өздігінен оқып шығады «ЖИГСО» ұғымдық оқыту әдісі бойынша бірінші жұпта, сосын топпен тақырыпты талқылайды. «Ми шабуылы»/ топтық жұмыс/ әдісі.
Сұрақтары талқыланып сұралады/бірлескен жұмыс /. Топтар бірін-бірі өзара бағалайды. | компьютер, интерактивті тақта оқулық | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Түсіну | 1.Не себепті робот кегльрингке қатысу үшін датчиктермен жабдықталуы керек? 2.Неліктен кегль-ойындағы ең маңызды атрибуттардың бірі? | | ||||||||||||||||||||||||
Талдау | Бокс алаңы мен кегльринг өткізетін алаңнын ұқсастықтары мен айырмашылығын салыстыр. | Оқулық | ||||||||||||||||||||||||
Жинақтау | Жұмыс дәптеріндегі және СD дискідегі тапсырмаларды орында. | | ||||||||||||||||||||||||
Қолдану | Компьютерде орындайық Кенльринг жобасын жасау. Програманның алгоритмі:
| Компьютер Робот LEGO MINDSTORMS Education EV3 программасы Оқулық | ||||||||||||||||||||||||
Сергіту жаттығуы | Оқушылар интерактивті тақтадағы видеороликпен көз жаттығуларын қайталайды. | Компьютер | ||||||||||||||||||||||||
Бағалау | Ой бөлісейік. 1 Өзіңе ұнайтын мавмавндық иесіне жол тауып бар. 2 Лабиртті мәдени мұраға айналдыру мүмкін бе? | Жұмыс дәптері | ||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс | «Ауа райы» әдісі арқылы қорытындылау
Үйге тапсырма: §14. Кегльринг. Оқулықтың 65-бетіндегі «Үйде орындайық» тапсырмасын орындау. | | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Бағалау парағы арқылы топтарды топ сарапшысы өзара бағалау жүргізеді. Әр тапсырмада бағалау парағынасмайлик жапсырылып отырады. Сол арқылы оқушының сабаққа қандай деңгейде қатысқаны көрінеді. Бағалау парағы
| Компьютермен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік ережесін қайталау | ||||||||||||||||||||||||
Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабыққа саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерңнде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |