ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 08.11.2023
Просмотров: 16
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сынып:7”Д” | Мектеп: ЖШС < | |
Тақырыбы: | Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру | |
Күні,айы: 01.02.2023-06.03.2023ж.ж. | Мұғалімнің аты-жөні: Тұрсынбай Б.Қ. | |
| Сабаққа қатысқан оқушылар саны: | Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 7.1.2.14 тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану; 7.2.1.14 алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу; 7.2.1.15 қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау ; | |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді тепе-тең түрлендіруде тиімді қолдана алады Оқушылардың басым бөлігі тепе-теңдіктерді салыстыру және сәйкестендіру іскерлік дағдылары арқылы өздігінен жүйелеу, дәлелдеу шеберліктерін арттырады. Кейбір оқушылар жаңа тақырыптарды меңгере отырып өз бетінше жұмыс істеуге дағдыланады | |
Тілдік мақсат | Оқушылар: – қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі; – ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі; – көпмүшені көбейткіштерге жіктеу тәсілінің таңдалуын дәйектейді; – көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің орындалуын түсіндіреді. | |
Күтілетін нәтиже | Оқушылар қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді тепе-тең түрлендіруде қолдана алады. | |
Құндылықтарды дарыту | - құрмет; оқушы мен оқушы, оқушы мен мұғалім арасындағы қарым-қатынастың қатар-құрбыға деген сыйластық пен үлкенге деген ізеттіліктің негізі екендігін ұғыну; - ынтымақтастық; топтық жұмыста өзара ынтымақтастықта жұмыс жасау; - ашықтық; топпен жұмыста өз пікірін ашық айту және топ мүшелерінің пікірін тыңдай білу; - еңбек және шығармашылық; берілген тапсырмаларды орындауда еңбек етудің маңыздылығын ұғынып, шығармашылық қабілетін шыңдай білу; - өмір бойы білім алу; натурал көрсеткішті дәреженің қолданысы арқылы білімінің өмірлік қажеттілігін түсіне білу. | |
Негізгі түсініктер | Қысқаша көбейту формулалары; Бүтін өрнектерді түрлендіру; Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. | |
Сабақтың көрнекілігі мен жабдықталуы | Оқулық, үлестірмелі деңгейлік тапсырмалар, бағалау парағы, кері байланыс парағы, проектор. | |
Пәнаралық байланыс | геометрия, қазақ әдебиеті | |
Сілтеме | (Алгебралық өрнектерді түрлендіру. Қысқаша көбейту формулалары). |
Бекітемін:
Сабақтың кезеңдері | Жоспарланған жұмыс | Ресурстар | |
Ұйымдастыру кезең Сабақтың басы(2-10 минут) | Сәлемдесу. Қысқаша көбейту формулалары бойынша 4 топқа біріктіру. Сабақ мақсатын жариялау. | 1-ші топ: а2 –в2 2-ші топ: (а+в )2 3-ші топ: ( а+в)3 4-ші топ: а3+в3 (а-в)(а+в); а2+2ав+в2; а3+3а2в+3ав2+в3; (а+в)(а2-ав+в2) | Карточкалар презентация |
Өз топтарыңның формуласын дәлелдеп беріңіз. Үй тапсырмасын тексеру. Слайд 6, 7 бойынша үй тапсырмасы тексеріледі. | 1-ші топ: а2 –в2 = (а-в)(а+в); 2-ші топ: (а+в )2 = а2+2ав+в2; 3-ші топ: ( а+в)3 = а3+3а2в+3ав2+ в3; 4-ші топ: а3+в3 = (а+в)(а2-ав+в2) №126 1) = 5(а2-в2)=5(а-в)(а+в) 2) = 3(m2-n2)=3(m-n)(m+n) 3) = а(а2-1)=а(а-1)(а+1) 4) = в(в2-1)=в(в-1)(в+1) 5) = 7(х2-у2)=5(х-у)(х+у) 6) = 4 m(m2 -n2)= 4 m(m-n)(m+n) 7) = 5(х2-4у2)=5(х-2у)(х+2у) 8) = ав(а2-в2)=ав(а-в)(а+в) №127 1) = 2m(а+в)+ (а+в) =(а+в)( 2m+1) 2) = 2а(х+у)+(х+у)= (х+у)(2а+1) 3) = 4х(m-n)- (m-n) =(m-n)(4х-1) 4) = х(а-в)+(а-в) =(а-в)(х+1) 5) = 5х(а+в)-(а+в)=(а+в)(5х-1) 6) = 4у(k-p)-( k-p)= (k-p)(4у-1) 7) = 3m(х+у)- (х+у)= (х+у)(3m-1) 8) = 2а(х-у)-(х-у)=(х-у)(2а-1) | Бағалау парақшалары Бірін-бірі бағалайды. Постермен жұмыс | |
Сабақтың ортасы (11-30 минут) | «Белгісіз өрнекті анықта» Бағалау критериі : белгісіз өрнекті дұрыс анықтай алады Дескриптор: 1. Екі өрнектің кубтарының айырмасының формуласын біледі. (1 балл) 2. Екі өрнектің қосындысының квадратының формуласын біледі. (1 балл) 3. Екі өрнектің қосындысының кубының формуласын біледі. (1 балл) 4. Екі өрнектің айырмасының квадратының формуласын біледі. (1 балл) 5. Екі өрнектің қосындысы мен айырмасының формуласын біледі (1 балл) «Сәйкесін тап» Оқушыларға тең өрнектерді сәйкестендіруге тапсырма беру. Тапсырмаларды орындауға нұсқау беру.
