ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 03.02.2024

Просмотров: 35

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Сабақ: №6

Мектеп: М.Қаратаев атындағы жалпы орта мектебі

Пәні: информатика

Күні: 9/09/2021

Мұғалімнің аты-жөні: Кенжебекова Л

Сынып: 6 б

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

ІІ тарау. Компьютер ақпаратты өңдеу құралы. Есептеу техникасының даму тарихы. Компьютердің буыны.

Сабақ негізделген оқу

мақсаты

Компьютердің даму кезеңдерімен таныстыру


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • компьютердің даму кезеңдерімен танысады, ЭЕМ буындарын және олардың біледі

Оқушылардың басым бөлігі:

  • дербес компьютердің даму кезеңдерін, әр буын компьютерлерінің элементтік базасын ажырата алады

Кейбір оқушылар:

  • ЭЕМ-нің әр буынына мысалдар келтіре алады



Тілдік мақсат

Оқушылар:

ЭЕМ-нің буындарына анықтама береді

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Римдік абак, шот, арифмометр, аналитикалық машина, арифметикалық машина

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:

1.1.Алғашқы программаның авторы кім?

2.Бірінші ЭЕМ қалай аталды?

3.Дербес компьютерлер қай буынға жатады?

4.Программа бойынша жұмыс істейтін машинаны алғаш кім ойлап шығарды?

5.Беббидждің аналитикалық машинасы қандай құрылғылардын тұрады?

6.Алғаш қандай есептеуіш машинада көбейту және бөлу амалдарын орындау мүмкін болды?

7.Есептеу құрылғысы қай кезден бастап ЭЕМ деп атала бастады?

Талқылауға арналған тармақтар:

1.Параграфта жазылмаған тағы қандай есептеулерге арналған құрылғыларды білесіңдер

2.Ноутбук қандай элементтік базада жұмыс істейді?

3.V буын компьютері қандай болатынын сипаттаңдар.

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Компьютер, шот сөзінің үш тілде аталуын білу


Алдыңғы тақырып

Ақпаратты сығу.Мұрағаттау программасы

Жоспар


Жоспарлаған

уақыт


Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі

жоспарланған жаттығулармен қатар

ескертпелерді жазыңыз)



Ресурстар



Басталуы

5 мин



Өткенді қайталау

5 минут

Қарлы кесек әдісі


Шаттық шеңберін құру

«Қарлы кесек» әдісі

АКТ-да деңгейлік тәжірибелік жұмыстарды дұрыс орындау.

Жаңа тақырыпты қорытындылау.

Ұйымдастыру.

Конфет түстері арқылы 2 топқа бірігу.
«Қарлы кесек» әдісі.

Оқушыларға әртүрлі фигураларға сұрақтар жазып беремін, сол сұрақтарға жауап береді

1.Мұрағаттар қандай мақсатта құрылады?

2.Мұрағаттық файлға қандай ақпарат кіреді?

3.Қандай деректерді мұрағаттаған жөн, ал қандай деректерді мұрағаттаған жөн емес?

4.SFX- мұрағаттар қандай жағдайларда құрылады?

5.Деректерді қаншалықты жиі мұрағаттау керек?

6.Мұрағаттар түрлерін атаңдар

7.Мұрағатты қалай құруға болады?

8.Әртүрлі ақпаратты қаншалықты сығуға болады?


Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері




Ортасы

15 минут


Практикалық жұмыс
10 минут


Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.

Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз

« ІІ тарау. Компьютер ақпаратты өңдеу құралы. Есептеу техникасының даму тарихы. Компьютердің буыны.».

Слайдтар және оқулық арқылы жаңа сабақты түсіндіру.

ІІ тарау. Компьютер ақпаратты өңдеу құралы. Есептеу техникасының даму тарихы. Компьютердің буындарына мысал келтіре отырып сабақты түсіндіремін.

1)ЭЕМ І буыны (1946-1958)

2) ЭЕМ ІІ буыны (1958-1964)

3) ЭЕМ ІІІ буыны (1964-1972)

4)ЭЕМ төртінші буыны 1970 жылдан кейін жасалған буын

5)ЭЕМ бесінші буыны – ол жарқын болашақтың машинасы

Оқулықтағы 33-41 бет

Оқушылар оқулық пен слайдтағы тақырыптарды түсініп керек жерін дәптерлеріне жазып алады.
Оқушыларға деңгейлік практикалық тапсырманы орындауға беремін.
Оқулықтағы 43-44 бет

Оқушылар дәптерге және компьютерге практикалық тапсырманы орындайды.




Оқулық,

интерактивті тақта

Оқулық, дәптер, компьютер

Сабақты қорытындылау

5 мин

2 топқа: Тест тапсырмасын дәптерлеріне орындауға беремін

Оқулықтағы 45-46 бет

Жауабы:

1-с,2-д,3-с,4-а,5-д,6-а,7-в,8-с,9-а,10-с

Оқушылар тест тапсырманы дәптерлеріне орындайды.

1 топқа: Кестені толтыруды беремін.

Буын

ЭЕМ элементтік базасы

Жаңалық тары

Артық шылық тары

Кемші ліктері



















Тест, оқулық, кесте


Аяқталуы
5минут




Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау.
Үйге тапсырма: §6

Тілек ағашы арқылы кері байланыс алу



Жиынтық бағалау парағы

Оқулық,

күнделік

Үлестірме қағаздар


Қосымша ақпарат: Информатика 6-сынып Арман-пв баспасы,

авторы Е.А. Вьюшкова, Н. В. Параскун, Б. Қ. Әбенов 2014 жыл


Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?


Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс










Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.



Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін.