ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 07.11.2023

Просмотров: 12

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Бөлім:

«Бекітемін»

Педагогтің аты-жөні:

Олжабаева Л

Күні: 01.02.2013

Мектеп: 199

Сыныбы: 5

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ондық бөлшектерді қосу және азайту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.1.2.27 ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау

Сабақтың мақсаты:

Білім алушылар ондық бөлшектерді қосуға және азайтуға есеп шығарумен танысады.

Білім алушылар ондық бөлшектерді қосуға және азайтуға есеп шығаруды талдауды біледі.

Білім алушылар ондық бөлшектерді қосуға және азайтуға есеп шығаруды сипаттап бере алады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

7 мин.

(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Психологиялық ахуал туғызу

«Бес қадам» әдісі

Үй тапсырмасын тексеру. «Көршіңді тексер» әдәсімен

Өткен сабақты бекіту мақсатында оқушыларға практикалық тапсырмалар беріледі.

2-метрлік беріледі. Екі оқушы басқа бір екі оқушының бойын өлшеп бесінші оқушы параққа жазып алады.

ІІ-топ: электронды ас үй өлшегіші беріледі және математика кітабы мен өзге тағы бір кітаптың салмағын өлшеу арқылы ондық бөлшектерді салыстыру тақырыбын пысықтайды.

Топқа бөлу

«Фонарик» әдісі арқылы оқушылар екі топқа бөлінеді.

І-топ:Жай бөлшектер тобы

ІІ-топ: Ондық бөлшектер тобы

Оқулық, жұмыс дәптері

Күннің суреті бейнеленген қима қағаздары, фонарик,релетка,ас үй таразысы

Жаңа сабаққа кіріспе


Тақтаға мысалдар жазып, жаңа тақырыпқа оқушыларды дайындайды.

Оқушыларды жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыру. Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсатымен таныстыру.

Жаңа сабақ.

Ондық бөлшектерді қосу шарттары:

1.Алдымен бөлшектердегі үтірден кейінгі цифрлар саны теңестіріледі.

2. Баған түрінде жазылып, аттас разрядтар бойынша қосу орындалады.

3. Шыққан нәтижедегі үтір берілген бөлшектердегі үтірлердің астына келтіріліп қойылады.

Ондық бөлшектерді азайту шарттары:

1.Алдымен бөлшектердегі үтірден кейінгі цифрлар саны теңестіріледі.

2. Баған түрінде жазылып, аттас разрядтар бойынша азайту орындалады.

3. Шыққан нәтижедегі үтір берілген бөлшектердегі үтірлердің астына келтіріліп қойылады.

Бейнеролик көрсетіледі.

Жаңа сабақты тыңдайды.

Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.


Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

31 мин.

Ондық бөлшектерді қосу (азайту) ең кіші разрядтың бірліктерін қосудан (азайтудан) бастап ,разрядтар бойынша орындалады да, үтірдің астына үтір қойылады.

Топтық жұмыс:

«Пазл» әдісі.

Оқулықтағы 779-есеп

Пазлға әртүрлі есептер беріледі.

Сол есептер бойынша сурет құрау





Математиктер туралы қысқаша мәлімет

Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады.

Джорж Непер



2)

3)

4)

5)

Иоган Кеплер

1)

2)

3)

4)

5)

Ондық бөлшектерді қосуға есептер шығарады.

Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру




Жұптық жұмыс

Оқулықтағы 780,792-есептерден алынды.

1-жұп:

1)

2)

2-жұп:

1)

2)

3-жұп:

1)

2)

4-жұп:

1)

2)

5-жұп:

1)

2)

Сергіту сәті

«ПИЗА» тапсырмасы:


Оқушылар 5-дейін саналып. Бір сан түскен оқушылар жұптасады.

Дескриптор:

Ондық бөлшектерді қосуды, азайтуды ажыратады.

Әр дұрыс жауап 1 балл

ДК экраны

5-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.

Слайд.




Жеке жұмыс

Тест сұрақтары беріледі.




Тест сұрақтары

Балл

1






2






3






4






5






6






7






8








Дескриптор

Жалпы балл -8

Есепті шешеді

ДК экраны

5-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.

Слайд.

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.

«Көңіл күй» парағы кері байланыс

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.


Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.


Мұғалім оқушыларды «Бағалау парағы» әдісі арқылы бағалайды. Яғни Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.












Тест сұрақтары

Балл

1






2






3






4






5






6






7






8