Файл: замерзімді жоспар блімі26. Тыныс алу жне тыныс шыару механизмдері. Кеуде уысыны механизмі. МектепСтбаев аласыны 1 мектепгимназиясы.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 07.11.2023
Просмотров: 53
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақ жоспары.
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі:§26. Тыныс алу және тыныс шығару механизмдері.Кеуде қуысының механизмі. | Мектеп:«Сәтбаев қаласының № 1 мектеп-гимназиясы» КММ | ||
Күні:23.12.2020 жыл | Мұғалімнің аты-жөні: Алибекова Самал Кадыровна | ||
Сынып: 8 «А» | Қатысқандар саны: | ||
Пән: Биология | Қатыспағандар саны: | ||
Сабақтың тақырыбы | Тыныс алу және тыныс шығару механизмдері. | ||
Оқу мақсаты | 8.1.4.2 – тыныс алу және тыныс шығару механизмін түсіндіру | ||
Сабақтың мақсаты |
Мәтінді оқып, мазмұнын түсінеді, тыныс алу және тыныс шығаруға қатысатын мүшелерді біледі, оны реттейтін ми бөлімін айқындайды.
Тыныс алу мен тыныс шығару механизмін дәлелдеп береді, көкіректік және құрсақтық тыныс алуды салыстырады, ажыратады.
Тыныс алу қозғалысын қамтамасыз ететін мүшелердің жұмысына баға береді. | ||
Тілдік мақсаттар |
| ||
Құндылықтарды дарыту | Зайырлы қоғам және жоғары руханият. | ||
Пәнаралық байланыс | Химия, физика. | ||
Алдыңғы білім | Альвеола мен қан арасындағы газ алмасу. Өкпедегі қанның оттекке қанығуы. Ұлпа мен қан арасындағы газ алмасу. Қанның көмірқышқыл газына қанығуы, жасушаның оттекке қанығуы. |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы минут Сабақтың ортасы мин | І. Ұйымдастыру кезеңі 1.Амандасу 2. 1. 1.Өкпе деп ағза мен қоршаған орта арасындағы газ алмасу үдерісін атайды. (Тыныс алу) 2.Ау өкпеге капиллярлар бойынша енеді (бранхылар) 3.Тыныс алу мүшелеріне мұрын қуысы, жұтқыншақ, көмей, кеңірдек, бронхылар және жүрек жатады (өкпе) 4.Өкпеден басқа аталған барлық мүшелер тамыр және бронхы жолдары деп аталады. (ауа) 5.Артерия қанында ұлпа жасушаларына қарағанда көмірқышқыл газы көп болады. (оттек) Қ.Б.«Ауызша марапаттау» әдісі (Жарайсың,өте тамаша,) Жаңа сабақты басьамас бұрын сауықтыру минуты: Біркелкі тыныс алу Нұсқау Мұрын арқылы дем алып, ішіңнен 2-ге дейін сана. Дем шығарып, қайта 2-ге дейін сана. Осылай кезекпен тыныс ал. Құрсақпен тыныс алу Нұсқау: Бір қолды кеудеңе, екінші қолыңды ішіңе қой. Мұрын арқылы терең дем алып, кеудеңді тік ұста: Минутына 6–10 рет терең тыныс ал. Кезек тыныс алу Нұсқау. Ыңғайлы отырып тыныс ал. Оң қолдың бас бармағымен мұрынның оң танауын жауып, сол жағы арқылы терең тыныс ал. Енді сұқ саусақпен сол жақ мұрынды жауып, оң жақпен тыныс шығар. Осылайша кезек-кезек жаттығуды жалғастыр. Жаттығу жасай отырып, оқушылар сабақтың тақырыбын анықтайды. (сабақтың тақырыбы мақсаты айтылады.) Сабақтың тақырыбы: Тыныс алу және тыныс шығару механизмдері Сабақтың мақсаты
Осы тақырып бойынша оқушылар «БББ» кстесінің «Білемін» бөлімін толтырады. «Б Б Б» кестесі
1 -тапсырма: Термин сөздермен жұмыс:
Миға шабуыл: « Бейнежазба» Демонстрация арқылы « Тыныс алу жолдары» атты бейнежазба көреді. Адамның тыныс алу және тыныс шығару жолы. Тыныс алу жолының бірінші мүшесіне мұрын қуысы жатады. Одан жұтқыншақ,көмекей,кеңірдек және бронхы арқылы оң және сол жақ өкпеге өтеді. - Ауа өкпеге бронхылар арқылы енеді.Бронхиолалар өкпе көпіршіктері – альвеолалар арқылы аяқталады. - Көкет-кеуде қуысын құрсақ қуысынан бөліп тұратын күмбез тәрізді бұлшық ет. - Егер тыныс алу кезінде қабырғааралық бұлшық еттер едәуір белсенді болса,мұндай тыныс ау типі кеуделік деп аталады. - Ер адамдарда көбінесе құрсақтық тыныс алу болады.