“Ондық нысана” ойыны (топтық тапсырма) а2-9в2 (m+n)2 9m4+30m2n2+25n4 27n3-54n2m+36nm2-8m3 5а(5а-4) а6-10а4+27а2-11 Оқушы деңгейін білім-білік дағдысын бақылау. Ой сергіту (модерация әдісі) Семантикалық карта Тақырып бойынша тест есептері 1. Ә 2. В 3. Ә 4. Б 5. Ә 6. В 7. А 8. Б 9. А 10. В | 1) (а-b) (а2 + ав +b2) = а3-b3 2) с2+ 4ас + 4а2 = (c+2a) 2 3) 0,008 + 0,12а + 0,6a2 + а3 =(0,2+а)3 4) с2 - 16bс +64b2 = (c -8b)2 5) (с-3а)(с+ 3а )=с2-9а2 1) 16-4х2 А) (x-6c) (x2+6xc+36c2) 2) (3a-5b)2 В) а3-6а2 b+12ав2 -8в3 3) (2a+3b)2 С) (4-2x) (4+2x) 4) (a-2b) 3 Д) 4а2+12аb+9в2 5) х3-216с3 Е) (a+1) (a2_a+1) 6) a3 +1 К) 9a 2 - 30аb+25b 2 (а-3в) (а+3в) 1 балл m2+2mn +n2 1 балл (3m2+5n2)2 3 балл (3n-2m)3 3 балл (5а-2)2-4 7 балл (а2-3)3 – (а-2)(а2+4)(а+2) 10 балл Құрамында сан кездесетін мақал-мәтелдерді жаз 1. x2-9 көпмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер. А)(x-9)(x+9) ; Ә)(x-3)(x+3); Б)(3-x)(3+x); В)(9-x)(9+x) 2. (m-4n)(m-4n) көбейтіндісін көпмүше түрінде жазыңдар. А)m2-8mn-16n2; Ә)m2+8mn+16n2; Б) m2+8mn-16n2; В) m2-8mn+16n2 3. а3+6а2в+12ав2+8в3 көпмүшесін екімүшен кубы ретінде жазыңдар: А) (а-2в)3 Ә) (а+2в)3 Б) (а3+8в3)3 В) (а3-8в3)3 4. Көпмүше түрінде жазыңдар: (5х-3у)3 А) 125х3+27у3 Ә) 125х3-27у3 Б) 125х3-225х2у+135ху2-27у3 В) 125х3+225х2у+135ху2+27у3 5.Дұрыс теңдікті табыңдар. А) 25-81b2=(5-9b)(5-9b); Ә) 25-81b2=(5+9b)(5-9b); Б) 25-81b2=(5+9b)(5+9b); В) 25-81b2=(9b -5)(5+9b); 6. 16a2-4 көпмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер. А) (4a-2)(4a-2) ; Ә) (2-4a)(4a+2)); Б) (4a+2)(4a+2); В)(4a-2)(4a+2) 7. (x-3y)(x-3y) көбейтіндісін көпмүше түрінде жазыңдар. А)x2-6xy+9y2; Ә) x2+6xy+9y2; Б) x2-6xy-9y2; В) 9y2 +6xy- x2 8. 8х3+60х2у+150ху2+125у3 көпмүшесін екімүшен кубы ретінде жазыңдар: А) (8х-125у)3 Ә) (2х-5у)3 Б) (2х+5у)3 В) (8х3+5у3)3 9. (в+5)3 көпмүше түрінде жазыңдар: А) в3+15в2+75в+125; Ә) в3-15в2+75в-125; Б) в3+125; В) в3-125; 10.Дұрыс теңдікті табыңдар. А) 4-64z2=(2-8z)(2-8z); Ә) 4-64z2=(8z- 2)(2-8z); Б) 4-64z2=(2+8z)(2+8z); В) 4-64z2=(2-8z)(2+8z); | Қосымша карточкалар, Слайд, дәптер Постер, маркер Стикер Үлестірме материал |
| |||
Сабақтың соңы( 30-40мин) | Оқушылар бірін-бірі бағалайды Рефлексия Оқушылардың кері байланысы . Үйге тапсырма беру. | Бағалау парағындағы балдарын жинақтайды «Жетістік баспалдағы» Маған бүгінгі сабақта ұнағаны ... Менің бүгінгі сабақта түсінбегенім ... Менің келесі сабаққа ұсынысым ... Алгебра 7 сынып, №129, №130, 149 бет, 5.5 оқу | Бағалау парағы, слайд, стикер күнделіктеріне жазып алады. |
Қосымша ақпарат | |
Қорытындылау | Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз. |
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? 2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды? | |
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1. 2. |