Файл: Малімні атыжні Хасамбек Толын.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 07.11.2023

Просмотров: 11

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Мектеп:

Қоянды НОМ

Мұғалімнің аты-жөні

Хасамбек Толқын

Күні:

29.03.2023ж

Сынып: 4

Қатысушылар саны:5

Қатыспағандар саны:0

Сабақтың тақырыбы

Жер ғаламшары қандай?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.4.2.1 жекелеген ғарыш денелерін сипаттау

4.4.2.2 жердегі тіршілікке ғарыштың әсерін анықтау


Сабақтың мақсаты

  • жер бетінің ірі элементтерін атайды және сипаттайды;

  • алынған нәтижені өзі таңдаған формада ұсынады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру


5 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді.

Оқу материалын жариялау «4 сурет, 1 сөз» әдісі арқылы жүреді:

-Суреттерге не ортақ?

-Неліктен?

-Ендеше бүгінгі басталатын бөлім «Жер және ғарыш» деп аталады.

-Ғарыштан қарағанда Жер шары неліктен көгілдір болып көрінеді?

-жердегі тіршілікке Күннен басқа тағы қандай денелер әсер етеді?

-Қыс мезгілінде неліктен қараңғылық ерте түседі?

-Олай болса бүгінгі сабағымыз Жер ғаламшарының қандай екені туралы болмақ.

Сабақ мақсаты жария етіледі.

Топқа бөлу «Санау» әдісі арқылы жүреді.

Жаттығу жасайды.
Сұрақтар қояды, жауап береді.
Тақырып ашады.

Топқа бірігеді.


Сұраққа жауап берген оқушыны «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.









Жаңа білім

15 мин

2 мин

Бекіту

18 мин


(Ұ) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады. Дәптермен жұмыс болады.

А) Жедел жауап.

-Жердің қандай қабықтарын білесіңдер?

-Биосфераға нелер кіреді?

-Гидросфераны не құрайды?

-Литосфера қабығы неден тұрады?

Ә) Сөздікпен жұмыс.

Материк, мұхит.

Б) Картамен жұмыс.

-Карта бойынша Жер бетінде не бар екенін сипаттаңдар. Құрлықтар мен мұхиттарды атаңдар.

-Берілген ақпараттың көмегімен материктерді ауданының кему ретімен орналастырыңдар.

-Ауданы жағынан ең үлкен материкті атаңдар.

-Қай материк ең кішісі?

-Біздің еліміз қай материкте орналасқан?

Ә) Мәтінмен жұмыс.

-Мәтінді түсініп оқып, мазмұны бойынша сұрақтар қойыңдар.

Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

-Құрлықтағы жердің ойлы-қырлы пішіні картада, глобуста қалай бейнеледі?
Сергіту сәтінде «Көңілді күн» әнін айтып билету.
(Т) 2-тапсырма -«Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі:

А) Зерттеу.

-Картадан төрт мұхиттың ортасында жатқан материкті табыңдар. Ол қай материк?

-Ал қай мұхит бес материкпен де шектесіп жатыр?

Ә) Диаграммамен жұмыс.

-Диаграмма құру үшін қандай ақпарат пайдаланылған?

-Диаграмма көмегімен мұхиттардың ауданы мен орналасуын анықтап көріңдер.

Тапсырманы орындау үшін сендерге не жетпеді? Қажет ақпаратты қайдан алуға болады?

Б) Модель жасау.

Модельдің көмегімен Жер бетінде материктер мен мұхиттар қалай орнласқанын бейнелеңдер.

В) Есептеу.

Егер Жер бетінің ауданы 510 млн км2 болса, оның 30%-ы ғана материктер. Сонда Дүниежүзілік мұхиттың ауданы қандай болады?

Г) Ойлан.

Антарктиданың бетін тұтастай мұз жауып жатса, неге ол мұхит емес?

Ғ) Сен білесің бе?

-Мәтінді оқып, әңгімелеңдер.

  • Сұрақтарға жауап береді.


Билеп сергиді.

Сұрақтарға жауап беріп, тапсырма орындайды.

Дескриптор:

  • Сұрақтарға жауап береді-1балл.


  • - Сөздікті жазып, жаттайды -1 балл.

- Карта бойынша Жер бетін сипаттайды-1балл.

Материктерді ауданының кему ретімен орналастырады-1балл.

Біздің еліміз орналасқан материкті атайды-1балл.



Дескриптор:

- Картадан төрт мұхиттың ортасында жатқан материкті табады-1балл.

- Диаграммамен жұмыс жасайды -1балл.

Модельдің көмегімен Жер бетінде материктер мен мұхиттар қалай орналасқанын бейнелейді-1балл.

Дүниежүзілік мұхиттың ауданы есептейді-1балл.

Антарктиданың мұхит деп аталмау себебін болжайды-1балл.

Жараты-лыстану оқулығы 2-бөлім

4-сынып

2019ж,

дәптер





Қорытынды

5 мин

Кері байланысты «Шеринг» әдісі арқылы береді. Оқушылар шеңберге тұрып бүгінгі тақырыптан алған білімі туралы талдайды.

Оқу тапсырмасы: мәтінді мазмұндау.

Рефлексия жасайды.

Тапсырма жазып алады.

ҚБ қойылады.
Пән мұғалімі_____________Машан Б

Баға_______________