1 топ Тыныс алудың гуморальдық реттелуі. 2 топ Тыныс шығарған кезде кеуде қуысы көлемінің өзгеруі. 3 топ Қабырғааралық бұлшық еттер мен көкет. 4 топ Тыныс алу мүшелерінің аурулары және олардың алдын алу шаралары. Оқулықпен жұмыс: Дескриптор:
Қ.Б: «БББ» кестесінің «Білдім» бөлімін толтырады. Жаңа тақырып бойынша нені білдік 1 минутуақытта тездетіп жазып шығады. Үшінші бөлімі «Білгім келеді» бөлімі бойынша осы тақырыптан тағы нені білгісі келетінін жазып толтырады. «Б Б Б» кестесі
Сабақты қорытындылап кетемін: Тыныс алу, тыныс шығару және Диафрагма жұмысының Дондерс моделі арқылы түсіндіремін | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы мин | Қорытынды тест: 1. Қабырғааралық бұлшықеттер мен диафрагма жиырылады А) көмекей Ә) оттегі Б) газдар В) тыныс алғанда 2.Тыныс алғанда қабырға көтеріледі, диафрагма төмен түседі А) көкет Ә) қан тамырлар Б) мұрын қуысы В) тегістеледі 3. Кеуде қуысын құрсақ қуысынан бөліп тұратын күмбез тәрізді бұлшық ет қалай аталады? А) альвеола Ә) көкет (диафрагма) Б) көмей В) оң жақ өкпе 4) Тыныс алу кезінде қабырғааралық бұлшық еттер едәуір белсенді болса, мұндай тыныс алу типі қалай аталады? А) газ алмасу Ә) бронхы Б) кеуделік В) тыныс алу 5) Ер адамдарда көбінесе тыныс алғанда көкет не себептен белсенді болады? А)оң жақ үш және сол жақ екі бөліктен тұрады. Ә) құрсақтық тыныс алу Б)сыртқы тыныс алу деп атайды В) ішкі тыныс алу деп атайды Дескрипторлар:
Үйге тапсырма:§26. Тыныс алу және тыныс шығару механизмдері.Кеуде қуысының механизмі. | |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Қосымша көмек керек оқушылар үшін: Төмендегі тыныс алу мүшелері қалай аталады? Қабілеті жоғары оқушы: Ойланып, жауап бер: Терең тыныс ал. Тынысты барынша ұстап тұр. Тыныс алудың еріксіз/непроизвольно/ қалпына келуіне қанша уақыт кеткенін есепте. Тынысшығарғанды да осылайесепте.
Неге тынысалукезіндетыныстытынысшығаруғақарағандаұзағырақұстайаламыз? | 1 -тапсырма:қатемен жұмыс әдісі БББ 2 -тапсырма: мәтінмен жұмыс БББ Сауықтыру минуты 3- тапсырма:Рефлексия. | «Сауықтыру минуты» тапсырмасы |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мқсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытққулар болды, неліктен? | | |
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |