ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 25
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Пәні | Ана тілі |
Сыныбы | 1 «б» |
Күні | 12.04.2023 |
Мұғалім | Конаккалиева А.Н |
Бөлімі/Ортақ тақырып | Сөз және оның мағынасы / Дені саудың-жаны сау |
Сабақтың тақырыбы | Заттың атын білдіретін сөздер. Шынығу |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары | 1.1.3.1 *тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау; 1.4.2.1 *заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану; 1.3.6.1 жазу жолын,жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
Сабақ мақсаты | Тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды. Заттың атын білдіретін сөздерді табады, сұрақ қояды. Жаттығулардыкөркемжазуталаптарынасайжазады |
Ойлау дағдыларының деңгейі | Білу, түсіну |
Бағалау критерийлері | Тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды. Заттың атын білдіретін сөздерді табады,сұрақ қояды. Жаттығуларды көркем жазу талаптарына сай жазады. |
Сабақтыңбарысы
Сабақтың кезеңдері (уақыты) мин | Педагогтің әрекеті Психологиялық дайындық. Мұғалім бүгінгі сабаққа балалардың көңіл күйін көтеру мақсатында: Ашық аспан болсын! Әр күніміз біздің Сәттілікке толсын! Ана тілі пәнінен Білмегенді білейік Үйренейік ,күлейік деп өлең жолдарымен оқушылардың смайликтермен көңіл күйлерін сұрап біледі. | Оқушыныңәрекеті «Жылы лебіз». Оқушылар орындарынан тұрып, мұғалімнің өлең жолдарынан кейін қасындағы өз жұбына жылы лебіздерін білдіреді. | Бағалау Қол шапалақтау | Ресурстар Смайликтер | ||||
Сабақтың басы: 5 мин | Ширату жаттығуы немесе психологиялық ахуал «Ақылды доптар» әдісіарқылы оқушыларға өтілген тапсырмаларды қайталау мақсатында тапсырмалар берілді. Мақсатым: Өтілген тақырыпты пысықтау. Шапшаң жауап беруге үйрету | Доптардағы берілген сұрақтарға жауап береді. | «Ашық журнал» әдісі арқылы бағалау. Дескриптор:
| Доптар,тапсырмалар | ||||
| Т.Ж. «Адасқан әріптер» әдісі арқылы жаңа сабақты бастау. Тапсырмасы: адасқан әріптерден «Шынығу» сөзін табады. Сол сөзге байланысты оқушылар тапсырмалар орындады. Мақсаты: Шапшаңдыққа тәрбиелеу, ойлау қабілетін дамыту. «Шынықсаң шымыр боласың»ойыны Мақсатым: Ойын арқылы шынығу жаттығуын жасату , ұқыптылыққа тәрбиелеу. Топта бірлесе жұмыс істеуге баулу, зейінін дамыту және оқушының функционалдық сауаттылығын дамыту | Берілген тапсырмаларды орындады. Жаттығуды түрлерін айтады . | Дескриптор: - шынығу сөзін тасымалдайды - сөзге сөйлем құраыстырады -постер құрастырады - дауысты және дауыссыз дыбыстарды табады ЕҚБ дескриптор:
| постер | ||||
2.Сабақтың ортасы: 30 мин | Жұптық жұмыс «Ғажайып сандықша» әдісі Тапсырма: Сандықшадағы тапсырмалар арқылы бір бірімен жұптасып орындайды және заттың атын білдіретін сөзді табады. Мысалы: алма, доп, гүл, үй, қағаз, оқушы ... Мақсатым: Жұптаса отырып, сұрақ қоя білуге, оған жауап бере білуге машықтандыру. Ашық сұрақтар арқылы оқушылардың функционалдық сауаттылығын арттыру ЕБҚ тапсырмасы:
| Жасырылған сөздерді оқып сұрақ қояды. Заттың атын білдіретін сөздерді табады. Суреттерді сәйкестендіреді | Дескриптор: - сөздерді оқиды - сұрақ қояды - сұрақтарға жауап береді ҚБ «Ашық журнал» | Оқулық, ғажайып сандықша, тәттілер | ||||
Суретті сәйкестендіру арқылы табады. Кім?кұрағына жауап беретін сөзді табу арқылы пәндік білім қалыптасып,функционалдық сауаттылығы дамиды. Мақсатым: ойлау қабілетін дамыту, ойын еркін жеткізуге ықпал жасау. Сергіту жаттығуы: Жалғыз саусақ тіптіде Ұстай алмай жіптіде Екі саусақ бірікті Ине қолға ілікті Үш саусағым орамды Жүгіртеді қаламды Өнерлі екен он саусақ Қала салсақ, жол салсақ. Сергіту сәтін орындап алып, жеке жұмыс тапсырмасын орындатамын. Жеке жұмыс/функционалдық сауаттылық «Көркем жазу» әдісі Тапсырма: Мақсаты: Бұл әдіс оқушының қажеттілігіне ,жеке-дара мүмкіндігіне бағытталған. Өз бетімен жұмыс істеге, жазбаша жұмысқа негіз болатын әдіс | Дәптермен жұмыс | Дескриптор: -суретті сәйкестендіреді -сұраққа жауап береді. Дескриптор: - Сөйлемді оқиды - көркем жазады ҚБ «мадақтамалар» | Ана тілі оқулығы | |||||
Ұжымдық жұмыс «Кел, ойлайық» әдісі Тапсырма: Мақсатым: Тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды. Мәтіннен заттың атын білдіретін сөздерді табады. Тапсырманы орындай отырып, функционалдық сауаттылығын арттырады. | Сурет бойынша мәтін құрастырады. Тақырып қояды. Заттың атын білдіретін сөздерді табады. | Дескриптор: - Сурет бойынша мәтін құрастырады. - мәтінге тақырып қояды - заттың аттн білдіретін сөздерді табады ҚБ «Ашық журнал» әдісі | Сурет | |||||
| | | | |||||
| | | | |||||
Сабақтың соңы 10 мин | « Маған ұнаған не?», «Маған ұнағам кім?» әдісімен қорытындылау | «Маған не ұнады?», «Маған ұнаған кім» сұрақтарына жауап береді | « Бірін-бірі бағалау» | |
Саралау-сіз оқушыға қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? -Күрделі жағдайларды алдын ала болжау; -Оқушының жеке-дара мүмкіндіктерін ескеріп жеке тапсырмалар таңдау; Оқушыларға өз бетінше таңдау жасауға мүмкіндік беру; Оқушыға өзіне ұнайтын нәрсе-мен айналысуға мүмкіндік беріп, оны басқаларға көрсетіп, бөлісуге рұқсат беру. Сіз басқаларға қандай тапсырмалар бересіз? Мен саралау тапсырмаларын балалардың қажеттіліктеріне, мүмкіндіктеріне қарай әр әдістің тапсырмаларында беріп отырамын.Сабақ үстінде ЕБҚ ететін оқушымды қолдап отыруды жоспарладым. Ж.Ж.ЕБҚ оқушыға «Ғажайып сандықша» әдісі арқылы сәйкестендіру тапсырмасын беремін. Сандықшадағы суретті сәйкестендіру арқылы табады. Кім?сұрағына жауап беретін сөзді табу арқылы пәндік білім қалыптасып,функционалдық сауаттылығы дамиды. Ұ.Ж. «Кел, ойлайық» әдісі арқылы мәтінге тақырып қойып,мазмұнын болжайд | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? . Барлық оқушыларды сабақ барысында толық қамтып сабақ мақсатыма толық жеттім. Сабақта саралау тапсырмаларын орындап, топта бірлесе жұмыс жасап оқушылар мадақталып бағаланды. Сонымен қатар, ЕБҚ оқушыға ерекше қолдау білдіріп, қызықты ойын тапсырмалар арқылы ойлау қабілетін арттыруға тапсырмалар берілді. Сабақ кезеңдерінде оқушыларды уақытты ұтымды пайдалану мақсатында ұқыпты және шапшаң орындау арқылы уақытқа бағынды.Сабақ өз мақсатына жетті, яғни, оқушылар иллюстрация бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды,заттың атын білдіретін сөздерді табады. | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау АКТ Оқушылардың денсаулығына кері әсерін тигізбеу үшін сабағымды психологиялық ахуалмен бастаймын. |