Файл: ыса мерзімді жоспар. за мерзімді жоспарды тарауы.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 26.10.2023

Просмотров: 25

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар.

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: Мықтыкөл НМ (Шортанды ауданы)

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Иса Дәбейұлы

Сынып: 5

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Формулалар. Формулалар бойынша есептеу.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.5.1.1 натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдана отырып, мәтінді есептерді шығару;

5.5.1.8 әріпті өрнектерді құру және оларды есептер шығаруда қолдану;

5.5.1.9 мәтінді есептерді шығару үшін формулаларды қолдану;

Сабақтың мақсаты

натурал сандарға арифметикалық амалдарды қолдана отырып,мәтінді есептерді шығара білу;

әріпті өрнектерді құрып, оны мәтінді есептерде қолдану;

формулаларды қолданып, мәтінді есептерді шығару;

Бағалау критерийі

Бағалау критерийлері:

натурал сандарға арифметикалық амалдарды қолданады;

әріпті өрнектерді құрып, оны мәтінді есептерде қолданады;

формулаларды қолданып, мәтінді есептерді шығарады;

Тілдік мақсаттар

Оқытудың тілдік мақсаты: формулаларды есептер шығаруда қолдануға мысалдар келтіреді

Пәндік лексика және терминология: тік төртбұрыштың, шаршының өлшемдерін; жол, уақыт, жылдамдық мәндерін, заттың бағасын, санын; параллелепипед, куб өлшемдерін қолдана отырып, формулаларды қарастыра алады.

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

«периметр - ...

«тік төртбұрыштың периметрі - ...»

«параллелепипед көлемі - ...»

Құндылықтарды дарыту

Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім: оқушылардың бойына патриотизмді қалыптастыра отырып, жауапкершілікке, ынтымақтастыққа, өзара құрмет көрсетуге тәрбиелеу;

Жалпыға бірдей еңбек қоғамы:

оқушыларды еңбекке, ынтымақтастыққа баули отырып, шығармашылық қабілеттерін арттыру;

Пәнаралық байланыс


физика

Тақырып бойынша алдыңғы білім

  • санды өрнек, әріпті өрнек ұғымдарын біледі

  • тіктөртбұрыш, шаршы анықтамаларын біледі

  • өрнекпен берілген есептерді шығара алады

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта орындалатын іс-әрекет

Оқу ресурстары

Сабақтың басы


Бағалау парағы

Топ аты: Топ басшысы:


Р/с

Білім алушының аты-жөні

№1

ЖЖ

№2

ТЖ

№3

ЖеЖ

№4

СС

Бар

лығы

1



















2



















3






















Бағалау парағы

Топ аты: Топ басшысы:


Р/с

Білім алушының аты-жөні

№1

ЖЖ

№2

ТЖ

№3

ЖеЖ

№4

СС

Бар

лығы

1



















2



















3





















1.Білім алушылармен сәлемдесу, түгендеу;

2.Білім алушылардың көңіл-күйін анықтап, оң психологиялық ахуал орнатып және топқа бөлу үшін «моншақты тізбек» әдісін қолданамын;

1 топ.«Аудан» - Қызыл моншақ

2 топ. «Периметр» - Жасыл моншақ

3 топ. «Көлем» - Көк моншақ

3. Топ басшыларын тағайындап «Бағалау парағын» топ басшыларға таратып беремін;

Бағалау парағы

Топ аты:

Топ басшысы:

Р/с

Білім алушының аты-жөні

1

Жұптық жұмыс

2 Оқулықпен жұмыс

3

Жеке

жұмыс

Сергіту сәті

PISA

есебі

Барлығы

ОЖ 1

ОЖ 2

1

























2

























3

























4






























«моншақты тізбек»

Сабақтың ортасы

1.Жаңа сабақты ашу үшін білім алушыларға bilimland.kz сайтынан видеоролик қойылады.

2.Көрсетілген видеодан формуланы тиянақтылау үшін «мысал» тақтаға көрсетемін.

3.Оқушылардың түсінгендігін тексеру үшін формуланы қолданып шығаруға 2 есептен тұратын үлестірме тапсырма таратамын.Тексеру үшін тақтаға жауабы көрсетеді.

Жұптық жұмыс

1 тапсырма

Тіктөртбұрыштың ұзындығы 6 см, ал ені 4 см. Тіктөртбұрыштың периметрін және ауданын табыңдар.

