ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 39
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Сақталу заңдары. | Мектеп: | | | ||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | | | ||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | | | | |||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Механикадағы импульс пен энергияның сақталу заңдары 1-сабақ | | | ||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 10.1.4.1 – сақталу заңдарын түсіндіру | | | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| | | ||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
| | | ||||||||||||||||||||||||
Тілдікмақсаттар | Пәнгеқатыстылексикаментерминология:масса, импульс, векторлық жылдамдық, күш, серпімді, серпімсіз соқтығысу | | | ||||||||||||||||||||||||
Құндылықтардыдарыту | Оқушылардың пәнге деген қызығушылқтарын арттыру, алғырлыққа, зеректікке шапшандыққа баулу, ізденім паздық қасиеттерге жетелеу, шығармашылық қабілетін дамыту, өз ойын нақты жеткізе білуге үйрету. | | | ||||||||||||||||||||||||
Пәнаралықбайланыстар | | | | ||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ноутбуктар көмегімен интернет ресурстарды қолдану | | | ||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Дене импульсы, күш импульсы (9 сынып) | | | ||||||||||||||||||||||||
Сабақбарысы | | | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | | | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-10мин | Психологиялық дайындық. Үйымдастыру кезені. (Ж)Жеке жұмыс. (D)Жоғарыдан теннис добын футбол добына лақтыру көрсетілімі (D) үйкелісті компенсациялайтын жолдағы арбалардың соқтығысуы немесе бір жылжымалы бильярд шарының дәл осындай жылжымайтын шармен соқтығысуы арқылы іс жүзінде серпімді болып табылатын соқтығысу көрсетілуі мүмкін. (G) Оқушылар бір қатар соқтығысуларды талқылап, гольф добы, бильярд шары, ракеткаға соғылатын теннис добы, ауа молекуларының басқа молекулалармен қақтығысуы, жаттығу аяқ киімінің өкшесінің жерге тиюі, аймен қақтығысатын метеоритті қоса алғанда олардың серпімді немесе серпімсіз болып табылатындығын шеше алады. Көкжиекке бастапқы v0 жылдамдықпен α бұрыш жасай лақтырылған дененің ұшу қашықтығы бастапқы жылдамдық пен лақтыру бұрышына тәуелді. | Импульстіңсақталубойыншакөрсетілім: http://www.youtube.com/watch?v=YlkTBbFikU8 | | | |||||||||||||||||||||||
Сабақтыңортасы 11-25 мин 26-31мин 32-38мин | (T) Оқушылар серпімсіз соқтығысуды қамтитын қарапайым есептеулер мен тәжірибелерді оңай жүргізетіндіктен, мұғалім тиісті сандық мысалдар арқылы кинетикалық энергия шығынын көруге болатындығына оқушылардың назарын аударады. Талқылаулар осы энергия шығынының көп бөлігі жылуға кететінін көрсетуі тиіс. сызықты қозғалыс. Тест жұмысы 1. Массасы 8 кг мылтықтан массасы 16 г оқ 600 м/с жылдамдықпен ұшып шықты. Мылтықтың кері қозғалу жылдамдығы. A) 1,2 м/с. B) 0,6 м/с. C) 2,2 м/с.. D) 0,1 м/с. E) 4 м/с. 2. Массалары 7 кг және 3 кг, ал жылдамдықтары сәйкесінше 3 м/с және 2 м/с екі дене бір-біріне қарсы қозғалып, серпімсіз соқтығысады. Соққыдан кейінгі денелердің жалпы жылдамдығы (ОХ осі оңға бағытталған) A) 3 м/с. B) 4м/с.C) 1,5 м/с..D) 5 м/с.E) 0. 4. Массасы жјне , ал бастапқы жылдамдықтары жјне болатын шарлардың абсолют серпімсіз соқтығысулары үшін импульстың сақталу заңын жазыңыз. A) B) C) D)& E) Есеп шығару
| | | | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 39-45 мин | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үй тапсырмасы: Терминдер
| | | | |||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | | | |||||||||||||||||||||||
Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдарыменресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепкеалаотырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін. Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепкеалаотырып, сабақтыңкез-келгенкезеңіндеқолданылаалады | Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз | Денсаулықсақтаутехнологиялары. Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері. ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары | | | |||||||||||||||||||||||
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? | Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз. | | | ||||||||||||||||||||||||
| | | |||||||||||||||||||||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? | | |
МӘ менгерушісі:
Қосымшалар
№1
Тест жұмысы
1. Массасы 8 кг мылтықтан массасы 16 г оқ 600 м/с жылдамдықпен ұшып шықты. Мылтықтың кері қозғалу жылдамдығы.
A) 1,2 м/с. B) 0,6 м/с. C) 2,2 м/с.. D) 0,1 м/с. E) 4 м/с.
2. Массалары 7 кг және 3 кг, ал жылдамдықтары сәйкесінше 3 м/с және 2 м/с екі дене бір-біріне қарсы қозғалып, серпімсіз соқтығысады. Соққыдан кейінгі денелердің жалпы жылдамдығы (ОХ осі оңға бағытталған)
A) 3 м/с. B) 4м/с.C) 1,5 м/с..D) 5 м/с.E) 0.
4. Массасы жјне , ал бастапқы жылдамдықтары жјне болатын шарлардың абсолют серпімсіз соқтығысулары үшін импульстың сақталу заңын жазыңыз.
A)
B)
C)
D)&
E)
№2
Есеп шығару
-
Массасы 10 кг мылтықтан массасы 20 г оқ 600 м/с жылдамдықпен ұшып шықты. Мылтықтың кері қозғалу жылдамдығы /1,2 м/с./ -
Массалары 7 кг және 3 кг, ал жылдамдықтары сәйкесінше 3 м/с және 2 м/с екі дене бір-біріне қарсы қозғалып, серпімсіз соқтығысады. Соққыдан кейінгі денелердің жалпы жылдамдығы (ОХ осі оңға бағытталған) /1,5 м/с../ -
Массалары 5 кг және 4 кг, ал жылдамдықтары сәйкесінше 6 м/с және 2 м/с екі дене бір-біріне қарсы қозғалып, абсолют серпімді соқтығысады. Егер бірінші дене соққыдан кейін қозғалысын 2м/с жылдамдықпен жалғастырса , екінші дененің жылдамдығы неге тең? (ОХ осі оңға бағытталған) /3м/с/
№3
Терминдер
Қазақ | Орыс | Ағылшын |
Дене импульсы | Импульс тела | Momentum |
Күш импульсы | Импульс силы | Impulse |
Серпімді соқтығысу | Упругое соударение | Elastic collision |
Серпімсіз соқтығысу | Неупругое соударение | Inelastic collision |