Файл: мж тарауы 9 блім.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.12.2023

Просмотров: 30

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

ҰМЖ тарауы:

9 -бөлім

8.4 А Жарық құбылыстары

Күні:11.05.2023 ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Барсаева М.С

Сынып: 8а, 8ә

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Оптикалық аспаптар

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаты

8.5.1.16 Қарапайым оптикалық құралдарды (перископ, обскура камерасы ) құрастыру;

Сабақ мақсаттары

Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оптикалық аспаптар туралы түсінікті қалыптастырады.

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Оптикалық аспаптармен танысу барысында құралдар арасындағы ұқсастық, айырмашылық, ерекшеліктерін анықтай білу, талдай білу, жүйелеу қабілеттерін дамытады
Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:

Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут



Ұйымдастыру кезеңі 2 минут

Топтарға бөлу. «Қағаз қиындылары»

Бірнеше құттықтау қағаздарын топ құрамындағы оқушылар саны бойынша беске, алтыға жыртып, оларды араластырып, оқушыларға таратып беру керек. Оқушылар қиықтарды құрастырып бүтін сурет шығарады. Сол арқылы топтарға бөлінеді.

Оқушылардың үй тапсырмасын қалай меңгергендерін тексеру.

  1. Линза дегенді қалай түсінесіндер?

  2. Линзаның қандай түрлерін білесіндер?

  3. Шашыратқыш линзаны жинағыш линзадан қалай ажыратады?

  4. Линзаның оптикалық центрі, фокус дегеніміз не?

  5. Жинағыш линзаның фокусы қандай? Шашыратұыш линзанікі ше?

Оптикалық аспаптар

Проекциялық оптикалық аспаптар. Проекциялық аспаптарға нәрсенің шын, үлкейтілген кескінің беретін оптикалық аспаптар жатады.

Проекциялық аспаптарға



диаскоп эпископ эпидисакоп
Фотоаппарат. Фотоаппарат дегеніміз – линзалар жүйесінің көмегімен жарық сезгіш қабыршақта сақталатын нәрсенің кескіні алынатын, оптикалық қоңдырғы болып табылады.

Лупа. Нәрсенің ұсақ белгілерін ажырату үшін көру бұрышы үлкен болуы керек. Нәрсенің оптикалық аспап арқылы бақылаған кездегі көру бұрышының құралсыз көзбен қараған кездегі көру бұрышына қатынасына аспаптың бұрыштық ұлғайтуы деп аталады. Лупаның бұрыштық ұлғайтуын табайық:

r =

Микроскоп. Өте ұсақ денелерді көру үшін микроскопты пайдаланылады. Қарапайым микроскоп екі линзаның комбинациясы болып табылады.

Телескоп дегеніміз – аспан денелерін бақылауға арналған аспап

Қолдану

«Сәйкесін тап»

1

Жинағыш линзалар



2

Линзаның оптикалық күші

Біртекті ортада жарық түзу сызықпен таралады

3

Жарықтың сыну заңы

Дөңес линза

4

Жарықтың түзусызықты таралу заңы

 түсу бұрышы  шағылу бұрышына тең

5

Жарықтың шағылу заңы

Ойыс линза

6

Шашыратқыш линзалар

D =

  1. Физикалық диктант:
    1. Оптикалық аспаптардың негізгі бөліктері --------------------- тұрады
    2. Оптикалық аспаптардың жұмыс істеу әрекеті ---------------- заңдарына негізделген
    3. Оптикалық аспаптар қолданылу мақсатына қарай екіге бөлінеді: ------------ және --------
    4. Микроскоп - дененің ----------------------- кескінін береді
    5. Көздің --------------- қос дөңес линзаға ұқсас.
    6. Кескін көздің ------------------- алынады.




  1. Жұмбақ – сұрақ.

1-конверт. 1. Жақыннан көргіш адам аралға тап болды. Ол көзілдірігінің линзаларын қолдану арқылы от жаға ала ма?

2. Көздің бұзылуы, ауру түрлері.

2-конверт. 1. Дәрігер апама оптикалық күші +2,5 дптр болатын көзілдірік тағуға кеңес берді. Апамда көздің қандай кемшілігі байқалады?

2. Орманда адасып қалған бала, сіріңкесіз Күн сәулесі мен өз көзілдірігін пайдалану арқылы от жаға алды. Бұл балада көздің қандай кемшілігі байқалады?

