Файл: Блім Елтану жне саяси география негіздері Блімше 1.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 26.10.2023

Просмотров: 25

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақ жоспары


Бөлім: 6. Елтану және саяси география негіздері

Бөлімше: 6.1 Дүние жүзі елдері

Мектеп: С.Сейфуллин атындағы жалпы орта мектебі

Күні: 30.04-05.05.20ж

Мұғалімнің аты-жөні: Мустафаева Кенжекүл


Сынып: 7 сынып


Қатысқандар саны: 24 Қатыспағандар саны:0






Сабақ тақырыбы

Дүниежүзі елдерінің географиялық жағдайы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.6.1.2 - қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдердің географиялық орнын жоспар бойынша сипаттайды

Сабақ мақсаттары

Елдердің географиялық орнын жоспар бойынша сипаттайды (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);

Тақырып бойынша картосхемаларды жасай алады;

Географиялық дереккөздермен (карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар) жұмыс істейді;


Бағалау критерийлері

Бағалау критерийі мен дағды

Дескрипторлар

Қолдану:

Елдің географиялық орнын жоспар бойынша сипаттайды.

елдердің географиялық орнын біледі.
Картаны қолдану арқылы Қазақстанның географиялық орнын сипаттай алады.
Қазақстан Республикасының дүниежүзінің саяси картасындағы орнын көрсететін картосхемалар құрастыра алады





Тілдік мақсаттар


Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Елдер

Экономика

Елдердің географиялық орны

Елдердің морфологиялық ерекшеліктері

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Дүниежүзі елдері...................................................................................бөлінеді.

Елдердің экономикалық географиялық жағдайына ........................... жатады.

Мемлекет аймағының пішіні.........................................................болып келеді

Құндылықтарды дарыту

Құндылықтарды дарыту топтық, жұптық жұмыстарды жүргізу барысында оқушылар бір - біріне құрмет көрсету арқылы жүзеге асырылады.

Пәнаралық байланыстар

Тарих, әдебиет пәндерімен байланыс жасайды.

АКТ қолдану дағдылары

АКТ дағдыларын дамыту өздеріне қажетті ақпараттарды іздеп табуда ғаламторды қолдануда және карталар мен презентация қолдану барысында жүзеге асады.

Бастапқы білім


Табиғат ресурстарының түрлері, табиғи ресурстарының таралу заңдылықтары


Сабақ барысы

Кезеңдер

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Амандасу. Топқа бөліну. Сабақтың тақырыбын, БАҒАЛАУ КРИТЕРИЙІН таныстыру.

Қызығушылықты ояту: /5 мин/

(С) Суреттер мен терминдерді сәйкестендіру:








Ел


физикалық география мен геоморфологиялық түсінік бойынша аумақтардың ірі аймақтық бөліктері, өзіне топ қайталанбайтын жалпылама сипаты болатын аудандаудың бөлігі.

Материкішілік елдер

толықтай құрлықпен қоршалған немесе жағалау сызығы жабық теңіздер бойынша өтетін елдер

Аралдық елдер

Жан-жағы сумен қоршалған құрлықта тұратын елдер

Мұхит жағалаулық елдер


Мұхитпен еркін байланысып және мұхит суымен шайылып жатқан елдер

Түбектік елдер


Құрлықтың мұхитқа немесе теңізге сұғына еніп жатқан бөліктерінде орналасқан елдер

Архипелагтық елдер

Аралдар тобында орналасқан елдер

Өзін-өзі бағалау:








5-10 мин
10-20 минут

20-35 минут


35-40 минут

Тапсырма 1.Топтық жұмыс:

Оқушылар материк ішілік, жағалаулық, түбектік, аралдық, архипелагтық және жер көлемі бойынша алып, ірі, орташа, шағын мемлекеттерді анықтайды, әрқайсысынан 5 елден табады.
Мұғалім жетелеу сұрақтары арқылы елдің географиялық орнын анықтаудың жоспарымен таныстырады

Тапсырма 2 Оқушылар өздерінің таңдаған елдерін жоспар бойынша географиялық орнын сипаттайды:

  • ел атауы

  • экваторға қатысты орны

  • бас меридианға қатысты орны

  • қай материкте орналасқан

  • физикалық географиялық орны

  • (аралдық, жағалаулық, түбектік, архипелагтық)

  • елдің шекарасындағы физикалық нысандарды

Тапсырма 3. Жұптық жұмыс : Қазақстан Республикасының дүниежүзінің саяси картасындағы орнын көрсететін картосхемалар құрастыру:

Критерийі:

  1. Қазақстан Республикасы орналасқан материкті айқындау

  2. Қазақстан Республикасының географиялық орнын анықтау

  3. Шекаралас елдерін көрсету

  4. Экватор мен бастапқы меридианға қатысты орнын белгілеу

ІІ. Қазақстанның географиялық жағдайының артықшылығы мен кемшілігін түсіндіру, кемшіліктерін жою жөнінде идеяларымен бөлісу.

Бағалау: Жұпта жасыл және сары стикерлер арқылы бірін-бірі бағалау


Дифференциация:1. Ребусты шешіңіз:

(Перу)

(Польша)



Сабақтың соңы

40-45 имнут

Үй жұмысы:

Үй тапсырмасы: Елдердің номенклатурасын жаттау

§ 65 оқу


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Қабілеті жоғары оқушыларға. Қосымша тапсырмалар беруге болады.



Бағалау критерийлері арқылы бағалау;

Өзін-өзі бағалау;

Өзара топтық бағалау

Техникалық қауіпсіздік ережелерін ғаламтормен жұмыс жасағанда тоқ көзін дұрыс қолдануда сақ болу.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?