2 тапсырма

Шаршының қабырғасы 5 см. Шаршының периметрін және ауданын табыңдар.

ҚБ

Оқулықпен жұмыс

Топтық жұмыс

124

  1. Тікбұрышты параллелепипедтің ұзындығы 12 см, 9 см және биіктігі 5 см. Көлемін табыңдар.

  2. Бөлменің көлемі 72 м3, биіктігі 3 м. Бөлменің еденінің ауданын тап.

ҚБ

130

Асхаттың 500 тг ақшасы болды. Ол бағасы 25 тг 7 дәптер және бағасы 80 тг 3 қаламсап сатып алды. Не белгісіз? Сұрақ қойыңдар.

ҚБ

Дескриптор

Бағалау критерийі

Дескриптор

Балл

Формулаларды қолданып, мәтінді есептерді шығарады;

Тиісті формуланы қолданады

1

Есептің шешімін табады

1

Жалпы

2


Мюстенберг әдісі

Жеке жұмыс

Вцарпшаршыываылокпакөлемукенгвауданшщапкерлдпериметрфыврвнзаттыңқұныфываролжолйцапаппанпгкубйпрцуапапогкепоекепараллелепипедимтапаошдпрнбағасыцукенггшнебиіктікапролд

1.шаршы 2.көлем

3.аудан 4.периметр

5.заттың құны 6.жол

7.куб 8.параллелепипед

9.бағасы 10.биіктік
Сергіту сәт

«Алма ағашы» әдісі арқылы алма жинау. Қай топ көп алма жинайды?

  1. a = 3, b = 3 болса тіктөртбұрыштың периметрін табыңыз.

  2. b = 4, а = 3 болса тіктөртбұрыштың ауданын табыңыз.

  3. а = 2 болса, шаршының ауданын табыңыз.

  4. а = 8 болса, шаршының периметрін табыңыз. табыңыз.

  5. v = 9 км/сағ, t = 3 сағ болса, жүрілген жолды табыңыз.

  6. a = 120 теңге, n = 6 болса, заттың құнын табыңыз.

  7. a = 5 см , b = 6 см, c = 7см болса, параллелепипедтің көлемін табыңыз.

  8. а = 10 см болса, кубтың көлемін табыңыз.

PISA есебі:

Берілгені:

Марат Готемба жолындағы жүрісінде өзінің қадамдарын есептеу үшін қадам есептегішті киіп алоды. Оның қадам есептегіші оның жоғарыға қарай 22 500 қадам жасағанын көрсетті. Мараттың Готемба жолындағы 9 км жүрісіндегі орташа қадам ұзындығын есептеңіз. Жауабыңызды сантиметрмен (см) беріңіз.

Тапсырма дескрипторы:

Орташа қадамның ұзындығын есептеу

1

S = N * L , мұндағы S – жүрілген жол, N – қадам саны, L – қадамның орташа ұзындығы

L = S / N

1

Шешуі:

S = 9 км = 9 000 м = 900 000 см

N = 22 500 қадам

L = 900 000 / 22 500 = 40 см – жуық шама

Жауабы: 40 см

Мазмұндық салалар: Көлем (арифметикалық)

Ойлау процестері: Математикалық ұғымдарды қолдану

Контекст (Мәнмәтін): Тұлғалық


bilimland.kz

Т.А.Алдамұратова

Математика

5 сынып


Мюстенберг

PISA есебі


Сабақтың аяғы

Бағалау

Әрбір топ басшысы топ мүшелерін бағалайды.

Рефлексия «Нысана» әдісі
Белсенді қатыстым Қызықты болды


Түсінікті болды Жаңа білім үйрендім


«Нысана»

Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Мүмкіндімше әр бір оқушының жұмысын қадағалаймын.

Топта оқушылардың бағалауына назар аударамын.

Қабілетті оқушыға деңгейі күрделірек жаттығулар

беріп дамытуды ескеремін.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



1)Қабілеті жоғары оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беремін

2)Қолдауды қажет ететін оқушыларға үлестірме тапсырмаларды үлестіремін


♦ Мұғалімнің оқушыларды ынталандыру арқылы

бағалауы

♦ Жұптық бағалау

♦ Топтық бағалау

♦ Топ басшысының бағалауы


АКТ