Жауабын сәйкестендір


1

Жұқа линзаның формуласы

т

dsin = k

2

Линзаның оптикалық күші

и

Біртекті ортада жарық түзу сызықпен таралады

3

Дифракциялық тордың формуласы

О



4

Жарықтың түзусызықты таралу заңы

к

 түсу бұрышы  шағылу бұрышына тең

5

Жарықтың шағылу заңы

а

 = 2 k

6

Интерференцияның максимум шарты

п

D =

Кім шапшаң» ойынын пайдалану арқылы сұрақ жауап сәтін өткізу

1. Оптикалық аспаптардың негізгі бөліктері --------------------- тұрады
2. Оптикалық аспаптардың жұмыс істеу әрекеті ---------------- заңдарына негізделген
3. Диаскоп -------------- денелерді проекциялайды
4. Эпископ --------------- денелерді проекциялайды
5. Эпидиаскоп ------------- денелерді проекциялайды
6. Микроскоп - дененің ----------------------- кескінін береді
7. Телескоп — рефлектордың телескоп — рефрактордан артықшылығы

Оқу мақсатымен танысады


Сұрақтарға жауап береді

Суреттер, жіп, бағалау парағы



Оқушылардың сұрақтарға дұрыс жауап беруіне байланысты бағаланады.


Презентация немесе таратпа материал









https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/optika/lesson/optikalyq-qural-koz

https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/optika/lesson/optikalyq-qural-koz


Сабақтың соңы.

10 мин


Рефлекция
Бағалау

Үй тапсырмасы

Тест

1.Шашыратқыш линзаның көмегімен нәрсенің үлкейтілген кескінін алуға бола ма? Егер мүмкін болса, онда нәрсені қалай орналастыру қажет?

а) жоқ; б) иә, линза мен фокус аралығына; в) иә, Ғ пен 2Ғ арасында;

г) иә, 2Ғ-тан тысқары; д) иә, 2Ғ-та.

2.Бірліктердің халықаралық жүйесінде линзаның фокус аралығының өлшем бірлігі қалай өрнектеледі?

а) Н; б) ; в) м; г) ; д) жауаптар ішінде дұрысы жоқ.

3. Қос дөңес линзаның көмегімен нәрсенің жалған кескіні алынған.Төмендегі формулалардың қайсысы осы жағдайға сәйкес келеді?

а) ; б) ; в) ;

г) ; д) .

4.Төмендегі приборлардың қайсысы нәрсенің нақты және кішірейтілген кескінін береді?

а) микроскоп; б) телескоп; в) көру трубасы; г) фотоаппарат; д) фильмоскоп.

5. Екі ортаны бөліп тұрған шекара бетіне түсу бұрышының қандай да бір мәнінде түсу бұрышы синусының сыну бұрышы синусына қатынасы -ге тең. Түсу бұрышын 2 есе арттырса, осы қатынас неге тең болады?

а) ; б) ; в) 2; г) 4; д) нақты жауап беру мүмкін емес.
Тақырыпқа қатысты әңгіме құрастыру арқылы жинақтайды

Тарау бойынша білімдерін жинақтау үшін әр топқа тақырып төңірегіәнде шағын әңгіме жазу тапсырылады

БББ кестесі


Сабақты қорытындылау барысында оқушылар өз ойларын үлестірме қағаздарға жазып, пирамиданы кім қай мәселені ұққандығына қарай толтырады.

Жалпы сабақты бағалау критерийлер бойынша ең жоғарғы 10 балл


Үлестірме стикерлер


Дескриптор


Оқулық


Бағалау
5 минут

Кері байланыс

3 минут

Бағалау парақшасы Дұрыс жауапқа 5 балл.


Оқушының аты-жөні

«Жария

лау» әдісі

«Салыстыру кестесі»

«Ыстық орын

дық» орындық әдісі

«Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі

Балл














































































































«Рефлексиялық шеңбер»

Оқушылар шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді.

  • Сабақ барысында көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен?

  • Бүгін не білдіңіз? Сіз үшін не жаңалық болды?

  • Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз?

  • Сабақта қандай қиындықтар туындады?

  • Сабақ аяқталғанда көңіл-күйіңіз қандай? Неліктен?













Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2: