Файл: 10. 3АКеістіктегі перпендикулярлы.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 24.10.2023

Просмотров: 161

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім: 10.3АКеңістіктегі перпендикулярлық

Педагогтың аты –жөні : Тургунов Е.Б

Күні: 17.01

Сыныбы: 10 А

Қатысушылар саны: 25

Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы : Тікбұрышты параллелепипед

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.1.2- тікбұрышты параллелепипед анықтамасын және қасиеттерін білу

10.3.7- тікбұрышты параллелепипедтің қасиеттерін қорытып шығару және есептер шығаруда қолдану

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар : Тікбұрышты параллелепипедтің анықтамасы мен қасиеттерін біледі;

Оқушылардың басым бөлігі: Тікбұрышты параллелепипедтің диагональдарының қасиеттерін қорытып шығарады

Кейбір оқушылар: Тікбұрышты параллелепипедтің диагональдарының қасиеттерін қорытып шығарады және есептер шығаруда қолданады

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі:

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

тар

Сабақтың басы:

10 мин

Ұйымдастыру кезеңі:
Раппорт орнату

Үй жұмысын тексеру
Сабақтың шарты:
Бір бірімізді тыңдаймыз, ойымызды бөлісеміз, белсенді араласамыз, «Білмеймін» сөзін айтпаймыз. «Дұрыс емес» ұғымын ұмытамыз.

Сабақтың тақырыбын жариялау.
«Инсерт» әдісін пайдалану арқылы өткен тақырыпты қайталау және жаңа сабақтың тақырыбын ашу



Оқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын сайлайды

Топ ішінде тәртіп ережелері талданып, сол арқылы сыныптың алтын ережесін құрады
Үй жұмысын тексеру, қатемен жұмыс




Кері байланыс
Өзін- өзі бағалау




Оқу

лық, жұмыс дәпт

ері

Интер

белсен

ді тақта
Билимланд
видеоролик

Жаңа сабаққа кіріспе:

5 мин

«Инсерт» әдісін пайдалану арқылы өткен тақырыпты қайталау және жаңа сабақтың тақырыбын ашу

Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерін оқушылармен бірге талқылау:

- Сіздер бүгін сабақта не үйренулеріңіз керек?

- Сіздердің үйренгендеріңіздің дәлелі қандай болады?

- Бағалау критерийлерімен келісесіздер ме?

- Сіздерге қандай талап қойылып тұр?

Мақсаты:

Тікбұрыш

ты параллелепипед анықтамасын және қасиеттерін білу





Слайд

Билимланд


Сабақтың ортасы:
15 мин

10 мин

Сабақтың соңы:

5 мин

Топтық жұмыс

Венн диаграмманы талдау

Тақырып туралы Параллелепипед диагоналдарының қасиеттерін қорытып шығару .
№1.Тік бұрышты параллелепипедтің үш өлшемі а,b,с бойынша оның d-диагоналін қорытып шығарыңыз d2=a2+b2+c2


Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу

Топпен жұмыс жасау


Дискриптор

-Тікбұрышты параллелепипедтің қажетті сызбаларын дұрыс салады;

-Табанының диагоналін анықтайды

-Пифагор теоремасын қолданады

- d2=a2+b2+c2 теңдікті жазады

Кері байланыс



Слайд



№2 Қыры а-ға тең кубтың d-диагоналін d2=3a2 қорытып шығарыңыз




Оқушы берген тапсырманы орындау




Дескриптор

  • Кубтың сызбасын дұрыс салады;

  • Табанының диагоналін анықтайды

  • Пифагор теоремасын қолданады

  • d2=a222 немесе d2=3a2 теңдікті жазады

Кері байланыс


Слайд


«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

3 . Тік бұрышты параллелепипедтің үш өлшемі берілген.

а=1 м, b=2 м,с=2 м

1) диагоналін табыңыз

2) толық бетінің ауданын табыңыз

Жауабы:1)3 м; 2)16 м2;
4 Бір төбесіндегі үш жағының аудандары бойынша 21 м2, 33 м2, 77 м2 тік бұрышты параллелепипедтің үш өлшемін табыңыз.

Жауабы:3 м, 7 м, 11 м.


Оқушы өздеріне берілген тапсырмантақтада айтып- түсіндіріп береді

Дескриптор

  • тікбұрышты параллелепипедтің сызбасын дұрыс салады;

  • тікбұрышты параллелепипедтің диагоналін табады;

  • тікбұрышты параллелепипедтің толық бетін табады;

Кері байланыс

Дескриптор

  • тікбұрышты параллелепипедтің сызбасын дұрыс салады;

  • тікбұрышты параллелепипедтің бір төбесіндегі үш жағының, тік төртбұрыш аудандарын анықтайды;

  • теңдеулер жүйесінен параллелепипедтің үш өлшемін есептеулер жүргізіп табады;





Слайд


Айырмашылығы неде?

Көлбеу параллелепипед

Тік параллелепипед

Тікбұрышты параллелепипед


Әр топтан ортаға оқушы шығып өз ойларын бүгінгі сабақ жайлы айтып кетулерін тапсырдым.

Кері байланыс


Слайд




Үй жұмысы : Оқулықтағы 5 есеп
Рефлексия ББҮ кестесі


Жазып алады

Оқушылар

ға стикер толтырады






Слайд


Саралау:

Білім алушылар: топтық жұмыс кезінде қабілеті жоғары білім алушы қасындағы білім аушыға көмектесетіндей жағдай жасаймын. Деңгейлі тапсырмалар беріп отырамын

Бағалау:

Ынталандыру , қолдау көрсету, смайликтер


Қауіпсіздік техникасы ережелері сақталады.



Тексерілді: